COOLMAX KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

coolmax yatak ortusu
Tarafından | 3 Eylül 2019

Coolmax Kumaş Nedir?

Coolmax, Polyester elyaf karışımından üretilmiş özel olarak tasarlanmış bir kumaştır. Doğal liflerle karşılaştırıldığında nefes alabilirliği artırmak için tasarlanmıştır. Invista’nın  ticari markası olan CoolMax, 1986 yılında DuPont Textiles & Interiors (şimdi Invista) tarafından geliştirilmiştir.

CoolMax kumaş aslen aşırı fiziksel egzersiz sırasında kullanılacak olan giysiler için tasarlandı, ancak şimdi günlük kıyafetlerde de kullanılıyor. Pamuk, Likra, Tencel ve Yün gibi malzemelerle karıştırılmış olan CoolMax kumaş, dağcılık, spor ve iç giyim için kıyafet üretmek üzere birleştirilebilir ve son zamanlarda rahat sokak giyim ve yataklarda da kullanılmaya başlamıştır.

coolmax fabric

Coolmax Kumaş Özellikleri

21. yüzyıl elyaflarından biri olan Coolmax;

İnsan vücudunda meydana gelen terin, özel 4 kanallı fiber yapısı ile, çok hızlı bir şekilde dışarı atılmasını sağlayarak, vücudun terleme için daha az enerji harcamasına neden olan bir kumaş teknolojisidir. Çok çabuk kuruma özelliğine sahiptir. Buharlaşmayı kolaylaştırır ve nefes alabilirlik özelliği sağlar. Serin tutar.

Terin dışarıya atılması insan vücudunu yorucu etki yapar ve enerji gerektirir. Kolay buharlaşma ise vucudun terleme için daha az enerji harcamasını sağlar. Coolmax ın nefes alabilirliği ve kolay kuruma özelliği sayesinde vücut terleme ile konforundan bir şey kaybetmez. Bakımı kolaydır, çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Coolmax Elyaf/İplik Özellikleri?

Diğer fiberlerin aksine, CoolMax lifleri yuvarlak değildir. Yivler dişler boyunca uzunlamasına uzanan kesiti ile hafifçe dikdörtgen şeklindedirler. Tetrachannel veya hexachannel tarzında üretilen nem / sıvının deriden hızlı bir şekilde çekilmesini sağlar. Nem, bu kanallar vasıtasıyla kumaştan ve daha büyük bir buharlaşma oranı için daha geniş bir yüzey alanına yayılır. Çoraplarda kullanıldığında ayaklarınızın serin, kuru ve daha uzun süre kokmamasını kalmasını sağlar.

coolmax corap

Coolmax Extreme®, Coolmax Active® ve Coolmax Everyday® seklinde üç sertifikasyon kategorisi vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir