DERİ ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ

deri
Tarafından | 24 Kasım 2016

Küçükbaş Hayvan Derileri ve Özellikleri

Sırça yüzü düzgün deriler giysilik deriler (Napa, zig deri vb.)
Sırça yüzü zımparalanmış deriler (Nubuk vb.)
Et yüzü zımparalanmış deriler (Süet vb.)

Sırça Nedir? Derinin dış görünümünü veren üst tabakaya sırça denilmektedir.

kucukbas-deri

Yüzülmüş Küçükbaş Hayvan Derisi

 1. Kuzu Napa: Henüz yağlanmamış ve çift katlılık özelliği göstermeyen bir yaşına kadar olan koyunlardır. İyi bir sağlamlığa ve form dayanıklılığına sahiptir.
 2. Koyun Napa: Yumuşak kromla tabaklanmış ve gevşek bir sırça tabakasına sahiptir. Hayvan ne kadar yaşlıysa derinin bağ dokusundaki yağlanma da o kadar fazladır. Bu da derinin dayanıklılığının azalmasına neden olur. Genç hayvanlardan bunun tam aksine dayanıklı ve değerli bir deri elde edilir.
 3. Koyun süet: Krom tabaklama uygulanmış bu derilerde et yüzü süette olduğu gibi zımparalanır.
 4. Kıl Koyunu (Zig Deri): Krom tabaklama işlemi yardımı ile değerli, dayanıklı, hafif ve yumuşak deriler elde edilir. Çok kullanışlıdırlar.
 5. Keçi Napa: Dayanıklılığı form kalıcılığı ve rahat kullanımı ile değerli bir deridir, sıkı ve tanecikli bir sırçaya sahiptir.
 6. Keçi Süet: Sağlam bir deri yapısına sahip olan bu derilerin et yüzünde ipeğimsi bir zımpara yapılarak gerçek av hayvanları derisine çok benzeyen bir deri elde edilir. Damar izleri bu derinin en tipik özelliğidir.
 7. Domuz Napa: Bu deri türünde kıllar sert yapılarından dolayı et yüzünden bile görülebilecek bir sırça deseni oluştururlar. Sırça hataları sırça yüzünden zımparalanıp temizlenerek domuz nubuk olarak kullanılmaktadır.
 8. Domuz Süet: Et yüzü zımparalanmış derilerde tipik bir özellik olarak kılların meydana getirmiş oldukları delik izleri görülmektedir. Bu derideki özgül ağırlık dana, koyun, metis ve keçi süetler oranla daha fazladır.

Büyükbaş Hayvan Derileri ve Özellikleri

 1. Dana Napa: İnce gözenekli ve yarma işlemi uygulanmış süt danası napası ve kaba sırçalı yarma işlemi uygulanmış besi danası diye ikiye ayrılır. Kromla tabaklanmış optikçe sık, yumuşak, esnek, kalıcı bir formu ve mukavemeti olan çok kıymetli bir deridir.
 2. Dana Süet: Et yüzünde ince ve hafif parlak bir süet zımparasına sahiptir. Yumuşak tutumlu ve kullanım özelliği fazla olan bir deridir
 3. Sığır Napa: Birinci kalitede bir deridir. Deriler yumuşak ve düzgün bir krom tabaklama görürler.
 4. Sığır Süet: Et yüzü zımparalanmıştır. Sırça yüzü kullanılmaz. Formu kalıcı olmadığından üçüncü tür bir deridir.
 5. Sığır Nubuk: Krom tabaklaması yapılmış genç sığırların derileri kullanılır. Bunların sırça yüzleri hafifçe zımparalanmış, ince ve yumuşak derilerdir.

deri

Yarma Deri ve Özellikleri

Ayakkabı astarlık, taban astarlığı ve deri eşyalığı için yoğunlaştırılmış dolgu katı (örtücü veya semi anilin ütü finisajı) yapılır.

Anilin Deri Nedir?

Anilin deri

Anilin deri örneği

Boya banyosunda çözünebilir bir boyar madde ile boyanmış ve herhangi bir pigmentli bitim işlemi görmemiş deriye anilin deri denir.

Apre olarak nitroselüloz veya poliüretan lak kullanılır. Dolgu genellikle fırça, dökme metodu, tabanca, poliüretan köpük ve ütü ile sırça, lak ve baskı desenler kullanılarak yapılır.

Flotter Deri Nedir?

flotter deri

Flotter deri; Natürel ve ipeksi tutumu olan dolap olmuş ve yüzeyi düzleştirilmemiş kalınlığı 1,3 mm üzeri olan ayakkabılık, saraciye ve motosiklet kullanıcıları için üretilen koruyucu özelliği yüksek sağlam derilerdir.

Fantezi Deri ve Özellikleri

Genellikle yabani av hayvan derilerinden elde edilirler. Kolagen lifleri tıpkı bir kumaşta olduğu gibi homojen örülmüştür. Bu sebeple uzama yetenekleri azdır. Kullanım alanları çok sınırlı olduğundan pahalıdırlar. Buna ilave olarak başka faktörlerde derilerin pahalı olmasına neden olmaktadır.

Bu faktörler şunlardır:

 1. Gerçekten kusursuz ve hatasız derilere seyrek rastlanmaktadır.
 2. Hayvanın vücudu çoğunlukla değersiz olmakta, bu nedenle meydana gelen masraflarının tümünü deriye yansıtmak zorunluluğu doğmaktadır.
 3. Bu derilerin ithal zorunluluğu nedeniyle nakliyat giderleri de fiyata yansımaktadır. ·
 4. Tabaklama, finisaj ve benzeri tüm işlemler diğer derilere oranla daha zor

PythonNatural

Sürüngen derileri ve egzotik deriler; her çeşit çanta, kemer, ayakkabı, aksesuar ve küçük deri eşyaların yapımında kullanılmaktadır

Suni Deriler ve Özellikleri

Görünüş olarak doğal derilere benzer. Suya dayanıklıdır. Çeşitli eşya yapımında kullanılır.  Suni deri yapımında ham madde olarak pamuklu dokumalar, bitkisel lifler, atık derilerin talaşları kullanılır. Hint yağı ve boya maddesinden meydana gelen karışım alkollü eriyik de ham madde donana kadar bekletilir. Daha sonra sıcak preslerde düzleştirilir, deri deseni verilir. Piyasada çeşitli isimlerde satılır, hakiki deri kadar kullanışlı değildir.

Vinilex: Adını hamuruna katılan plastik maddelerin baş harflerinin birleşmesinden alır. Piyasada “vinilex” olarak bilinir. Plastik madde ve boyalardan meydana gelen karışım özel olarak hazırlanan pamuklu kumaşlara sürülür. Kumaş önce iyice gerilmelidir. Üzerine dökülen karışım belli bir kalınlıkta presten geçirilerek yayılır. Sıcak tünellerde kurutulup desen verilir. Sonra cilalanıp piyasaya sürülür. Karışım kalın olarak dökülürse plastik yer muşambaları elde edilir.

floter deri ayakkabi

Flotter deri ayakkabı

DERİ ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ” için 6 görüş

 1. kemal

  BEN AVRUPADAN YAZIYORUM
  DERİ FİYATALRININ TAHMİNİ FİYATLARINI VEYA BİR AYAKKABI İÇİN GİDEN MALZEME FİYATLARINI ÖĞRENEBİLİRMİYİM.
  TEŞEKKÜR EDERİM

  Yanıtla
 2. cemile

  açıklamalarında hakiki deri diyen matraş marka bir çanta aldım. incecik bir derisi var. suni mi diye şüphelendim. cebinden matraşın etiketi çıktı. floter dolap ng yazıyor. kodu googhle da aradım , çıkmadı. yukarıda floter derinin açıklamalarını okuduğumda 1.3 mm den kalın ve pürüzlü diyor ama çantanın derisi ince ve pürüzsüz ve ipek gibi parlak
  deri kokmuyor. ben 211 tl ye aldım etiketinde 1,799 tl yazıyor. acaba başka çantaya ait etiket mi koydular? yoksa hakikaten hakiki deri mi ? başka nasıl anlarım ? suni ise iade edeceğim.ve ayrıca aldığım siteyi şikayet edeceğim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir