DERİ KUMAŞ KONTROLLERİ

deri kontrol
Tarafından | 20 Mart 2018

Ayak Kontrolü;  Üretilecek ürünün ölçülerine göre derinin boyunun ölçülme işlemidir. Bir ayak 9,29 dm² olacak şekilde (yaklaşık 10 dm² alınabilir) ölçülmesi işlemidir. Bu hesaplanmalara göre çıkarılan kalıpların deriye nasıl yerleştirileceği planlanır.

Deride Hata Kontrolü

Deride oluşabilecek hatalar aşağıda anlatıldığı gibidir. Deri seçimi yapılırken bu kriterlere uyulmalıdır.

Yaşlılık kırışıklığı; Hayvanlar yaşlandıklarında meydana gelen kırışıklıklardır.

Egzama; Hayvanlar yaşarken geçirdiği egzama hastalığının sonucu çıkan izlerdir.

egzamali hayvan derisi

Şekil 2.1. Egzamalı hayvan derisi

Nokra deliği; Nokra bir tür bakteridir. Hayvanın yiyecekleri ile vücuda girip belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra derinin altına kuluçkalanır. Kuluçka devrini bitirdikten sonra deriyi içeriden delip dışarıya çıkar. Deriyi delme esnasında bıraktığı ize nokra izi denir. Nokranın tabakhanelerde yapılan işlemlerde kapatılması imkânsızdır.

nokra izi

Şekil 2.2. Nokra izi

Çalı çiziği; Hayvan otlarken ormanlarda ağaçlara, çalılara sürtünerek oluşan izlerdir.

cali cizigi izi

Şekil 2.3. Çalı çiziği izi

Kaşağı izi; Hayvanın derisinin tozunu, toprağını alıp hayvanı rahatlatmak için besici tarafından tarağa benzer malzeme ile yapılan tarama işlemidir. Kaşağılama aşırı bastırılarak yapılırsa deri üzerinde yırtılmalar oluşur. Bu yırtılmalar iz bırakır. İzler deri tabaklandıktan sonra veya ayakkabı ısıl işlemlerinde gözükür.

Tel örgü izi; Hayvanların tel örgülere sürtünmesi ile oluşan izlerdir.

Bıçak izi; Bıçak kaçırma izi de denilir. Hayvanlar kesilirken veya yüzülürken kasap tarafından acemice yapılan bıçak izleridir. Genellikle derinin et kısmında bulunur .

bicak izi

Şekil 2.4 Bıçak izi

Gübre idrar yanığı; Hayvanların idrar ve dışkılarının üzerine uzun süre yatması ile asit yanması oluşur bu hata deride yanık izleri şeklinde gözükür.

Boşluk; Hayvanlar canlı iken özellikle koltuk altlarında aşırı hareketle meydana gelen deformasyondur. Bütün hayvan derilerinde görülen hatadır. Boşluk bölgesi derilerdeki en gevşek yerdir.

deride bosluklar

Şekil 2.5: Deride koltuk altı ve karın bölgesi deformasyonları

Damar izleri; Hayvanların kan dolaşımını sağlayan damarların bıraktığı izlerdir. Özellikle hayvanların boyun kısmında görülür.

damar izleri

Şekil 2.6 Damar izleri

Damga izleri (dağlama); Hayvanları işaretlemek için kullanılan kızgın demirle deriyi dağlama işlemidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir