DEVORE BASKI YÖNTEMİ

Devore baskili kumaslar
Tarafından | 13 Mart 2017

Devore baskı; birden çok lif karışımından meydana gelmiş kumaşlarda, liflerden birinin yakılarak yakılan kısmın, şeffaf bir görünüm almasıyla elde edilen baskı yöntemidir. Genellikle perdelik ve şeffaf görünümlü bayan tişörtleriyle abiye kumaşlara uygulanır.

Yaygın olarak devore baskı uygulanan karışımlar, polyester ve pamuk karışımlarıdır. Devore baskıdan beklenen sonucun alınabilmesi için % 50 polyester, % 50 pamuk karışımı idealdir. İşlemin esası, karışımda bulunan selüloz liflerine yüksek konsantrasyonda asit emdirilerek bu liflerin yakılması daha sonra da kumaştan uzaklaştırılmasıdır. Karışımda bulunan polyester lifler, yok denilecek kadar az etkilenirler. Tasarlanmış desen biçiminde kumaşın üzerinden eksilen pamuk liflerinden dolayı desenin olduğu yerler boşalır. Verilen desen kadar şeffaf bir bölge oluşur.

devore uciplik kalitesi e1505743804137

Devore baskı yöntemiyle basılmış pamuk polyester üç iplik kumaş örneği

Devore baskının diğer bir adı da yakma baskıdır. Uygulamanın yakmayla yapılmasından dolayı bu isimle de anılmaktadır.

Devore Baskı Patında Kullanılan Kimyasal Maddeler ve Baskı

Devore baskı patında yer alan kimyasal maddeler ve oranları aşağıdaki gibidir:

Kıvamlaştırıcı: 550-650 g
Gliserin :  80 g
Alüminyum Sülfat : 150-180 g
         Islatıcı 1 g
Selülozu Çözmeye yetecek miktarda Asit
Su :  x g
1000 g

Reçetede belirtilen sıraya göre kimyasal maddeler ilave edilerek mikserle homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. Baskı yapmak üzere mamul, baskı masasına sabitlenir ve baskı şablonu üzerine yerleştirilerek hazırlanan baskı patı, pat garaj alanına dökülür. Rakle yardımıyla baskı yapılır. Baskı tamamlandıktan sonra basılmış mamul, fikse makinesinde 120 °C’de kurutulur.

Kurutma işlemi tamamlandıktan sonra kumaş üzerindeki pamuk liflerinin yakılması gerekir. Basılıp kurutulan mamulün üzerindeki pamuk liflerinin, fikse makinesinde 170-180 °C’de yakılması sağlanır. Kumaş üzerindeki pamuk liflerinin yanması baskı patında yer alan asit yardımıyla ve yüksek ısının tesiriyle kolaylaşacaktır

fikse mak

Resim 3.5: Fikse makinesi

Baskı Sonrası Yapılan İşlemler

Kumaş üzerindeki pamuk lifleri 170-180 °C’de yakıldıklarında kumaşta kavrulmuş bir şekilde dururlar. Desenin ortaya çıkması için bu liflerin kumaştan uzaklaştırılması gerekir. İki şekilde uygulanabilir. Birincisinde kumaş, mekanik yöntemlerle basınçlı silindirler arasından geçirilerek ve sonra fırçalanarak temizlenir. Bu yöntem özel haller dışında yaygın olarak uygulanan bir yöntem değildir. Daha çok ikinci yöntem olan yıkamayla liflerin uzaklaştırılması tercih edilir. Bunun için 0,3-1 g/ l sabun konulmuş banyoda, 50-70 °C’de 20 dakikalık bir yıkama işlemi yeterlidir.

Devore baskilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir