Etiket Arşivi: Akıllı tekstiller

AKILLI KUMAŞLAR

Tarafından | 4 Haziran 2018

Akıllı Kumaşların Dönüşüm Gücü Akıllı tekstiller; çevre ve kullanıcı ile etkileşime girebilen tekstil ürünleridir. Akıllı kumaşlar, geleneksel kumaşlardan farklı olarak çevreyle etkileşime girme ve çevrelerindeki değişikliklere tepki verme gibi birçok yeteneğe ve kapasiteye sahiptir. Akıllı tekstiller, normal kumaşların işlevselliğini ve kullanışını geliştiren geniş bir ürün yelpazesi ile hayatımızda yer almaya başlamıştır. Çevre ve kullanıcı ile… Devamını oku »

DENİZ TAŞITLARINDA KULLANILAN TEKSTİLLER

Tarafından | 17 Mayıs 2017

Deniz taşıtlarında kullanılan tekstillerde en önemli unsur güvenlik ve dolayısıyla güç tutuşurluktur. Kullanılan malzemelerin hafif olmaları da çok önemlidir. Deniz taşıtlarında cam, poliester ve aramid kompozitleri çok kullanılmaktadır. Kompozitler hem ağırlığı azaltma, hem de darbe dayanımı açısından avantaj sağlamaktadırlar.Yolcu gemilerinde kullanılan tüm döşemeliklerin, otellerde kullanılan tekstil malzemelerinde aranan kullanım özelliklerine sahip olmalarının yanında, deniz suyu… Devamını oku »

UÇAKLARDA KULLANILAN TEKSTİLLER

Tarafından | 9 Mayıs 2017

Dünyada her yıl yaklaşık 500-600 tane büyük, 250 tane daha küçük yolcu uçağı ile 1300 hafif uçak ve 1500 helikopter üretilmektedir. Hava taşımacılığı, özellikle de hava yük taşımacılığı taşımacılık sektörünün en hızlı büyüyen alandır. Uçaklarda tekstillerin kullanılmasında en önemli kriter güvenliktir. Kullanılan malzemelerin güç tutuşurluk özelliklerinin çok iyi olması gerekmektedir. Bir diğer önemli gereklilik de… Devamını oku »

AKILLI TEKSTİLLER TANIMI VE TARİHÇESİ

Tarafından | 4 Mart 2016

Akıllı tekstiller teknik tekstiller içerisinde katma değeri en yüksek ve yüksek teknoloji kullanılan alanlarından birisidir. Akıllı tekstiller tıbbi tekstiller, koruyucu ve askeri teknik tekstiller, taşımacılık teknik tekstilleri gibi bir çok alanın kapsamına giren ancak yüklendikleri işlev ve yapıları itibariyle ayrı bir kategoride değerlendirilen bir gruptur. Akıllı tekstillerin önemli bir kısmı günümüzde daha çok prototip üretimi aşamasında bulunmaktadır. Akıllı tekstiller… Devamını oku »