Etiket Arşivi: Dimi Örgü Nedir?

DİMİ ÖRGÜLÜ KUMAŞ ANALİZİ

Tarafından | 24 Ekim 2018

Dimi Örgülü Kumaş Özellikleri, Kullanım Alanları Serj örgüler olarak da anılan dimi örgüleri kumaş yüzeyinde bir açı oluşturarak sağa ya da sola eğimli yollar oluşturan örgüler olarak tanımlanır. Bezayağı örgülerinde bağlantı noktaları dört köşeden temas ederken dimi örgülerde sadece iki noktadan temas etmektedir. Bu durum kumaşa esnek bir yapı kazandırmaktadır. Dimi eğimlerinin sağa doğru yükselişleri… Devamını oku »

DİMİ ÖRGÜSÜ

Tarafından | 9 Kasım 2016

Dimi Örgünün Tanımı, Özellikleri ve Kullanım Alanları Kumaş yüzeyinde diyagonal (eğim) yollar meydana getiren temel dokuma örgülerinden biridir. Ana örgülerin ikincisini oluşturmaktadır. Dimi Örgü Özellikleri En küçük dimi örgü raporu, üç çözgü ve üç atkıdan meydana gelir. Dimi örgü raporlarında çözgü ve atkı sayısı eşittir. Dimi diyagonali sağ yollu (Z) dimi örgülerinde soldan sağa, sol… Devamını oku »

DOKUMA ÖRGÜ ÇEŞİTLERİ

Tarafından | 27 Mayıs 2016

Dokuma örgüsü; Çözgü ve atkı ipliklerinin yaptığı her farklı bağlantılar, bir dokuma örgüsü oluşturmaktadır. Bu bağlantılar bir düzen doğrultusunda gerçekleşince dokuma örgüleri ortaya çıkmıştır. Bezayağı Örgü: Örgüler içinde en basiti olan bezayağı örgüler her türlü pamuklu, yünlü ve sentetik kumaşların üretiminde kullanılırlar. Çünkü hem işlemi kolay, hem de bağlantı noktalarının sıklığından kumaşları daha dayanıklıdır. Tek… Devamını oku »

DİMİ ÖRGÜLÜ KUMAŞ ÇEŞİTLERİ

Tarafından | 9 Mayıs 2016

Dimi Örgülü Kumaş Çeşitleri Aşağıda dimi örgüyle dokunmuş kumaş çeşitlerinden bazıları özellikleriyle birlikte verilmiştir. Gabardin: Pantolonluk, trençkotluk olarak 2/1 dimi örgüsüyle dokunan pamuklu kumaştır. Çözgü ve atkı olarak 48/2-24/1 Ne iplik kullanılır. Çözgü sıklığı 49 tel/cm, atkı sıklığı 20 tel/cm’dir. Blue Jean: D 2/1 veya D 1/2 dimi örgüsüyle, renkli çözgü ve beyaz atkıyla değişik renklerde dokunur.… Devamını oku »