Etiket Arşivi: ELASTAN NEDİR

ELASTAN İPLİK ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 10 Ocak 2022

Elastanın Tarihçesi Tekstil sektöründeki esnek lifler uzun zamandan beri doğal polimer olan kauçuk lifleriyle kullanılmıştır. Ancak son yıllarda, esnek liflerin kullanılması yönündeki artan gereksinimden, bu gereksiniminden sadece doğal polimer olan kauçuk lifleriyle karşılanması güçleştiğinden ve kauçuk liflerinin aşınmaya, ısıya, ışık ve ağartma maddelerine karşı dayanıklı olmaması nedeniyle bu liflerin yerini alabilecek sentetik lifler elde edilmeye… Devamını oku »

ELASTAN İÇERİKLİ İPLİKLER

Tarafından | 10 Haziran 2020

Elastan lifleri Yüksek uzayabilirlik ile birlikte hızlı ve hemen hemen tamamen elastik geri dönüş özelliğine sahiptirler. Yüksek elastikiyete sahip olan elastan lifleri, kimyasal yapılarından dolayı, çekildiklerinde yırtılmadan %500-800 oranında uzayabilmekte ve çekme kuvveti ortadan katlığında tekrar ilk uzunluklarına dönmektedirler. Elastan İpliklerin Özellikleri Belirli kimyasal maddeler elastan iplikli kumaşlara uygulandığında kumaştaki elastan liflerine zarar verebilir. Doymamış… Devamını oku »

ELASTOMER LİFLER

Tarafından | 13 Ocak 2017

Elastomer Lifleri Poliuretan, glikol ile diizosiyanat bileşiklerinin reaksiyonundan elde edilir. Bu lif ilk olarak Almanya’da üretilmiştir. İlk üretilen bu lifler sert tutumlu olduğundan tekstilde kullanım alanı yaygınlaşmamıştır. Esneklikleri çok yüksek olan poliuretan lifleri elastomer lif grubuna girer. Spandex Lifleri; Yapısında % 85 oranında poliuretan polimerleri bulunan sentetik liflere spandex adı verilir. Spandex lifleri 1958 yılında ABD’de… Devamını oku »