Etiket Arşivi: İplik Üretimi Nasıl Yapılır?

POY VE FDY İPLİK ÜRETİMİ

Tarafından | 31 Ekim 2017

POY İplik Üretimi POY üretim işlemi direkt (sıvı polimer) ve extruderli (cips beslemeli) üretim olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Direkt Üretim; Polikondenzasyon tesisinden gelen sıvı polimer direkt üretim pozisyonlarına beslenir. Bu işlemlerden sonra yapılan her aşama extruder (cips beslemeli) üretim ile aynıdır. Extruderli (Cips Beslemeli) Üretim; Polikondenzasyon tesisinde granül olarak kesilen polyester cipsler, çuval veya… Devamını oku »

FİLAMENT İPLİK ÜRETİMİ

Tarafından | 6 Şubat 2017

Suni ve sentetik elyaf üç farklı yöntemle elde edilir. Suni ve Sentetik Elyafın Elde Edilme Yöntemleri Suni ve sentetik elyafın elde edilmesi farklı yöntemlerle gerçekleşir. Rejenere elyaf: Elyafın temel maddesi olan polimerlerin, doğal kaynaklardan polimer bileşikler hâlinde elde edilerek birtakım fiziksel ve kimyasal yöntemlerin uygulanması ile oluşan liflere rejenere (suni) lifler denir. Sentetik elyaf: Elyafın… Devamını oku »

İPLİK EĞİRME YÖNTEMLERİ

Tarafından | 13 Mayıs 2016

Eğirme, kısa liflerin yada flamentlerin (kesiksiz liflerin) bükülmesine denir. Tek kat ile birbirini destekleyen kuvvetli yapılar oluşur. İpliği mümkün olduğu kadar düzgün, bükümlü, dayanıklı, istenilen kalınlığa ve görünüşe sahip imal etmek eğirmenin amacıdır. İplik Üretim (Eğirme) Yöntemleri Yün Eğirme Kamgarn Eğirmede Uygulanan İşlemler Tefrik (ayırma): Yün elyafı fiziksel özellikleri ve kaliteleri göz önünde bulundurularak gruplandırılır.… Devamını oku »