Etiket Arşivi: Kazein nedir

KAZEİN LİFİ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 15 Şubat 2022

Kazein (Süt Proteini) Lifi Tüm rejenere protein lifleri içerisinde en önemlisi kazein lifleridir. Kazein lifleri için hammadde olarak yağsız süt kullanılmaktadır. Kazein proteinleri doğada sadece sütte bulunmakta ve süt proteinlerinin %80’ini oluşturmaktadır. Sütün içerisinde, süt proteini (%3.1), yağ (%4), laktoz (%5), mineraller, su (%87) bulunmaktadır. Kazein proteinleri içindeki % 55’den fazlası polar grup içerikli yani… Devamını oku »

(CS.) KAZEİN LİFİ

Tarafından | 7 Şubat 2017

Kazein, yağı alınmış sütten elde edilen hayvansal protein elyafıdır. Kazein elyafı eldesi için önce süt pıhtılaştırılır, suyu süzülür ve geri kalan posası toz haline getirilir. Seyreltik sodyum hidroksit çözeltisinde çözündürülür. Çözelti olgunlaşmaya bırakılır. Filtre edilir ve vakumla havası alındıktan sonra düzelerden asidik banyoya gönderilerek yaş çekim yöntemi ile filament elde edilir. Formaldehit banyosundan geçirilerek sertleştirilir.… Devamını oku »

SUNİ (REJENERE) LİF ÇEŞİTLERİ

Tarafından | 15 Kasım 2016

Yapımında başlangıç maddesi olarak doğal ham madde (selüloz veya protein) kullanılan, kimyasal işlemlerle esas molekül yapısı bozulmadan elde edilen liflere rejenere lif denir. Rejenere lifler, doğal polimerlerden kimyasal ve fiziksel işlemlerle yeniden Şekillendirilerek bir lif çekim yöntemiyle filament hâlinde üretilir. Doğal polimer maddenin kaynağına göre rejenere elyaf iki çeşittir: Selüloz esaslı lifler Protein esaslı lifler… Devamını oku »