Etiket Arşivi: Kelebek hatası nedir

ÖRME MAKİNESİNDEN KAYNAKLANAN HATALAR

Tarafından | 8 Mayıs 2018

Örme makinelerinde bazı makine parçalarının süreç içerisinde aşınması, kırılması, bozulması ya da hatalı gerçekleştirilen ayarlar sonucunda örülen kumaşta çeşitli hatalar ortaya çıkmaktadır. Örme sektöründe makine kaynaklı hatalar şunlardır. a) İğne Sürtünmeleri ve Çarpmaları: Bu hatalar daha çok makinenin ayarsız olmasından kaynaklanmaktadır. Kapak iğne rayının silindir iğne rayına göre ayarlanmaması, yanlış-yakın ayarlama yapılması veya ayar sıkma… Devamını oku »

YUVARLAK ÖRGÜ KUMAŞ HATALARI

Tarafından | 8 Nisan 2018

Yuvarlak örgü makinelerinde örülen yüzeylerde başta makine , iplik , işçilik kaynaklı olmak üzere değişik faktörlerden birçok hatalar meydana gelebilmektedir. Kumaş üretiminin öncesinde , üretimde ve sonrasında yapılacak kontrollerle hataları minimize etmek mümkünse de tamamen ortadan kaldırmak söz konusu değildir. Ham yuvarlak örgü kumaşlarda oluşacak başlıca hatalar şöyledir, KIRIK İĞNE: Örgü iğnesinin kanca , dil ,… Devamını oku »

ÖRME KUMAŞ HATALARI

Tarafından | 23 Şubat 2016

Örgü makinelerinde örülen yüzeylerde başta makine, iplik, işçilik kaynaklı olmak üzere değişik nedenlerden kaynaklanan bazı hatalar meydana gelebilmektedir. Kumaş üretiminin öncesinde ve sonrasında yapılacak kontrollerle hataları minimize etmek mümkünse de tamamen ortadan kaldırmak mümkün olamamaktadır. Örme kumaşlarda oluşabilecek bazı hataların sınıflanması ve açıklamalar yazımızda verilmiştir. A-) İplikten Kaynaklanan Hatalar İplik abrajı, Uçuntu, Ölü elyaf, Örgüde… Devamını oku »