Etiket Arşivi: Pamuk Nedir

PAMUK NEREDE YETİŞTİRİLİR

Tarafından | 17 Şubat 2017

PAMUK: Tekstil ve dokuma sanayinin ham maddesidir. Çekirdeklerinden (Çiğit) yağ elde edilir. Pamuklar genellikle alüvyal özellikli toprakları severler. Yetişmek için yüksek sıcaklığa gerek duymaktadırlar. Yaz mevsiminin sıcak ve kurak geçtiği sulama imkanlarının bulunduğu bölgelerde yetişir. Yetişme zamanında bolca su gerekmektedir. Hasat zamanında da sıcaklık ve kuraklık olması gerekmektedir. Türkiye’de Pamuk En Çok Nerelerde Yetiştirilir? Türkiye’de… Devamını Oku »

ORGANİK PAMUK ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 11 Kasım 2016

Organik Pamuk Nedir? Organik terimi tarım ürünlerinin yetiştirilme ve işlenme metodunu ifade etmektedir. “Organik” kelimesinin kullanıldığı ürünler tamamı ile doğal metotlar ve materyaller ile yapılan tarım işlemleri sonucu üretildiğini temin etmektedir. Sertifikalı Organik ise bu ürünlerin üreticilerinin bağımsız ve akreditife edilmiş kontrol firmaları tarafından başlangıçtan sona takip ve denetiminin yapıldığını garanti etmektedir. Organik Ürün Nedir… Devamını Oku »

(CO.) PAMUK LİFİ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 20 Haziran 2016

İngilizcesi; Cotton olan Pamuk (Gossypium hirsitum), Ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından ana vatanı Hindistan olan kültürü yapılan bir bitki türüdür. Pamuk bitkisi; kök, sap, yaprak, çiçek ve tohumdan oluşmaktadır. Tür ve varyetesine göre 60-120 cm, ağaç halinde olanlar ise 5-6 m. uzayabilir. Pamuk 30-100 cm. derine, 50-80 cm yanlarına uzanan kazık köke sahiptir. Toprak yüzeyinin 8-10 cm.… Devamını Oku »

PAMUK (COTTON) İPLİĞİ

Tarafından | 6 Haziran 2016

Pamuk İpliği Üretimi İngilizcesi Cotton olan Pamuk bitkisinin kapsülünde ki (koza) tohumlarından alınan elyafların işlenmesi ile elde edilen pamuk iplikleri çok yaygın olarak kullanılır. Sıcak ve rutubetli iklimde yetiştirilir. Elyaf uzunlukları 15-50 mm arasındadır. Pamuk ipliklerinin daha mukavemetli olması istendiğinde südkosit ile merserizasyon işlemi yapılır. Pamuk ipliği lif özelliklerine göre, genellikle üç sistemde sınıflandırılır. Penye… Devamını Oku »