Etiket Arşivi: Pamuk Lifi Nedir

PAMUK LİFİNDE OLGUNLUK

Tarafından | 8 Mayıs 2017

Pamuk Olgunluk Tespitinin Amacı Tekstil endüstrisinde olgunlaşmamış pamuk çoğu kez arzu edilmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Yüksek oranda olgunlaşmamış elyaf içeren pamuk; Neps oluşumuna, Düzgünsüz görünüme, Düzgünsüz boyamalara, Kötü kumaş görünümüne neden olur. Pamuk lifinin inceliği ve olgunluğu, pamukta kaliteyi belirleyen en önemli parametrelerdir. Lif olgunluğu iplik mukavemeti ve düzgünlüğünün yanı sıra boyama ve son mamul kalitesinde… Devamını oku »

PAMUK LİFİNİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 29 Eylül 2016

Türkiye’de en çok üretilen ve tüketilen doğal lif olan pamuğun fiziksel özellikleri ve iplik kalitesine olan etkileri burada detaylı olarak ele alınacaktır. Pamuk liflerinin fiziksel özellikleri bu liflerden elde edilecek ipliğin özeliklerine direkt etki edeceğinden büyük önem arz etmektedir. Pamuk liflerinin özelliklerinin ölçümünde eskiden ayrı ayrı cihazlar kullanılırken bugün HVI ve AFIS adı verilen modern… Devamını oku »

(CO.) PAMUK LİFİ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 20 Haziran 2016

İngilizcesi; Cotton olan Pamuk (Gossypium hirsitum), Ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından ana vatanı Hindistan olan kültürü yapılan bir bitki türüdür. Pamuk bitkisi; kök, sap, yaprak, çiçek ve tohumdan oluşmaktadır. Tür ve varyetesine göre 60-120 cm, ağaç halinde olanlar ise 5-6 m. uzayabilir. Pamuk 30-100 cm. derine, 50-80 cm yanlarına uzanan kazık köke sahiptir. Toprak yüzeyinin 8-10 cm.… Devamını oku »