Etiket Arşivi: SPF nedir?

ULTRAVİYOLE KORUMALI TEKSTİLLER

Tarafından | 24 Mayıs 2022

  Ultraviole Işınlar (UV): Dünyada yaşamın devamını sağlanması için gerekli olan enerji kaynaklarından bir tanesi olan güneş, ne kadar yararlı olsa da zararlı etkileri de bulunmaktadır. Stratosfer tabakasından geçen güneş ışınları, ozon tabakasında engellenmektedir. Günümüzde, artan çevre kirliliği, sera gazlarının olumsuz etkileri gibi çevresel etkiler ile birlikte ozon tabakasında meydana gelen incelmenin sonucu olarak ozon… Devamını oku »

(SPF) SOYA FASULYESİ LİFİ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 25 Aralık 2021

SPF Soya Fasulyesi Lifi, protein esaslı bitkisel bir liftir, yumuşaklık, parlaklık, pürüzsüzlük, dökümlülük, UV ve bakteri dayanımı gibi çeşitli özelliklere sahiptir. Çalışmanın ilk bölümünde (soya fasülyesi protein lifleri, bölüm 1) belirtildiği gibi SPF, kaşmir ve yün liflerini tamamlayacak veya onlarla rekabet edebilecek bir lif olarak görülmekte ayrıca SPF’nin biyo-bozunur bir lif olduğu da belirtilmektedir. Bununla… Devamını oku »

(SPF.) SOYA FASULYESİ LİFİ

Tarafından | 17 Mayıs 2016

Soya fasulyesi lifi (SPF), protein esaslı bitkisel bir liftir ve % 35 oranında bitkisel proteine sahiptir. Soya lifi ilk olarak 20. yy’ın ortalarında üretilmeye başlanmıştır. Fakat liflerin bu tarihlerdeki üretimi sırasında mukavemet ile ilgili karşılaşılan önemli zorluklar ve teknoloji yetersizliği, bu liflere olan ilgiyi azaltmıştır. 20. yüzyılın sonlarında ekolojik ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen liflere olan… Devamını oku »