KUMAŞ CİNSİNE GÖRE YIKAMA DERECELERİ

Camasir yikama
Tarafından | 11 Mayıs 2017

Çamaşırların Ayrıştırılması

Çamaşırları yıkamak çok önemli ve zor ev işlerinin başında gelir.Çamaşırları yıkamaya başlamadan önce sınıflarına göre ayırmaya özen gösterilmesi gerekir.

Aşağıdaki listede çamaşırların nasıl sınıflandırıldığı ve ne şekilde yıkanacağı hakkında tavsiye ve bilgiler bulacaksınız.

İlk önce en az 3 çamaşır sepeti alacaksınız,çamaşır sepetlerinin delikli hava alacak şekilde olmasına dikkat etmek gerekmektir. Kirli çamaşırların havasız ortamda kalıp, küflenmesine ve bakterilerin çoğalmasına sebep olmaktadır.

1: Renklere Göre Sınıflandırma

A-Açık renkliler B- Koyu renkliler C- Beyazlar

Yukarıda görüldüğü gibi renklerine ayırdığımız çamaşırlar ayrı ayrı yıkamalı ve kurutma makinanız varsa yine ayrı ayrı kurutulmasında fayda vardır.

2: Çamaşırlarda Kullanılan Kumaş Cinslerine Göre Sınıflandırma

A-Yünlüler B- Pamuklular C-İpekliler ve narin kumaşlar

A- Yünlü giysilerinizi çamaşır makinasının yünlü yıkama programında yıkayabilirsiniz eğer çamaşır makinenizin yünlü programı yoksa makinenizi 30 dereceye getirerek sıkma programını iptal ederek yıkayabilirsiniz yünlü giysilerinizi kurutma makinesinde kurutmayın elde narince sıkarak gölgede kurutmaya özen gösteriniz.

B- Pamuklu çamaşırlarınızı yıkarken renklileri en fazla 40 derecede ve çok az deterjan kullanarak(bir yemek kaşığı) yıkamalısınız aksi taktirde renklerde bozulmalar olacaktır.Beyaz renkli pamuklularınız için çamaşırlarınızın kirlilik yoğunluğuna göre deterjanın miktarını ayarlayabilirsiniz. Çamaşırlarınız çok kirli değilse 60 derecenin üstüne çıkmayın.

C- İpekli ve narin çamaşırlar yıkanması aynı yünlü giysilerde olduğu gibi tek fark deterjanın çok az kullanılması ayrıca da dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de beyaz ipekliler için çamaşır suyu kesinlikle kullanmayın sarı dalga dalga lekeler oluşur.

3: Bebek Giysilerinin Yıkanması

Bebek giysilerini yıkamak başlı başına farklı bir durum, çünkü bebeklerin ciltleri yetişkinlere göre daha hassas ve narin olduğu için yetişkin çamaşırlarında kullandığımız deterjanları kullanamayız. Keza çamaşır suyu kullanmamızda bebek cildinde tahrişe ve rahatsızlıklara yol açabileceği sebebiyle yetişkin çamaşırlarından ayrı yıkamak zorunludur. Bebek giysileri için özel üretilen deterjanlara (özellikle organik deterjanlar tercih edilmelidir) günümüzde marketlerden ve internetten ulaşabilmekteyiz. Ayrıca hijyen ve sağlık açısından tüm bebek giysileri ütülenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir