KANAVİÇE İŞLEME TEKNİKLERİ

kanavice 4
Tarafından | 17 Ağustos 2016

Kanaviçe, ilmekleri sayma üzerine kurulu bir nakış tekniğidir. Bu teknikte sayılabilir kumaşlar kullanılır. Kumaşlar arasında en bilineni etamindir.

Etamin ve diğer işlenebilir tarzdaki kumaşların bir dokuma sıklığı vardır ve bu sıklığa “count” adı verilmektedir. “count” santimetre başına düşen ilmek sayısını ifade eder. Örneğin 14 ct etamin dediğimizde 1 cm’ye 5.5 adet ilmek sığacak büyüklükte kareleri olan kumaş akla gelmelidir. Kumaşın sıklığı arttıkça, count(ct) sayısı da artar.

Kanaviçe İğneleri

Kanaviçe işlerken, kanaviçe için özel olarak üretilmiş kanaviçe veya goblen iğneleri kullanılır. Bu iğnelerin uçları küttür, normal dikiş iğneleri gibi sivri değildir. Hangi kumaşta hangi boyutta iğne kullanılacağı aşağıda belirtilmiştir.

Etamin     Goblen İğnesi
6  ct          No: 18
11 ct          No: 22
14 ct         No: 24
16 ct         No: 26
18 ct         No: 28

kanavice igneleri

Kanaviçe İplikleri

Kanaviçe için en çok tercih edilen iplik türü olan  Muline nakış İpliği 6 kattan oluşur. Kullanılan etaminin veya kumaşın gözeneklerinin büyüklüğüne göre kullanılacak olan kat sayısı çoğaltılır. Bir örnekle açıklayacak olursam; seccadelik etamin olarak bilinen en iri gözenekli etamine işleme yapılacaksa 5  kat, çok daha küçük gözenekli olan 16 ct. etamine işleme yapılacaksa 2 veya 3 kat muline iplik kullanılır. Burada esas olan kriter, işleme yapılan bölgenin düzgün görünmesi için en doğru iplik katının kullanılmasıdır. Az kat iplik kullanılırsa etaminin delikli bölümleri gözükür ki bu estetik bir görüntüyü engeller veya gereğinden fazla kat kullanılması durumunda göze hoş gelmeyen kaba bir görünüm oluşur.

İğne ardında veya back stitch dediğimiz çarpı işlerinin kontür çizgilerini yapmak için muline ipliğin tek katını kullanmak uygundur.

Çarpı İşi Nasıl Yapılır

Çarpı biçiminde hep aynı yönde (sağdan sola veya soldan sağa) ilmek atılarak yapılır.

kanava isleme1

kanava iasleme

Kontür Çizgileri – Back Stitch Nasıl Yapılır?

KANAVİCE-1

İğne Ardı Nasıl Yapılır?

kanavice-2

Fransız Düğümü/Tohum İşi Nasıl Yapılır?

İp, iğnenin üzerine saat yönünün tersine olacak şekilde iki defa sarılır. Sarılan ipler birlikte itilip iğnenin ucuna doğru ilerletilir ve iğne, yüzeye çıktığı noktadan tekrar kumaşın altına doğru batırılır. İğne çekildiğinde yüzeyde kalan ip düğüm şeklini almış olur.kanavice-3

Fransız düğümünün veya bizdeki yaygın bilinen adıyla tohum işinin daha büyük oması için ipi daha fazla sarmak düzgün olmayan bir düğüme yol açar. Eğer daha iri tohum işi oluşturulmak isteniyorsa daha kalın ip veya daha fazla kat sayısında ip kullanılmalıdır. Delikli kumaşlara fransız düğümü atarken, düğümün kumaşın arka yüzüne geçmesini önlemek için ipin kat sayısını arttırın ve iğneyi alttan fazla çekmeyin.
Şemalar Nasıl Okunur?

kanavice-5İşleme şemasında yer alan her bir kare bir sembol içerir ve her bir sembol de bir rengi temsil eder. Şemaların yanında bulunan renk anahtarı ise hangi iplik renginin hangi sembolle eşleştiğini gösterir.

  •  Daha düzgün işleme ve işlerken kolaylık olması açısından kasnak kullanılmalıdır.
  •  Aynı renkte işlenecek yerleri bitirdikten sonra diğer renklere devam ederken birkaç iğne ile de  çalışabilirsiniz.
  •  Kumaşın çözülmesini önlemek için etamin/ kumaşın kenarları sürfile yapılmalı veya yapışkan bant kullanılmalıdır.
  •  İşleme bittikten sonra deterjan yerine ılık su ve sabunla yıkanması, nemliyken ters tarafından ütü yapılması önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir