KAPİTONE KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

kapitone örme kumaş
Tarafından | 5 Ocak 2017

KAPİTONE, iki kumaş arasına elyaf, keçe, sünger gibi dolgu malzemesi konularak muhtelif desenlerde çok iğneli kapitone makinelerinde dikilip birleştirilmesi işidir.

Kapitone makinelerinin bu işi kumaşı sabit kasnağa germeden devamlı ve akıcı olarak yapar; yeni kumaş makineden seri halde geçerken adım adım sürat le dikilir. Yeni model makineleri tek kat kumaşın üzerine kalın ip kurdele, pul payet gibi malzemeleri işleyebilmektedir.
Kapitone işlem, farklı gramajdaki elyaf kullanılarak da yapılabilir. Kumaşın elyafla birleştirilip desenlendirilmesi işlemi ile elde edilen ürüne kapitone edilmiş kumaş denir.

Kapitone kumaş İngilizce; Quilted Fabric şeklinde ifade edilir.

Kapitone işi her türlü kumaştan ve bir çok dolgu malzemesinden yapılabilir. Tek parça kumaştan yapılabildiği gibi baklava, kare, dikdörtgen, üçgen, yıldız, vb. gibi geometrik şekillerde kesilmiş kumaşların birbirine dikilmesiyle elde edilen yamalı kumaşlardan da kapitone işi sıklıkla yapılabilir.Çok eski zamanlardan beri kullanılan kapitone işi o dönemlerin olmazsa olmazı haline gelmişti. Genç kızların el emeği göz nuru olarak işlediği kapitoneler yelekler, ceketler, jüponlar, yatak örtüsü, masa örtüsü, yorgan, perde yapımında sıklıkla kullanılırdı. Genç kızlar evlilik çağına gelinceye kadar kapitone giysi ve eşyalar yapar, bunları çeyizine koyardı. Eski Türk evlerinde kapitone kumaştan yapılan perdeler soğuğu daha az geçirdiğinden her evde kullanılırdı.


Kapitone Kumaş Teknik Özellikleri

Kapitone Makineleri Elektronik ve Mekanik olmak üzere ayrılırlar.Elektronik Kapitone Makineleri ile daha çok ve çeşitli desenlerde çalışabilmek mümkündür.Kumaşın üzerine 180 derece veya 360 derece desen yapan Servo destekli kapitone makinelerinin yanı sıra daha sınırlı sayıda desen yapabilme yeteneğine sahip mekanik makinelerle de üretim yapmak mümkündür.

kapitone kumas ornegi

Kapitone kumaş örnekleri.

Kapitone Kumaş Kullanım Alanları

Kapitone edilmiş kumaşlar konfeksiyon işlemlerinden geçirilerek çeşitli moda ürünlerine dönüştürülür.
Bunlardan başlıcaları; mont,kazak..vs.(Montların iç astarları,Kazak ,Mont,Pantolon,..vs dış aksesuar olarak)

Kapitonenin kullanıldığı bir diğer alanda ev tekstilidir. Kapitone kumaşlardan çeşitli yorgan takımları yatak örtüleri üretilir.Fakat en yaygın olarak kullanıldığı alan yatak üretimidir.Yatakların üst yüzeyleri ,sünger ile birleştirilmiş özel kapitone kumaşlarla kaplanır. Yatak üretimi için genelde 2 metre ve üstü eninde kapitone makineleri tercih edilir ,konfeksiyona yönelik kapitone üretimi içinse daha dar enli, kapitone makineleri kullanılır.

kapitone

Kapitone kumaslarla yapilmis harika montlar ve yelekler vardir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir