KUMAŞ KARTELA NEDİR

kartela
Tarafından | 24 Şubat 2016

Boya, kumaş, halı ve mobilya döşemeleri gibi ürünlerin renk ve çeşitlerini küçük parçalar halinde gösteren liste ya da örneklere kartela denir.

Kumaş kartelası, üzerinde kumaşların bilgilerinin yer aldığı ve bu bilgilerin genellikle stickerde yazılı olduğu , askılık şeklinde olan mukavvadan yapılmış bir malzemedir. Bu  malzemelere kumaş  parçaları  yapıştırılarak ve ya dikilerek tekstil firmalarının  kumaş showroomlarında sergilenir ve gerektiğinde müşterilere örnek kumaş olarak gönderilir.

Kartelaların üzerinde mutlaka takılı olan kumaşın bilgileri olmalıdır; örneğin kumaşın eni ve gramajıyla birlikte kumaş komposizyonu (üretiminde kullanılan tekstil lifleri) mutlaka belirtilmeli ve bu kumaşa bir isim/numara verilmelidir. Zira bu kumaşı diğerlerinden ayırt etmek ve tanımak için bu bilgiler çok önemlidir.

Sergilenen bu kartelaların aynı zamanda numunelik kumaşlarının da olması gerekir, zira müşteriler seçtikleri kartelalardan elbiseler hazırlayıp müşterilerine sunmak isteyebilirler.

Bu kartelaların üzerindeki bilgiler genellikle programlar vasıtasıyla hazırlanır ve saklanırlar, tekrar gerektiğinde kolayca bulabilmek için kartela programları vazgeçilmez bir araçtır.

Kumaşları kartela boyutlarına getirmek için ayrıca giyotin makinesi gerekmektedir.

Aşağıda bazı kartela örneklerini görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir