KUMAŞTA SİLİKON İŞLEMİ

apre
Tarafından | 12 Mayıs 2016

Silikon Yumuşatıcı ile Apre Uygulaması

Silikonlu yumuşatıcı maddelerle kumaşa parlak ve canlı bir yüzey görünümünün yanında kaygan ve yumuşak bir tuşe kazandırılır. Bu maddelerle doğal sentetik ve her türlü karışım kumaşların apre uygulaması yapılır. Çektirme ve emdirme yöntemiyle kumaşa uygulanabilir. Emdirme yöntemi ile kumaşa verdiği etki daha iyi olduğu için bu yöntem tercih sebebidir. .

Çektirme yöntemiyle silikon yumuşatıcı ile parlaklık veren aprenin uygulanması, Silikonlu yumuşatıcılarla apre uygulaması çektirme yöntemine uygun makinelerde yapılabilir. Bu yöntemde elde edilmek istenen parlaklık etkisine göre silikonlu yumuşatıcının miktarı belirlenir. Bu işlem boyama sonrası yine aynı makinede durulamaları takiben mamule uygulanabilir. İşlem sıcaklığına dikkat edilmelidir. Silikon yumuşatıcılar 40 C üzerinde etkisini kaybedebilir. Mamulün ağırlığına belirlenen banyoya uygun pH ayarı asetik asit ile ayarlanır. .

kumas apre tes

Kumaş apre işlemleri

Silikon yumuşatıcılar banyoya ilave edilerek 15–20 dakika çalışılır, işlem tamamlanır. Emdirme yöntemiyle silikon yumuşatıcı ile parlaklık veren aprenin uygulanması, Silikon yumuşatıcılarla parlaklık veren apre uygulaması genel olarak ramöz makinelerinde yapılır. Burada fulardan geçirilen kumaş uygun sıcaklıkta fikse edilerek apre işlemi yapılır. Silikonlu yumuşatıcılarla parlaklık veren apre işlemi ramöz makinelerinde kumaşa uygulanır. Kumaş makineye germe rolikleri ile gerginliği ayarlanarak verilir. .

Bu makinenin giriş kısmında fulard bulunur. Rezerve tankında hazırlanan kimyasal maddeler düzgün bir şekilde çözündürülerek fulard teknesine ilave edilir. Fulard teknesindeki banyo seviyesinin işlem boyunca belli bir seviyede olması gerekir. Banyo seviyesinin kontrolü makinede otomatik kontrol sistemi var ise banyo seviyesini bu sistem kontrol eder. Eğer böyle bir sistem yok ise gözle kontrol yapılır. Tekneden çıkan kumaş, sıkma silindirlerinden belli bir basınçta geçerek istenen flotte alımı sağlanır. Kumaş bundan sonra işlem koşullarına göre sıcaklıkları ayarlanmış kurutma kabinlerine girerek fikse işlemi yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir