MİKRO KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

mikro kumas 2
Tarafından | 30 Haziran 2018

Micro kumaş ülkemizin hızla büyüyen tekstil sektöründe hızla kullanımı artan yeni bir materyal olmakla birlikte giyimden ev tekstiline kadar kullanılmaktadır. Micro kumaş desenli veya düz olarak üretilebilmektedir.

Micro kumaşlar genellikle 50-70 ve 100 denye polyester ve ya polyamid ipliklerden imal edilmektedir.

Micro kumaş müşterilerimizin talepleri doğrultusunda su geçirmezlik başta olmak üzere farklı özellikleri de ilave edebileceğimiz bir materyaldir.

İnsanoğlu önceleri soğuktan korunmak için giyinme ihtiyacı duymuş daha sonra hayat standartları değişmiş ticaret hayatının gelişmesine paralel olarak iş kolları gelişmiş ve farklı giyim standartlarına ihtiyaç duyulmuştur. Şüphesiz tekstil sanayisinin bel kemiği ve hammaddesi olan kumaş bu ihtiyaçlara bağlı olarak çeşitlendirilmiş ürün gamı artırılmış ihtiyaca yönelik argeler yapılıp farklı tarzlarda üretilerek hayatımızdaki yerlerini almışlardır. Bu çeşitlerden bir tanesi de mikrodur.
mikro kumas 1
Özellikle astarlarda kullanılan mikro tekstil ve hazır giyim sanayisinin vazgeçilmezleri arasındadır. Çok parlak görünüşü yıkanmaya karşı tiftiklenme yada tüylenme yapmayışı yumuşaklığı ve gösterişli duruşu sebebiyle kullanımı artmakta hazır giyim atölyelerinde her geçen gün kendine daha büyük yelpazelerde yer açmaktadır. Dış görünüşün günden günde değer kazandığı bu dönemde gösterişli bir tercih yapmak isteyenlerin vazgeçilmezidir mikro kumaş.

Canlı renkleri ve dokusu ile göz yapısı farklı kullanım alanlarında kolaylık sağlayan faydalı bir kompozit malzeme olarak tekstil sektöründeki yerini almıştır. Leke tutmayan yapısı hızlı su emiciliği göz doldurucu sağlamlık ve kimi testlere göre hava geçirme özelliği pamuktan daha iyi olan bu malzeme ev tekstilinden kampçılığa mobilyadan paraşüt sanayisine çadır yapımından otomobil döşemelerine kadar aklınıza gelebilecek tüm alanlarda kullanılmakta ve sektörün aranan malzemesi haline gelmektedir.

micro polyester interlok kumas

Mikro polyester ipliklerden üretilmiş interlok kumaş

Mikro yu bu kadar öne çıkaran etkenlerden biriside kompozit malzemelere has mükemmeliyette olmasıdır üretim tekniğinin getirdiği dayanım ve aynı malzemelerde bulunamayacak olan özelliklerin harmanlanması onu vazgeçilmez kılmakta yaşamımızın önemli bir noktasına koymaktadır. Düşünsenize hem kıyafetinizde hem yatağınızda hem arabanızda bulunan bir malzeme. Hatta yüzyıllardır kıyafetin baş malzemesi olan pamuğun bile tahtını sarsarak dayanım mukavemeti onun 2 katı ve hava geçirgenliği de aynı paralelde iki katı fazla olan bir malzeme. İşte bu özelliklerinden dolayı mikro kumaş sektördeki payını artırıp daha fazla karşımıza çıkacaktır.

Mikrofiber kumaşın en yaygın özelliklerinden biri nemi fitilleme kabiliyetidir. Bu, hem aşırı derecede emici olduğu hem de çabuk kurduğu anlamına gelir. Bu nedenle sporcular tarafından giyilenler gibi bazı kıyafetlerin yapımında kullanılır, ancak aynı zamanda mobilya ve diğer çarşaflar için de harikadır çünkü kolay leke bırakmaz.

Mikrofiber ayrıca son derece nefes alabilir, atletik giysiler ve çarşaflar için harika olmasının bir başka nedeni. Sıcaklığı düzenlemeye ve giyen veya uyuyan kişinin rahat etmesine yardımcı olur.

MİKRO KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 1 görüş

  1. Nese Aydar

    Merhaba koltuk örtüsü diktirmek istiyorum potluk ve kayma yaparmi acaba. Teşekkür ederim

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir