MODA EDİTÖRÜ NEDİR, NASIL OLUNUR

moda editor
Tarafından | 4 Ağustos 2017

MODA EDİTÖRÜ, en basit tanımıyla gazete, dergi ya da internet gibi mecralarda yayınlanmak üzere, zamanın moda trendlerini bulan, hangilerinin yayınlanacağına karar veren ve okuyuculara modayla ilgili görsel, metinsel içeriklerin hazırlanmasını yöneten kişilerdir.

Aslında zevklerimizin yöneticileridir de diyebiliriz. Çünkü, bir çok moda akımını, moda editörlerinin hazırladığı içerikler sayesinde öğrenir ve takip ederiz. Bu renkli dünyanın temel taşlarından olan moda editörü olmak için sahip olman gereken en birincil özellik, Moda’yla yaşıyor olmandır. Bu mesleği yapmaya kararlıysan, muhtemelen bu özellik zaten sende vardır:)

moda dergiler

Çeşitli Moda dergileri

Moda editörü olma yolunda başka neler yapabilirsin?

  1. SEZONUN DERGİLERİNİ, blogları hem Türkiye’de hem de Dünya’da çok sıkı takip etmek, moda editörü olma yolunda atacağın ilk adımdır.Sadece günümüzün modasını biliyor olmak bu ciddi işin temellerini atmaya yetmez, aynı zamanda, ünlü tasarımcıları, ilham kaynaklarını, moda fotoğrafçıları ve modanın önemli figürleriyle ilgili fikir sahibi olarak, kendini beslenemen gerekir.
  2. Bir MODA BLOĞU hazırlayabilirsin. Bu sektöre kendi kendine girebilmenin en kolay yoludur. Bloğa yazdığın içerikler sayesinde, hem bu dünya hakkında daha çok fikrin olur, hem de bir çok moda trendini pratikte öğrenmiş ve yorumlamış olursun. Ayrıca moda bloğunun olması seni bir çok insanla tanıştırabilir ve kendi networkunu yaratabilirsin. Bloğun senin bir anlamda yaşayan özgeçmişin olur.
  3. STYLIST asistanı olabilirsin. Moda çekimlerinde çalışmak, hem detaylara hakim olmak, hem de işin mutfağına girmek açısından sana çok şey katar. Bir stylistin yanında ücretsiz çalışarak, ona asistanlık yapabilir ve bu işe ilk girişi yapabilirsin.
  4. MODA DERGİLERİNDE STAJ. Staj bir çok işe başlamanın ilk adımı. Moda dergilerinin insan kaynakları departmanlarına, bir giriş yazısı ile beraber staj için başvurabilirsin. Moda sektörü sürekli gelişen ve değişen bir sektör, bu işe girmek içini bir süre deneyimlemek, gözlemlemek ve sabırlı olmak şart. Sonrasıysa? Just Fashion

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir