MODAL İPLİK & KUMAŞ

modal kumas
Tarafından | 6 Haziran 2016

Kayın ağacından üretilen modal, tamamıyla doğal, yaş ve kuru mukavemeti yüksek bir  lif çeşitidir.

Yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Nem transfer özelliği gayet iyidir.

modalModal iplikle örülen veya dokunan kumaşlar, yumuşak tuşeye sahiptir. Çok iyi nem transfer özelliği nedeniyle sıcak, rutubetli iklimlerde dahi giyim konforu sunar.

Termoplastik özellikte olmaması ve rejenere selülozik esaslı olması nedeniyle terbiye işlemleri sırasındaki davranışı pamuk elyafına benzer. Doğal bir beyazlığa sahip olması nedeniyle ağartma, merserize işlemi gerektirmez.

kayin agaci 1

Kayın ağacı yaprakları

Modal Faydalı Mıdır ?

Bazen durumdan vazife çıkarmak diye bir deyim vardır. İnsanlar bazı şeyleri abartarak anlatmayı sever. Arkadaşlar modal kumaşın herhangi bir ölçümlenmiş bir faydası yoktur. Sadece çok sıcak yaz aylarında pamuk, polyester gibi kumaş tipleriyle giyinip olacağınız isilik ve pişik gibi kötü durumları modal minimize eder.

Modal Kumaş Terletir mi ?

Bir başka eksik beyan ise modal kumaş terletmiyormuş durumudur. Esasında terlemenizde giydiğiniz kıyafetlerin etkisi çok düşüktür. Ani ısı değişiklikleri, metabolizmanın çalışma yapısı bunlar değişken parametrelerdir.

Bu yüzden modal terlemenize engel olmaz ancak terlediğiniz zaman bu terin kolayca buharlaşıp transfer olmasına ve kuru kalmanıza zemin hazırlar. Yoksa hiçbir kumaş tipinin terleme ile tepkimeye girmesi söz konusu değildir. Bu yüzden modal terledikten sonra sizi rahatlatacak bir yapıya sahiptir.

modal kumas e1508409764895

%100 Modal

Modal İplik Kullanım Alanları

  • Konfor ve estetiğin, parlaklık ve doğallığın arandığı tekstil ürünlerinde tercih edilmektedir. Kullanım alanlarından bazıları;
  • Tişörtler
  • Çoraplar
  • Sportif giysiler
  • Diğer dokuma ve örme tekstil ürünleri
  • Çarşaflar
  • İç giyim
  • Havlu ve bornozlar

Modal Melanjlar

Modal melanj iplikler, iplik üretiminin harman hallaç aşamasında istenilen melanjlık derecesine göre renkli modal elyafının karışımıyla elde edilmektedir. Her renkte değişik oranlarda melanjlık elde edilebilmektedir.

Modal melanj iplikler, modalın tüm üstün özelliklerinin yanı sıra üstün optik performansından (yansıtma) dolayı nihai ürüne mükemmel bir görünüm kazandırmaktadır.

Modal Karışımları

İplik, kumaşın özelliklerini belirleyen en önemli faktördür. İpliğin özelliklerini belirleyen en önemli faktör ise karışımında kullanılan lif cinsidir. Üstün özelliklere sahip modal elyafının, farklı üstün özellikleri olan diğer liflerle karıştırılmasıyla kullanım alanına göre uygun, farklı özelliklere sahip iplikler elde edilmektedir. Karsu, iplik kalitesini ve son üründeki efektleri düşünerek optimum karışım oranlarını saptamakta ve müşterisine mükemmeli sunmaktadır.

micromodal kumas grimelanj

mikromodal kumaş

Modal ve Penye

Modal pamuk karışımı, her ikisinin de selülozik esaslı ve doğal olması nedeniyle kullanımda %100 doğallık sunmaktadır. Modal’ın karışıma kattığı narin, konforlu tutum, parlaklık ve yüksek yaş ve kuru mukavemet özellikleri ile pamuğun bilinen davranışları birleşerek iplik özelliklerini oluşturmaktadır. Modal ve pamuğun boya alma özelliklerindeki benzerlik, elde edilen ipliklerde uni görünümü sağlamaktadır. Modal ve pamuk karışımları, elde edilmek istenen özelliklere ve kullanım alanına göre değişik oranlarda yapılmaktadır. Pamuk, karde olarakta karışımda kullanılmaktadır.

Modal ve Yün

Modal yün karışımı iplikler, yünün sıcaklık, yumuşaklık, dolgun tutum ve buhar altında şekil alma özelliklerinin modalın üstün özellikleri ile birleştirilmesiyle elde edilen klimatik, yüksek konforlu, yumuşak, parlak ve yünsüdür.

Modal ve Keten

Modalın parlaklığı, yumuşak tutumu, konforu, ketenin özel efekti ve serinleticiliği üründe kendini göstermektedir. Üstün dayanım özellikleri ile kullanıcısına uzun süre zerafet ve konforu birlikte yaşatır.

Modal ve Polyester

Modal ve polyester parlaklık, yumuşak tutum ve konforu, kolay temizlenme ve daha yüksek dayanım ile kullanıcısına sunar. Dökümlü bir kumaş yapısı vardır.

Modal ve Akrilik

Yumuşak bir tutumu ve ipeksi bir görünüşü vardır. Yüksek taşıma konforu sunar. Boncuklanması düşüktür.

Modal ve Tencel

Modal ve Tencel karışımlı iplikler, daha iyi boyut stabilitesi, iyi bir tutum ve karışımın mükemmel uyumuyla yumuşak bir tuşe ve konfor sunar.

Promodal

Modal ve Lyocell elyaflarının % 65-%35 oranında karışımından elde edilirler. Vücudu serin tutar, %100 doğaldır ve ten ile uyumu çok iyidir. Nemi dışarı atar. Boyut stabilitesi iyidir, boncuklanmada (pilling) azalma, daha iyi kullanım değerleri, kolay temizlenme özelliği sunar.

Modal ve Nylon

Modal ve naylon elyafı %80-%20 oranında karıştırılmıştır. Modalın bilinen yumuşaklık, parlaklık, vücudu rahatsız etmeme gibi özelliklerinin yanı sıra, yüksek yaş ve kuru mukavemet, iyi ütü tutma özelliklerine sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir