NOPELİ ÖRGÜ KUMAŞ

nopeli iplikler
Tarafından | 14 Kasım 2016

Nopeli İplik Nedir?

Bir dokuma kumaş veya örme içerisinde dekoratif etkiyi elde etmek için nope olarak bilinen ve küçük takviyeli bölgelerde belirli aralıklarla, tipik olarak değişik renklerde verilen fantezi efektleri almış olan ipliktir. Noppeler karışımlara veya ağ kumaşlara da eklenebilirler. Nopeli ipliklerde küçük noktalar şeklinde farklı renklerde iplik topakçıkları gözükür.

Nopeli Örgülerin Üretimi

Nopeli örgüler tek plakalı yuvarlak örme makinelerinde ilmek-askı hareketlerinin kullanılmasıyla elde edilirler. Kumaş yüzeyinde askıdan dolayı yığılmalı bir yapı hâkimdir. Dolayısıyla bu efekti verebilmek için aynı iğneye en az 3 askı hareketinin üst üste yaptırılması gerekir. İğne hareketlerinin sayısı makine inceliği, iğne ve iplik özelliklerine göre belirli sınırlar dâhilinde arttırılabilir. Bu iğnelerin askı yerleri değiştirilerek de dönüşümlü nopeli örgüler ve farklı nopeli örgüler de yapılabilmektedir

nopeli orgu raporuMakinenin Hazırlanması

Nopeli kumaşlar ilmek ve askı hareketleriyle elde edildikleri için kilit sistemlerinde bu çelikler kullanılır. Nopeli örgüyü gerçekleştirmede en az iki farklı iğne grubu kullanılmalıdır. Bu iki farklı iğne grubunu çalıştıracak en az iki iğne raylı çelik bulundurabilen makinelerde gerçekleştirilebilir. Farklı iplik harcamaları olacağından iki farklı kasnaktan iplik beslemesi de yapılabilir. Kasnak ayarının istenilen düzeyde olup olmadığını anlamak için makine çalıştırılır ve furnisör ile mekik arasında iplik gerginliği kontrol edilir. Kontrol sonrası eğer iplik gergin veya gevşek geliyorsa kasnak ayarı tekrar düzenlenmelidir.

Numunenin Örülmesi

Makine üzerinde tüm ayarlamalar yapıldıktan sonra kontrollü bir şekilde makine çalıştırılarak numune alınabilecek kadar örülür. Ayarlamalar sipariş numunesi özellikleri veya sipariş formunda belirtilen özellikler doğrultusunda yapılmalıdır. Bu özellikler genelde gramaj, iplik cinsi, iplik numarası, 100 iğne – ilmekteki iplik uzunluğu, ilmek boyu, tuşesi, örgü raporu, rapor boyu ve eni gibi özellikler doğrultusunda ayarlamaların yapılması ve numunenin örülmesi gerekmektedir. Numunenin düzgünlüğü açısından, numune çekim sistemine kadar örülmelidir. Bu esnada makinede herhangi bir ayar değişikliğinin yapılmamasına özen gösterilmelidir.

Tekstil kapsaminda uygulanan farkli renklendirme sistemleri1

Tekstil kapsamında uygulanan farklı renklendirme sistemleri

Kontrollerin Yapılması

Numune olarak makine üzerinden kesilen örme kumaş gramaj kesme aleti ile kesilir. Kumaş birim ölçütlerde (10 cm²nin gram olarak ağırlığı) hassas terazi kullanılarak kumaşın gramajı m² cinsinden bulunabilir. Bunların yanı sıra numunenin karşılaştırmasını yapabileceğimiz sipariş numunesi ile karşılaştırma yapılır. Sipariş numunesi yok ise sipariş formunda belirtilen özellikler doğrultusunda kontroller yapılır. Bunlar gramajın yanı sıra 100 iğne veya ilmekteki iplik uzunluğu, tuşesi, örgü raporu, rapor boyu ve eni gibi kontrollerdir.

Üretimin Yapılması

Makine üzerinde istenilen ayarların yapılması, numune kumaşın örülüp kontrollerinin yapılması sonucu, istenilen değerlerde olan örme kumaşın numunesi doğrultusunda üretimine geçilebilir. Kumaşın üretimi esnasında olası hatalar için dikkatli olunmalıdır.

Nopeli Kumaş Örnekleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir