YUVARLAK ÖRME MAKİNE TİPİ DEĞİŞTİRME

Yuvarlak orme tip
Tarafından | 13 Nisan 2017

Tip Değişimi; Yuvarlak örme makinelerinde farklı desen çalışılmak istenildiği zaman desenlendirme sistemlerinin değiştirilmesi ve ayarlanması gerekmektedir. İplikle desenlendirme yapılacaksa cağlık dizimleri, çeliklerle farklı desenler uygulanacaksa çelik dizilimleri değiştirilir.

elik seçimi

Tip değişimi Tanımı; Tip değişimi, yuvarlak örme makinelerinde farklı desen çalışılacağı zaman yapılan desenlendirme değişikliklerini ifade eder. Makinede önceki çalışılan desenden farklı bir desen çalışılacağı durumlarda desenlendirme mekanizmalarının değiştirilmesi gerekecektir.

Çeliklerle desenlendirme yapılan yuvarlak örme makinelerinde farklı desen uygulaması için tüm sistemler sökülür, çelikler desene uygun olarak yeniden dizilir. Desenlendirme işleminde dikkat edilecek nokta ise makine sistem sayısıdır.

Makine sistem sayıları göz önünde bulundurularak hazırlanan desenlendirme raporlarında çeliklerin ilmek hareketleri belirlenir. Daha sonra kontrol sisteminden sonraki birinci sistemden başlamak suretiyle desen doğrultusunda çelikler kilit mekanizmalarına dizilir. Tüm sistemleri kapsayacak şekilde yapılan değişiklikten sonra kilit mekanizmaları tekrar makineye takılarak çalışılmaya hazır hâle getirilir.

Amacı, Tip değişimi yuvarlak örme makinelerinde farklı desen uygulamaları için yapılan değişikliği ifade eder. Dolayısıyla tip değişikliğinin amacı, makinede farklı desen uygulamaları yapabilmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir