OVERLOK MAKİNESİ AYARLARI

overlok makinasi
Tarafından | 20 Eylül 2018

Overlok Makinesi Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

Kumaş kenarlarını tutturmak ve emniyete almak için kumaş kenarlarının düzeltilerek iplikle sarılması şeklinde yapılan makine dikişine overlok dikişi denir.

Bir veya daha fazla iplik grubu ile yapılır. Bu dikişin esas özelliği en az bir gruptaki iplik halkalarının malzemenin kenarı etrafından geçirilmesidir. Overlok dikişleri; kumaş kenarlarında temizleme, birleştirme işlemleri gibi yerlerde kullanılır. Overlok dikiş özellikle örme kumaşlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Overlok Dikiş Çeşitleri

Overlok dikiş çeşitleri kullanılan makineye göre değişiklik gösterir 3 iplikli dikiş, 4 iplikli dikiş veya 5 iplikli dikiş olabilir. Şekil 1.3’te değişik overlok dikiş örnekleri görülmektedir.

overlok dikisleri

Şekil 1.3: Dikiş çeşitleri

Overlok dikişi kullanım yerleri:

  • Özellikle ayakkabıda kullanılan tekstil malzemelerinde
  • Kenar temizlemede

Overlok makinelerinin yapılan dikiş ve kullanılan iplik sayısına göre çeşitleri şunlardır:

  • 3 İplikli overlok makinesi
  • 4 İplikli overlok makinesi
  • 5 İplikli overlok makinesi

1.2. Makinede Kullanılan İğneler

Overlok makinesinde kullanılan iğneler sivri uçlu ya da bilyeleştirilmiş uçlu olarak ikiye ayrılır. İğne numarası, düz sanayi dikiş makinelerinde olduğu gibi kumaş kalınlığına göre ayarlanmalıdır. Nm 90 (14) nu’lu iğneler normal kalınlıktaki kumaşların dikiminde, Nm 75 (11) nu’lu iğneler hafif kumaşların dikiminde kullanılır.

Overlok Makineye İğne Takma

  • İğne kelepçesi (1) en yüksek konuma kaldırılır.
  • İğne kelepçe vidası (2) gevşetilir ve kullanıcı tarafından bakıldığında iğnenin aralığı arkaya gelecek şekilde iğne, iğne kelepçesine tamamen geçirilir.
  • İğne kelepçe vidası (2) sıkılır (Şekil 1.1).
Overlok ignesi takma

Şekil 1.1: Makineye iğne takma

Overlok Makineye İplik Takma

İplikler sırası ile şekilde gösterilen yerlerinden geçirilmelidir. Makineye göre farklılık gösterir. En az 3 iplik olacağı için ( Burada 4 iplikli overlok makinesi verilmiştir.) dikkatli takılmalıdır(Şekil 1.2).

Overlok ipligi takma

Şekil 1.2: Makineye iplik takma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir