PANTONE RENK KATALOĞU

pantone
Tarafından | 14 Şubat 2017

Tanım:  Binlerce rengin elde edilebilmesi için renk formülasyonlarının içeriğinin açıklandığı ve her bir rengin tek tek gösterilerek içinde yüzde olarak ne kadar hangi renkten bulunduğunu gösteren kataloglardır

Özellikleri : Günümüzde formüle edilmiş renk hazırlama sistemleri, uygulama kolaylığı ve daha sağlıklı sonuç vermesi açısından tercih edilmektedir. Dünya üzerinde birçok değişik özel renk hazırlama sistemi bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanı “Pantone Renk Karışım Sistemi“dir. Bu sistem; 11 rengin (9 temel renk + l siyah + l şeffaf beyaz) birbirleriyle yüzde ve gram olarak değişik oranlarda karıştırılarak 747 farklı renk hâlinde hazırlanması temeline dayanmaktadır. Bütün Pantone renkleri belirli bir standarda göre numaralanarak kataloglanmıştır.

Özel Renk Kataloğunun Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

pantone renklerHer mürekkep üretici firmanın kendine özgü özel renk katalogları vardır. Bu kataloglara bakarak renk yapılması sırasında kullanılan mürekkeplerinde aynı firmaya ait olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Renk katalogları genellikle iki bölümden oluşur. Temel baskı mürekkebi renkleri ve bunların karışımlarından oluşan diğer renkler bir bölümde parlak yüzeyli kâğıtlar üzerinde, diğer bölümde ise mat yüzeyli kâğıtlar üzerinde gösterilir. Bunun nedeni, aynı rengin mat ve parlak yüzeyli kâğıtlar üzerinde oldukça farklı baskı sonuçları vermesidir. Baskı mürekkebi, parlak yüzeyli kâğıtlarda daha canlı görünür. Mat yüzeyli kâğıtlar ise baskı mürekkebine daha yumuşak ve pastel bir görünüm kazandırırlar.

Özel Renk Katalogu: Yandaki resimde bir pantone katalogu üzerindeki yüzlerce renge ait karışım yüzdeleri görülmektedir.

Pantone numarasıyla renkleri bulmak için www.pantone.com adresini ziyaret ediniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir