TEKSTİLDE GERİ DÖNÜŞÜM

GERİ DONUSUM
Tarafından | 1 Eylül 2016

Artan dünya nüfusu ve gelişmekte olan ülkelerin kalkınması ile birlikte lif tüketimi geçtiğimiz birkaç on yıldır sürekli olarak artmaktadır. Bu durum endüstri ve tüketim sonrası atıkların artmasına yol açmıştır. Avrupa geri dönüşümde ön sıralarda yer almasına rağmen 10 milyon tonluk tekstil tüketimi ile en büyük tüketici ve dünyada 2. büyük üreticidir. Şu anki nüfus artış oranı ve ekonomik eğilimlere göre 2025’e kadar Avrupa lif ve tekstil tüketimi yıllık 12 milyon tonu aşacaktır.

Şu anda çelikte % 80, kağıtta % 65 ve plastiklerde % 30 oranında geri dönüşüm sağlanmaktadır, tekstiller ise % 15-20 oranı ile alt sıralarda yer almaktadır. Gerçekte Avrupa Birliği tüketicileri yılda 5.8 milyon ton tekstil ürününü ıskartaya çıkarmaktadır. Sadece 1,5 milyon ton tekstil ürünü tüketim sonrası geri dönüşümde kullanılmakta, çoğunlukla yardım kuruluşları ve endüstriyel kuruluşlarda değerlendirilmektedir. Kalan 4,3 milyon ton ise çok büyük miktarda kullanılmayan ikincil ham madde olarak ve çevrede oluşturduğu negatif ekolojik etki ile çöp alanlarına gitmekte veya belediyenin çöp fırınlarında yakılmaktadır.

Tekstilde geri dönüşüm tüm endüstriler içerisinde altlarda olmasının yanında, problem, dünyayı koruma sorumluluğu ile toplum tarafından talep edilen,
sürdürülebilir çevre için uyumlu bir stratejinin olmaması nedeniyle büyümektedir. Bu nedenlerle üretilen tekstil materyallerinin geri dönüşümle ekonomiye kazandırılması ihtiyacı kaçınılmaz şekilde bizi beklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir