AUXETIC ÖRME YAPILARI

Tarafından | 1 Eylül 2016

Auxetic potansiyele sahip 3 boyutlu katlanabilir atkı örme yapılar çok yönlü ve çok fonksiyonludur.

Şok emici materyal ve paketleme amaçlı kullanıma uygun, yeni ve estetik açıdan ilgi çekici yüzeylerdir. Katlanabilirlik ve auxetic potansiyeli ürünlere dış etkenlerden yeterli koruma ve uyumluluk sağlar. Katlanabilir yüzeylerin sahip olduğu auxetic efekt, ön ve arka yüzdeki ilmeklerin arasındaki dengesizlik sonucu oluşmuştur. Bu efekt, kumaşın kırışmasına, büzülmesine ve üretim sürecinden sonra 3 boyutlu yapıyı oluşturulmasına sebep olur.

Katlanabilir yapılarda, hem çubuk hem de atkı yönünde küçülür. 3 boyutlu katlanabilir yapılar enine veya boyuna yönde bir gerilim altında düz kumaşa dönüşür, kırışıklar açılır ve yapı her iki yönde de genişler. Liu ve arkadaşları, çok katlanmış ve yakın zikzaklara sahip yapıların daha belirgin auxetic efekt oluşturduğunu tespit etmişlerdir. Bu tutum katlama işlemi ile artan kumaş kalınlığını etkiler. Kumaşın daha kalın olması birbirine daha yakın katlanmış yapı oluşmasını sağlar. Sürtünme, eğilme, gerilme ve yırtılmaya ek olarak sıkışma özellikleri kumaşın önemli özelliklerinden birisidir. Uygulanan sıkıştırma kuvveti, ipliğin doğrusal olmayan bir şekilde deforme olmasına ve kumaşın kalınlığının değişmesine neden olur. Sıkıştırılabilirlik davranışı, kumaşı yapısal stabilitesi açısından önemli rol oynar.

Yüzey, kumaş kalınlığı, sıklık gibi farklı örme parametrelerinden etkilenir. Sıkışma-kalınlık arasındaki ilişki ile kumaşın sıkışma özellikleri açıklanabilir. Yanal yönde sıkışma ile oluşan kumaşlarının sıkışma-kalınlık eğrisi doğrusal değildir. Bu araştırmanın amacı, zikzak yapısındaki LL atkı örme kumaşların sıkıştırabilirliğini değerlendirmektir. Bu kumaşlar, paketleme ve mekanik etkilerden koruma amaçlı kullanılabilir. Katlanabilir LL örme yapıların iplik özellikleri, en boy oranı ve tekrar boyutu gibi katlanabilir yapıların yapısal parametreleri test edilmiştir. Bu testler kumaşların şok emme yeteneklerini ve sıkışmaya dirençli materyalleri değerlendirmek için uygulanmıştır.

CV/PA katlanabilir örme yapıların maksimum sıkıştırma yükü, karşılaştırılabilir tekrar boyutlarındaki Wo/PAN yapıların maksimum sıkıştırma yükünden fazladır. Buna rağmen Wo/PAN iplikleri ile örülen yapılar karşılaştırılabilir tekrar boyutlarındaki CV/PA iplikleri ile örülen yapılardan daha kalındır. Maksimum sıkıştırma yükü ve kumaş kalınlığı, tekrar boyutunun küçülmesi ile azalmıştır.

Analiz edilen tüm tekrar boyutları ve materyaller için örme yapının sıkıştırılmış eni 1 mm olduğu andaki maksimum sıkıştırma yükü 100 N’ u aşmıştır. Tekrar boyutunun küçülmesi ile sıkıştırılma geriliminin düşüşü doğrusal değildir. Tekrar boyutunun genişliğinin 24 ilmekten 18 ilmeğe kadar olan yapıların sıkıştırılma gerilimi benzer bir düşüş göstermiştir. Tekrar boyutunun genişliği 18 ilmekten az olan katlanabilir yapılar için sıkıştırılma gerilimi büyük oranda farklılık göstermektedir. Farklı enlerdeki zikzak ribleri kullanılarak üretilen yapılar için ani sıkıştırılma gerilimi düşüşü belirgin biçimde gözlenirken kare tekrar boyutlarındaki yapılar, dereceli sıkıştırılma gerilimi düşüşü göstermiştir.

Katlanabilir örme yapılar sıkıştırılabilir özelliktedir. Bu tarz yapılar; giyim sektörü, iç mimari dizayn ürünleri, otomotiv endüstrisinde koltuk kaplamaları, yatak ürünleri, paketleme ve mekaniksel etkilerden koruma gibi kullanım alanları için oldukça uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir