TEKSTİL TASARIMI NEDİR?

fashion design
Tarafından | 19 Ocak 2022

Tasarım Nedir?

Tasarım özünü kazıdığımızda, doğada örneği bulunmayan yollardan çevremizi biçimlendirip oluşturmaya, gereksinimlerimize hizmet etmeye ve yaşamlarımıza anlam katmaya yarayan insana özgü bir yetenek olarak tanımlanabilir.

Tekstil Tasarımı Nedir?

Tekstil; tekstil liflerinin ve tekstil materyallerinin çeşitli üretim yöntemlerinden yararlanılması ile üretilen mamul veya yarı mamulleri kapsamaktadır. Tekstil sadece ürünü tanımlamakla kalmaz aynı zamanda dokuma, örme, dokusuz yüzeyler (nonwoven) gibi üretim yöntemlerini de tanımlamaktadır.

Tekstilin geniş kapsamından hareketle, tekstil materyalleri ve tekstil üretim yöntemlerinden yararlanarak biçim, işlev, kompozisyon, estetik gibi temel tasarım kavramlarının gözetildiği çalışmalar, tekstil tasarımı olarak değerlendirilebilir.

Tekstil tasarımı süreci bir ihtiyaçla başlayıp, araştırma, fikir üretme ve tasarım geliştirmeyi kapsamaktadır. Buna bağlı olarak yaratıcı ve rasyonel kararların alınmasıyla yeni tasarımlar oluşturulmaktadır.

moda cizimleri

Tekstil tasarımı yaratıcı ve özgün bir tasarım süreci olduğu kadar aynı zamanda teknik kararların alınmasını gerektiren endüstriyel bir tasarım sürecidir. Tasarlanan tekstillerin ne amaçla kullanılacağı hangi hedef kitleye hitap edeceği, renk, doku ve biçim gibi soruların cevapları, tasarımı belirleyen etmenleri oluşturmaktadır. Seçilen her materyal veya üretim tekniği tasarıma katkı sağlayarak tasarıma hizmet etmelidir. Örneğin, bir iplikte hangi lifler tercih edilmeli, kumaşta hangi iplikler kullanılmalı, ürünler hangi gramajda ve dokuda üretilmeli veya yapılan renk seçimleri gibi kararlar sıralanabilir.

Yapılan tasarım çalışmaları, teknik aşamaların planlanması ve buna uygun üretim yöntemlerinin belirlenmesini de kapsamaktadır. Böylece yapılan tasarımlarla beklentileri karşılayabilen nihai ürünler üretilebilir.

kiyafet cizim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir