GİYSİ TÜRLERİ VE SEÇİMİ

giysi cesitleri 1
Tarafından | 21 Aralık 2021

Giysi Tanımı Nedir?

Giyim; insanların ihtiyaçlarının yanı sıra dış etkilerden korumak, örtünmek, modaya uymak amacıyla vücudun bir kısmını ya da tamamını kapatan kıyafet ve aksesuarlara denir. İnsan vücudunu örten bu eşyalara giysi, sektörüne giyim sektörü denir.

İnsanların giyinme nedenleri; örtünme, korunmak, ihtiyaç, cazibe, iletişim sayılabilmektedir.


Giysi Türleri Nelerdir?

Spor Giyim

spor giyimSpor yapılırken giyilen kıyafetlerdir. Bu kıyafetler oldukça esnek, rahat ve hareket kabiliyetini kısıtlamayan giysilerdir. Tayt, tişört, sporcu atletleri, eşofman vb. sayılabilir. Ayrıca spor müsabakalarında giyilenler bu kategoriye girmez.

Günlük Giyim

gunluk giyimİnsanların gündelik yaşamlarında giydikleri kıyafetlerdir. Bu kıyafetlerde daha çok rahatlık ve şıklık aranır. Günümüzde en çok giyilen kıyafetler bu kategoridedir.

İş Giysileri

is kiyafetleriÇalışılan iş koluna uygun giyilen giysilerdir. İşçi tulumları, önlükler, formalar vb. sayılabilir. Genellikle teknik tekstil ürünleri ile üretilen, bazıları yanmaz, ısı geçirmez ve reflektörlü olarak özel üretim kumaşlar/giysilerdir.

Fantezi Giyim

fantazi elbise kategori orta yaz17Normal ve gündelik giysilerden tasarımı farklı, çeşitli renkler ve taşlarla süslenmiş gösterişli giysilerdir. Özel günlerde ve gecelerde giyilen kıyafetler genellikle internet üzerinden sipariş edilirler.

Tesettür Giyimi

tesettur giyimİslam inancının gereği olarak muhafazakar giyimdir. Ferace, kap, tunik vb. sayılabilir. Günümüzde kara çarşaf, burka gibi çok daha kapalı modelleri bulunur ve Arap ülkelerinde sıkça kullanılmaktadır.

Deniz Giysileri

deniz giyimDeniz, havuz gibi yerlerde giyilen, su emiciliği az olan giysilerdir. Bu giysiler genellikle polyester ve naylon gibi elyaflardan üretilir. Mayo, mayokini, bikini, haşema vb. sayılabilir.

Giysi Seçimini Etkileyen Faktörler

 1. Cinsiyet: Kadın ve erkeklerin giyim tarzları birbirinden faklıdır. Kadınların giydiklerine kadın giyim, erkeklerin giydiklerine erkek giyim, her iki cinsiyete hitap eden giyim tarzına üniseks giyim denir.

  is giysileri

  İş giysileri

 2. Yaş: 0-3 yaş bebek, 4-7 yaş çocuk, 10 -19 yaş genç, 19+ yaş yetişkin bedenleri olarak ayrılmaktadır.
 3. Sosyal Çevre/ Kültür: İnsanların yaşadığı sosyal çevre, giyimini etkilemektedir. Karadeniz Bölgesi’nde peştamal giyilirken Ege Bölgesi’nde şalvar giyilmesi buna örnektir.
 4. Statü: İnsanlar mesleğini ve konumunu giyimlerine yansıtırlar. Örneğin, masa başında, bedensel güç kullanmadan daha çok zihin gücüyle çalışan ofis çalışanlarına beyaz yakalılar denilmektedir. El emeğiyle çalışan daha çok beden gücüyle maaş ya da süreli ücret karşılığı çalışanlara mavi yakalı denir. Çalışanlara bu renklerin verilme sebebi ise çalışma ortamlarıdır. Beyaz yakalı denilme sebebi; kurallara bağlı, derli toplu, temiz olmaları zorunluluğudur. Mavi yakalı denilme sebebiyse çalışma ortamında beden gücü kullanılmasını kolaylaştıran rahat kıyafetler kullanmaları, koruyucu aksesuar kullanıyor olmaları ve kıyafetlerinin çabuk kirlenmesidir.

  bebek giysileri

  Bebek Giysileri

 5. Mevsim: Yazlık, kışlık ve baharlık olarak ayrılır. Mevsimlere uygun giyinilmelidir. Eskimoların soğukta giydikleri kıyafet ve ekvatordaki insanların giydikleri kıyafetler örnek verilebilir.
 6. İnanç: İnsanlar inançlarını giyimine yansıtabilirler. Örneğin, Müslümanların başlarını örtmesi, rahibelerin Hristiyanlığa uygun kıyafetleri giymesi gibi.

  kadin erkek giyimi

  Kadın erkek giyimi

 7. Moda: Modern çağın gereksinimi olan değişiklik ve süslenme ihtiyacı, toplumsal beğeni ve bu beğeniye düşkünlük olan moda, geçici akımlardır. Örneğin, 90’lar modası.
 8. Trend: Giyim sektörüne yön veren en önemli etkendir. Belli zamanlarda ortaya çıkan geçici giyim tarzı olan bu durum giyim sektörünü ve insanları etkilemekte ve yön vermektedir. Örneğin, 90’lar modasının mom kotları.
 9. Vücutta Giyildiği Yere Göre: Kıyafetlerin altına giyilen vücudun ısısını dengelemeye ve üstüne giyilen kıyafetlerin duruşunu güzelleştiren giysilere iç giyim, belden yukarı giyilene üst giyim, belden aşağı giyilen giysilere alt giyim, bu giysilerin üstüne giyilen ve dış etkenlerden koruyan giysilere dış giyim denilmektedir.
 10. Aksesuar: Kadın ve erkek giyiminde giysiyi tamamlayan parçalara aksesuar denir. Eşarp, şal, kuşak, fular vb. sayılabilir.

giysi cesitleri

Giysilerin Sınıflandırılması

Tablo:1 Giysilerin Sınıflandırılması

Kadın Giyimi

Erkek Giyimi

Bebek Giyimi (Kız ve Erkek)

Üst Giyim  Üst Giyim Üst Giyim
Bluz, gömlek, elbise, tunik,
sweatshirt, tişört, kazak,
süveter, hırka
Gömlek, sweatshirt, tişört,
kazak, süveter, hırka
Bluz, gömlek, elbise,
sweatshirt, tişört, kazak,
süveter, hırka
Alt Giyim   Alt Giyim Alt Giyim
Etek, pantolon, salopet,
tulum, tayt, kapri, bermuda,
şort
Pantolon, salopet, tulum,
kapri, bermuda, şort
Etek, pantolon, salopet,
tulum, tayt, kapri, şort
Dış Giyim Dış Giyim Dış Giyim
Manto, kaban, ceket, mont,
yelek, parka, trençkot,
yağmurluk, kap
Palto, kaban, ceket, mont,
yelek, parka, trençkot,
yağmurluk
Kaban, mont, astronot, yelek,
trençkot, yağmurluk
İç Giyim İç Giyim İç Giyim
Külot, sütyen, atlet, korse,
jüpon, sabahlık, gecelik,
pijama, kombinezon
Boxer, atlet, pijama,
ropdöşambır, külot
Zıbın, külot, atlet, pijama
Kaynak

meb logoAyşe Çiğdem ERGEN
Mehtap ÇELİK
Mesude DAĞ
Perihan KARAKAYA
Seher TERECİ ERGÜL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir