KALİTELİ MAYO KUMAŞI NASIL OLMALI?

mayo
Tarafından | 29 Şubat 2020

Mayo/Haşema beğendiniz ve satın alacaksınız ama kumaşının ne olduğunu bilmiyor, bilseniz de anlamadan satın alıyorsunuz. İşte bu önemli noktada siz değerli okuyucularımız için önemli notlar içeren bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Beğendiğiniz ürünü satın almaya karar vermeden önce pişman olmamanız için kumaş özelliklerini mutlaka öğrenmelisiniz.

Tatilinizi ailenizle birlikte mi yapacaksınız, yoksa herkesin olduğu bir ortamda mı yapacaksınız? Eğer kalabalık yerde denize veya havuza girmeniz gerekiyorsa tam kapalı modelleri tercih etmelisiniz. Bu modeller de üçe ayrılır:

  • 1:Likralı, yani vücuda yapışan modeller de ikiye ayrılır, dar olan spor haşemalar, biraz daha bol olan likralı modeller.
  • 2:Polyester olan dokuma kumaşından üretilenler.
  • 3:Jileli tesettür mayo, fermuarlı ve uzun dokuma olup, kollar ve taytı likraldır. Kolları bedene sabittir. Yelekli değildir.
  • 4:Yelekli, üç parçadan oluşur. Üst yelek, iç uzun kol mayo ve alt uzun tayt. Bone ve eşarp her üründe zaten mecvuttur.

Dokuma kumaşı tesettür mayoların kumaş çeşitliliği yoktur. Ama yine de 50 – 60 TL’lik tesettür mayoların kumaş su itme özelliği azdır. Dokuma kumaşı diğer markalara göre daha kalitelidir, yumuşak ve su itme özelliği daha etkilidir.

Tesettür Mayo Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Denye nedir? Kumaşın dokuma sıklığı denyedir.
  • Ne kadar sık dokuma olursa su itme özelliği o kadar iyi olur.
  • İki üç çeşit denye oranı vardır. 50 X 50 denye olan kumaş sık dokunmuştur. 70 X 70 denye olan kumaş daha seyrek dokunmuştur. Anlayabileceğiniz gibi aralıklı dokunan kumaşın su itme özelliği sık dokunana göre daha azdır.
  • Fermuarlıların hepsi dokumadır yani paraşüt kumaşlı üretilen tüm ürünler fermuarlıdır. Havuz için üretilmiş kıs kollu kısa pantolonlu olanları da var.
  • Tamamen dokumadan üretilen ürünler de var, kolu likralı bedeni dokumadan üretilen ürün çeşitleri de var. Gövdesi dokuma, fermuarlı kolları likralı ama bedene sabit olan ve altı dar likralı tayt olarak takım olan tesettür mayolara jileli tesettür mayo denir. Yani alt ve üst olarak iki parçadır jileli ürünler.
  • Yelekli tesettür mayolar üç parçadır. Jileli ve yeleklileri ürün görsellerinde ayırt edemeyebilirsiniz. Bu yüzden bir ürün üç parça, yani yelekli ise bu ürün başlığında mutlaka ‘yelekli’ ibaresi yer almaktadır.

En İyi Mayo Kumaşı Nedir?

Dünya standartlarında en iyi mayo kumaşı oranı %80 polyemid %20 elastan. Bu oranı gördüğünüz likralı ürünler 1. sınıftır ve %100 su itme özelliği vardır. Bir de süprem denilen daha ince ve likra oranı az modeller uygun fiyatlı bir kapalı mayo satın almak isteyen kadınlar için idealdir. Bu modeller kumaşı ucuz olduğundan üretim maliyetleri düşük olup, uygun fiyata satılabiliyor. Süprem kumaşın likra oranı ise %88 polyamid %12 elastandır.

Mayo Nasıl Temizlenir?

Mayonuzu, her kullanmadan sonra bir-iki saat içinde elde, soğuk suda ve yumuşak bir sabunla yıkayın. Güneş yağları, havuzlardaki klor gibi kimyasal maddeler ve tuzlu su, mayonun esnek yapısına ve kumaşına zarar verir. Bu yüzden, mayonuzu mümkün olduğu kadar çabuk yıkamanız gerekiyor. Mayonun suya basılması, çamaşır makinesinde yıkanması, kurutma makinesinde kurutulması ve ıslakken başka giysilerle yıkanması tavsiye edilmiyor.

Mayonuzu sıkmadan kurumaya bırakın. Güneş ışığı, kumaş renginin solmasına neden olacağından, mayonuzu uzun süre güneşte bırakmayın. Sıcak su mayolara zarar verir. Bu nedenle mayonuzu sıcak su havuzlarında ve kaplıcalarda kullanmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir