KALİTELİ KIŞLIK MONT SEÇİMİ

mont
Tarafından | 2 Ekim 2021

Kaliteli Kışlık Mont Nasıl Olmalı?

Kış ayları yaklaşırken kaliteli bir mont almak istiyor olabilirsiniz. Peki, bütçenize uygun ve sizi iyi bir şekilde ısıtabilecek kaliteli kışlık mont nasıl olmalı?

Kış mevsiminin soğuk yaşandığı bir bölgede kışlık mont önemli bir ihtiyaçtır. Satın alacağınız mont, kaban veya paltonun hem şık hem de kaliteli olması gerekir. Bu nedenle, kışlık mont seçerken doğru malzemelerden yapılmış bir ürün seçmeye çalışmalısınız. Sizi sıcak tutan, su geçirmeyen ve aynı zamanda aşırı terletmeyen bir mont ya da palto seçmeye özen göstermelisiniz.

Diğer yandan, kaliteli kışlık mont seçimi yaparken kullanım açısından pratik olması da oldukça önemlidir. Montun yağmurlu, karlı ve rüzgarlı havalarda gerektiğinde kullanabilmeniz için bir şapka içermesi oldukça faydalıdır. Ayrıca, satın aldığınız mont, palto veya kabanın kış mevsimindeki olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı olması gerekir. Bu ürünlerin yıkama veya kuru temizleme sonrasında yıpranmayacak kaliteli malzemelerden yapılmış olmasına da dikkat etmelisiniz.

Kaliteli Bir Kışlık Mont İçin İdeal Malzeme Türleri Nelerdir?

Kaliteli kışlık mont seçiminde, ürünün hangi malzemeden yapıldığı çok önemlidir. Tercih ettiğiniz mont ne kadar rahat ve şık olursa olsun, sizi asıl sıcak tutacak olan mont için kullanılan malzemelerdir.

Kışlık bir kaban, palto veya mont satın alırken hangi malzemelerden üretildiğini görmek için ürün etiketini mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer, hangi elyafların daha kaliteli olduğu ile ilgili bir fikriniz yoksa aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz. İşte, kaliteli bir kışlık mont için kullanılan ideal malzemelerin listesi:

  1. Yün

koyun yunuKışlık mont satın almak isteyen hemen herkesin aklına ilk gelen elyaf türü genelde yündür. Birçok kişi yünün kış mevsimi için en iyi elyaf olduğunu kabul eder.

Koyun, keçi ve tavşan gibi bazı hayvanlardan elde edilen yün hafif olmasının yanı sıra dayanıklı ve sıcak tutan bir malzemedir. Ayrıca, yün vücudunuzun hava almasını sağlayan ve suya dayanıklı bir elyaftır.

  1. Naylon

polyamide kumaslar1Naylon, kışlık palto ve montlar için bir diğer harika seçenektir. Tamamen sentetik malzemelerden üretilen naylon, kış mevsimi için ideal özelliklere sahiptir.

Naylon, yağmur ve karlı havalarda etkili bir koruma sağlayan suya dayanıklı ve esnek bir kumaştır. Ayrıca, naylon bakımı ve temizlenmesi kolay olan bir materyaldir.

  1. Kaşmir

baby cashmere

Yavru kaşmir yünleri daha da yumuşaktır..

Kaliteli kışlık mont satın alırken hem şık hem de modaya uygun olmasına ne dersiniz? Genelde lüks kullanım ile ilişkilendirilen kaşmir, aslında birçok kaban ve palto tasarımları için kullanılan bir elyaftır.

Oldukça yumuşak ve ipeksi bir yüzeye sahip olan kaşmir sıcak tutmasının yanı sıra hava alan bir malzemedir. Kaşmir her ne kadar diğer kaban ve palto ürünlerine kıyasla daha pahalı olsa da yine de ödenen fiyata değecek bir kaliteye sahiptir.

  1. Pamuk

giza pamukPamuk kullanılan mont veya kabanların oldukça kaliteli olduğunu biliyor musunuz? Genelde yazlık kıyafetler için tercih edilen pamuk, aslında kışlık kıyafetler için de uygun bir elyaf türüdür. Pamuk, özellikle yün veya polar kıyafetlere karşı alerjisi olan kişiler için de ideal bir materyaldir.

Çok yumuşak ve nefes alabilen bir elyaf olan pamuk nemi oldukça iyi emer. Bu nedenle, kaliteli bir mont almak için pamuklu ürünleri mutlaka ön planda tutmaya çalışmalısınız.

  1. Deri

farklarKaliteli kışlık mont seçeneklerinden belki de en havalısı deri monttur. Canlı, parlak ve şık görünümü nedeniyle oldukça sık tercih edilen deri mont uzun yıllar modası geçmeden kullanılabilir.

Derinin dayanıklı ve su geçirmez yapısı, onu kıyafet ve aksesuarlar için ideal bir malzeme haline getirmiştir. Ayrıca, iç kısmı kış mevsiminde daha sıcak tutan malzemeler ile birlikte üretilen deri mont, kaban ve paltolar oldukça kullanılışlı birer seçenektir.

Kaliteli Bir Kışlık Mont Nasıl Seçilir?

Kaliteli kışlık mont seçerken doğru elyaf türünün yanı sıra dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikleri aşağıdaki gibi maddeler halinde sıralayabiliriz:

  1. Su Geçirmez Olmalı

Kış ayları için ideal bir mont mutlaka su geçirmez özellikte olmalıdır. Bu nedenle suya karşı dayanıklı bir ürün seçtiğinizden emin olmalısınız. Ürünün dış yüzeyinin yanı sıra etiketini de inceleyerek su geçirmez olup olmadığını anlayabilirsiniz. Özellikle çok fazla yağmur ve kar yağan bir bölgede yaşıyorsanız tercih ettiğiniz montun su geçirmezlik özelliğini mutlaka dikkate almalısınız.

  1. İyi Yalıtılmış Olmalı

Kışlık montunuzun mutlaka doğru bir şekilde yalıtılmış olması gerekir. Kışlık bir mont ya da palto genelde sentetik, kuş tüyü ve tüylü kumaşlarla yalıtılır.

Sentetik elyaflar neme karşı oldukça dayanıklıdır. Ancak, diğer elyaf türleri kadar dayanaklı olmayan sentetik elyaflar zamanla daha çabuk yıpranırlar.

Oldukça sık kullanılan kuş tüyü ise, kış mevsiminde soğuktan korunmak için ideal bir yalıtkan türüdür. Fakat, bu materyal neme karşı dayanıklı olmadığı için aşırı yağış alan bölgeler için uygun bir seçim olmayabilir.

Diğer yandan, tüylü kumaş daha çok koyun yününe benzer. Suya dayanıklı olan bu materyal sentetik kumaştan daha uzun süre dayanır.

  1. Manşetleri ve Fermuarları Sağlam Olmalı

Kaliteli bir kışlık mont satın alırken fermuarların ve manşetlerin de kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Hatta, incelediğiniz bir montta kullanılan elyaf türü su geçirmez  olmasına rağmen fermuarlar su geçirebilir. Montun fermuarlarının su geçirmez olup olmadığını anlamak için ürün etiketini mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca, seçtiğiniz mont veya paltonun daha fazla sıcak tutmasını istiyorsanız çift fermuarlı veya fermuar üzerinde düğmeleri olan bir model tercih edebilirsiniz.

Diğer yandan, satın almak istediğiniz bir palto, mont veya kabanın manşetlerinin sıkı olmasına özen göstermelisiniz. Böylece yağmur ve kardan daha iyi korunabilirsiniz. Üzerinde çok fazla fermuar, ve düğme gibi aksesuarlar bulunan ürünler yerine daha sade modeller tercih edebilirsiniz. Ayrıca, satın almak istediğiniz montun dikişlerinin sağlam olup olmadığını da mutlaka kontrol etmelisiniz.

Sonuç olarak kaliteli bir kışlık mont, kaban veya palto seçtikten sonra uzun ömürlü olmasını sağlamak çok önemlidir. Dolayısıyla satın aldığınız ürünün temizlik ve bakımını doğru bir şekilde yapmalısınız.

Öncelikle ürün etiketi üzerinde bulunan yıkama talimatlarına mutlaka uymalısınız. Çoğu kışlık mont modelinin yalnızca kuru temizlemeye uygun olarak üretildiğini göz önünde bulundurmalı ve normal bir şekilde yıkamaktan kaçınmalısınız.

Ayrıca, kaşmir ve deri mont gibi özel bakım gerektiren ürünler için kaliteli temizlik ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede montunuzun kalitesini uzun yıllar korumasını sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir