FERACE NEDİR?

Tarafından | 19 Nisan 2019

Ferâce kadınların sokakta giydiği mantoya benzer, arkası bol, yakasız, eteklere kadar uzanan üst giysisidir.

Ferace, eski dönemlerden itibaren kullanılan bir kıyafet terimidir. Önceden kadınların kendi üstlerini örtmek için giydikleri elbiseye bu ismi vermişlerdir. Bu ürün günümüz de farklı kumaşlardan imal edilmektedir.

Özellikle fantezi ve çuha kumaşları kullanılmaktadır. Özellikle düz modellerin üretimi tercih edilmektedir. Çünkü bayanlar tarafından en çok düz modeller kullanılmaktadır. Ancak üreticiler tarafından cep ve yaka kısımları işlemeli olan modellerde üretilmektedir. Bunun amacı her zevkten ve her kesimden insana hitap etmektir. Bununla birlikte modaya uygun üretimler yapılarak modeller de koyu renk tercih edilmektedir. Ayrıca bol bedenli ürünlerin üretilmesi bayanların tercih etme sebeplerinden biri olarak bilinmektedir. Bu ürün genel olarak bayanların giymekte olduğu mantolara benzemektedir. Ancak mantolardan farklı olarak geniş yakaları bulunmamaktadır. Ayrıca uzun olması mantodan ayıran başlıca özelliklerden biridir. Ferace kullanmakta olan bayanlar, giymiş oldukları diğer kıyafetler ile kombin yapmaktadırlar.

Ayrıca bu ürünün kumaş cinsi de önem arz etmektedir. Özellikle kumaş kalınlığının mevsim şartlarına göre uyum sağlaması oldukça önemlidir. Yaz aylarında ince, kış aylarında kalın kumaşlı ürünler satın alınmalıdır. Ayrıca yaz aylarında siyah renk güneşi topladığı için, yazın giyeceğiniz ürünlerin rengini siyahtan farklı bir renk seçmeye özen göstermelisiniz. Böylece Ferace için rahat kullanımı sağlamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir