Peştemal Hakkında Her Şey

pestemal tanitim yazisi
Tarafından | 1 Mart 2021

Peştemalin Harika Dokusu; Peshmod Anlatıyor

Hamam ve Spa merkezlerinde örtünme amacıyla kullanılan kumaştan dokunan Dünyanın Türk Havluları olarak bildiği peştamal Farsçadan dilimize girmiştir. Farsça anlamı örten kumaş olan peştemal hamam geleneğinin bir parçasıdır. Osmanlı döneminde peştamal genellikle önlük olarak kullanılırdı. Özellikle saraylarda hizmetliler diğer kişilerden ayrılmak amacıyla önlerine peştamal takardı. İnce dokuma yapısı zaman içerisinde hamamlar da tercih edilmeye başlanan peştemal, hala bu amaçla kullanılmakta.

Denizli Kızılcabölük`te genellikle kadın emeği ile el yapımı tezgahlarda dokunan Türk Havluları buradan tüm dünyaya yayılmakta. Peshmod Toptan Peştemal üreticisi olarak birinci kalite peştemalleri alıcıları ile buluşturuyor.

Peştemal Çeşitleri

Kızılcabölük Peştemalleri dokunma stillerine ve desenlerine göre değişik isimlerle adlandırılır.

  • Hamam Peştemal
  • Şeritli Peştemal
  • Gölgeli Peştemal
  • Konaklı Peştemal
  • Elmas Peştemal
  • Petekli Peştemal
  • Sultan Peştemal
  • Baskılı Elmas Peştemal
  • Şeritli Pamuklu Peştemal
  • Havlu Peştemal
  • Jakarlı Peştemal

pestemal peshmod e1614603706607

Kullanıldığı Yerler

Belden aşağı sarılan dikdörtgen şeklindeki ince dokuma dikişsizdir. Bu yüzden düğümlenerek kullanılır, işlemeli giyen kumaşa etrafına sardıktan sonra iki ucunu birbirine düğümleyerek tutturur.

Yüzyıllardır farklı renklerde ve desenlerde üretilen peştemal günümüzde her markanın geleneksel deseni ve rengi ile üretiliyor. Baş peştemali boyun ve baş bölgesine bağlanır kullanan dokuma tekniği ve rengine göre birbirinden ayrılır.

Ekose desenin hakim olduğu peştemal dokumaları içerisinde çizgili modelleri de bulmak söz konusudur. Makaslı olarak adlandırılan başka peştemali de makas ağzı gibidir.

Ä°ran Bölgesi’ne özgü olan keşani peştemalini andırdığından dolayı keşan olarak adlandırılır. Canlı renklerini genç ve bekar kadınların kullandığı peştemal evli ve yaşlı olan kadınlarda fes rengi olarak tercih edilir.

Türk Kültürünün Parçası

Türk hamamları ve saunalarda yaygın şekilde kullanılan peştemal son dönemlerde spor salonları, deniz ve havuz kenarlarında da sıklıkla kullanılır hale geldi. Taşıması kolay ve ince yapılı bir ürün olmasından dolayı evlerde de banyo havlusu olarak tercih ediliyor.

Türk kültüründe çok önemli bir yere sahip olan peştemal zaman içerisinde oldukça farklı model ve desenlerde üretilmeye başlandı. Genellikle iç mimaride ev kullanımı için hazırlanan modeller yaygın halde kullanılmakta. Bornoz ve havlu setleri ev kullanımında en fazla tercih edilen modeller arasında yer almaktadır.

Butik oteller ya da konsept oteller müşterileri için peştemali tercih ediyor çünkü ürün nostaljik bir havaya sahip olmasından dolayı hamam konsepti oluşturulmasına yardımcı oluyor.

Havlu İle Peştemal Farkı

Peştemali havludan ayıran en önemli özellikleri hafifliği ve çabuk kurmasıdır. Genellikle 200 ila 300 gram arasında ağırlığa sahip olan ürünler, en fazla 10 dakika içerisinde kurur. Havlu gibi fazla yer kaplamayan peştemal genellikle seyahatlerde çantaya da valizde yer işgal etmediği için tercih edilir.

Havlu yerine kullanılmasının dışında son dönemde masa ve koltuk örtüsü gibi farklı amaçlar için kullanıldığı da görülür. Peştemal dünyasında kalite ile en iyi fiyatı bir araya getiren Peshmod yılların tecrübesi ile fark yaratan peştemaller üretmeye devam ediyor. Toptan Peshtemal üretimi yapan Peshmod erişilebilir ve müşteri dostu bir marka.

Türkiye’nin Peştemal Üreticisi Peshmod

Türkiye’deki peştemal talebinin büyük bir bölümünü karşılayan firma Türk Plaj Havlusu Toptan üretimde gerçekleştirmekte. Hamam ve saunalarda kullanılan ürünlere ilave olarak evde plaj ve deniz kenarında da rahatlıkla kullanılabilecek ürünleri ile dikkat çekiyor.

Türkiye’nin en iyi Peshtemal Üreticisi markası olan Peshmod dünyanın birçok ülkesine ihracat yaptığı gibi aynı zamanda konaklama sektörünün de tüm ihtiyaçlarını karşılamakta. Yalnız peştemal dünyası ile sınırlı kalmayan marka Türk havlusu toptancısı olarak farklı konseptlere hitap eden ürünler ile de ön plana çıkmaktadır.

Tanıtım yazısı bitiş; 02/06/2021 (Süre dolmuştur)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir