ÖRGÜ İPİ NEDİR, ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ

orgu ipleri
Tarafından | 17 Haziran 2019

Örgü ipi nedir? Örgü örmek birçok kadının hobisidir. En güzel terapi yöntemlerinden biri olan örgü örmek çoğu insana meditasyon yapma fırsatı da vermektedir.

Örgü İpleri

Örgü ipleri farklı lif ve malzemelerden üretilmektedir. Örgü ipi seçerken bazı noktalara dikkat edilmeli ve buna göre örgü ip seçimi yapılmalıdır.

 • Örgü ipi seçerken ilk olarak mevsimine uygun ip seçilmesi gerekir. Mevsimine uygun seçilmeyen örgü ipleri sizi zor durumda bırakabilir.
 • Örgü ipinin modele uygunluğu önemlidir.
 • Örgü ipinin kalitesi de yapacağınız modelin estetiğini görüntüsünü etkileyen faktörler arasındadır.
 • Örgü ipinin %100 organik pamuk, doğal keten, alpaka, kaşmir gibi doğal ürünler olmasına özen gösterilmesi gerekir.
 • Bebekler için örgü ipi seçilecekse ilk olarak cildi tahriş etme özelliği olmayan, kaşındırmayan iplerden seçilmesi gerekir.

İstediğiniz bir örgü modeli ortaya çıkartılırken bu modelin örüleceği ipi seçmek önemlidir. İpin kalınlığı, uzunluğu ip seçiminde önem kazanır. İplikler, 2’li, 3’lü ve 4’lü monofilamentten yapılır.

Örgü iplerini seçerken mevsim durumlarına uygun olması önem kazanır. Kışın sıcak tutan yazın ise serin tutan, hafif olan örgü ipleri tercih edilmelidir. Yaz mevsiminde organik pamuk, keten gibi el örgü iplerinin tercih edilmesi gerekir.

Örgü İp Çeşitleri

Birçok farklı doğal lif bulunmaktadır. Örgü ipi seçilirken bu doğal liflerden üretilen örgü iplikleri seçilmelidir. Örgü ip çeşitleri çevre dostu olan iplikler ve doğal liften üretilen iplikler olarak iki gruba ayrılabilir.

Doğal Liften Üretilen Örgü İp Çeşitleri

Doğal liflerden üretilen örgü ip çeşitlerinden ilki pamuk ve pamuk bitkilerinden yapılan iplerdir. Bir diğer doğal lif türü ise yündür. Farklı ağırlığa ve dokuya sahip yün iplikler eğirme işlemi yapılarak istenilen kalınlıkta iplere dönüştürülür. Özellikle merinos yün sıklıkla tercih edilmektedir.

Kaşmir doğal lifler içinde en yumuşak olan iplerin üretildiği bir çeşittir. Sıcak tutma konusunda kaşmir oldukça iyidir. Pürüzsüz yüzeyi bulunur ve pahalı ipliklerin başında gelir.

Doğal liflerden üretilen örgü ip çeşidi ipektir. İpek böceğinden larvalarından üretilen ip, düzgün ve hafifliği ile kaşmirden sonra gelen ve lüks iplikler sınıfında bulunan bir ip çeşididir. Fazla gergin olmadığı için başka liflerle de karıştırılarak üretilir.

Tavşan kürk ipliği olan angora ise yumuşaklığı ile ünlüdür ancak bulanık bir görünümü vardır. Alpaka ve lama yününden üretilen iplikler alerjen değildir. Fazla renk çeşidi yoktur. Yumuşaklığı fazla olmamasına rağmen daha hacimli bir ip türüdür.

Çevre Dostu Örgü İp Çeşitleri

Çevreye ve insan sağlığına dostluğu ile bilinen organik pamuk, sentetik gübreye ve böcek ilacına maruz kalmaz. İplik haline getirilirken kimyasal boya kullanılmaz.

Bambu örgü ipleri, ipek hassasiyetine sahiptir. Dayanıklıdır. Üstelik hasat zamanında bitki öldürülmeden hasat gerçekleştirildiği için kendini yenileyen bir bitkidir.

Diğer Örgü İpi Çeşitleri

 • Akrilik ipler
 • Viskoz ipler
 • Lurex ve metanit
 • Merinos iplik
 • Likralı ipler
 • Naylon ipler
 • Polyester ipler

El Örgü İpi

El örgü ipleri deve yünü, lama ve alpaka, tavşan, keçi, ipek böceği gibi hayvanlardan üretilmektedir. Bambu bitkisinden de üretilen el örgü ipleri bulunmaktadır. Bambu bitkisinden lif elde etmek için ilk önce bambunun sert kısımları alınarak parçalanır. Kalan kısım yumuşatılarak doğal lif haline getirilir.

El örgü ipliklerinde şekilli iplikler de bulunmaktadır. Farklı bileşim ve renklerle özel imalat teknikleriyle üretilen bu iplikler, yapay ve doğal liflerin birleşiminden oluşmaktadır. Fantezi iplikler, şekilli iplik sınıfına girerler.

Örgü İpi Markaları

orgu ipi markalari

Örgü ipi markaları

Ülkemizde örgü ipi markaları içinde en köklü olan marka Nako’dur. Nako’nun dışında Anchora, Alize,Kartopu, Lion gibi markalar gelmektedir.

Bu markalar en çok yün, kaşmir, keten, pamuk ipliği, bambu, viskoz, merinos, likra, polyester grubu örgü ip ürünlerini sunmaktadır.

En Kalın Örgü İpi

El örgü iplikleri seçiminde kalınlık ve incelik de çok önemlidir. En kalın örgü ipinden en ince ve kalın örgü iplikleri bulunmaktadır. Tabi örgü modelini çıkarırken ip kalınlığı ya da inceliğinin yanında kullanılacak şişin kaç numara olduğu da önem kazanmaktadır. Eğer hacimli bir ipin daha dökümlü durması isteniyorsa kalın şişler yani numarası büyük şişler tercih edilmelidir. Eğer, örgü modelinin ince yani saran bir şekilde olması isteniyorsa şişin daha küçük numaralı olması ve kullanılacak ipin de şişin kalınlığına ya da inceliğine göre uygun olması önem kazanmaktadır.

ÖRGÜ İPİ NEDİR, ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ” için 1 görüş

 1. Zuhal

  Merhaba, ben direkt cilt ile temas eden örgü ürünler yapıyorum. O yüzden sürekli doğal olan ip arayışında oluyorum. Hatta organik /sertifikalı olan ipleri tercih ediyorum. İp içeriklerinde az miktarda da olsa (%10 gibi) sentetik olan (akrilik, polyester, polyamid vb ) hiçbir ipi kullanmamaya karar vermiştim ama size de danışmak istedim. Sizce pamuğa veya yüne az miktarda karıştırılan sentetik içeriklerini de kullansam sağlık açısından riskline olur? Yoksa böyle %100 pamuk,yün iplerle devam mı etmeliyim? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim. ?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir