ERKEKLER İÇİN SAĞLIKLI İÇ ÇAMAŞIRI NASIL OLMALI?

SOS ic camasiri
Tarafından | 24 Kasım 2020

Erkek Sağlığı İçin En İyi İç Giyim

Doğru iç çamaşırı seçmek, bir erkeğin genel sağlığı ve iyiliği için önemlidir. Ne yazık ki, birçok erkek, doğru uyum ve kumaşın önemini anlamadan seçtikleri renkte külot veya baksır seçer. Ve mesele sadece ne kadar rahat oldukları da değil.

Seçtiğiniz şeyin hem fiziksel, hem üreme sağlığınız hem de cinsel sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabileceğini gösteren önemli araştırmalar var. Erkek iç çamaşırlarıyla ilgili bir satın alma işlemi yapmadan önce anlamanız gereken birkaç sağlık sorunu vardır.

Yanlış İç Çamaşırı Kaynaklı Cilt Sorunları

İç çamaşırınızın kumaşı, cilt tahrişlerine ve hatta kontakt dermatit olarak bilinen alerjik reaksiyonlara neden olabilir . Her insanın cildi farklı olsa da, buna neden olabilecek en yaygın kumaşlar polyester, suni ipek(viskoz) veya kauçuktur.

Bu kumaşlar her zaman iyi nefes almazlar ve büyük ölçüde elyaf karışımına, dokumaya ve kumaşın ağırlığına bağlıdır. Ekstrem durumlarda, kumaş yapısı terin buharlaşmasını engeller, tek bir noktaya hapsederek rahatsız edici kaşıntıya ve kızarıklıklara neden olur.

Cilt hassasiyetiniz varsa, bir doktora danışmanız gerekir, ancak burada deneyebileceğiniz birkaç yöntemden bahsedelim

 • Kızarıklığınız iyileşirken hassas cilt çamaşır deterjanına geçin
 • Farklı iç çamaşırı satın alın
 • Kaşıntı önleyici krem ​​uygulayın
 • Koloidal yulaf ezmesi banyosunda bekletin
 • Soğuk, ıslak kompres uygulayın
men ic giyim

İç çamaşırı çeşitleri

Kasık Mantarı

İç çamaşırınız çok sıkıysa ve nemi ve teri hapsediyorsa, kasık kaşıntısı, kasık çürümesi ve hatta bir erkek mantar enfeksiyonu yaşayabilirsiniz. Cinsel organların, iç uylukların ve kalçanın derisindeki mantar enfeksiyonu, çok rahatsız edici, kaşıntılı, kırmızı, genellikle halka şeklinde bir döküntüdür.

Bölgeyi dikkatlice sabun ve suyla yıkamalısınız, ardından reçetesiz satılan bir mantar önleyici krem ​​veya pudra ile tedavi edebilir. Egzersiz  ve ya  banyodan sonra dikkatlice kurulayın ve her gün giysilerinizi ve iç çamaşırlarınızı değiştirin.

Sürtünme Sorunu

Diğer bir yaygın sorun, egzersiz yaparken veya spor yaparken sürtünmeden kaynaklanır. İç çamaşırınız yeterince destek sağlamadığından, terli cildiniz buna karşı sürtünür. Kasık aşınması yanma hissi verir ve rahatsız edici parlak kırmızı bir kızarıklığa neden olur.

Bundan kaçınmak için, nem emici özelliklere sahip nefes alabilen iç çamaşırları için uygun kumaş türünü seçin. (pamuk, viskon)

Testis Burulması

Yetersiz oturan iç çamaşırların nadir görülen bir yan etkisi, süper ağrılı testis torsiyonudur. Bu, spermatik kord dönüp büküldüğünde, testisin kan kaynağını kesip ani ağrı ve şişmeye neden olduğunda meydana gelir.

En çok genç erkeklerde (12-18 yaş) yaygındır, ancak daha yaşlı erkeklerde de görülebilir. Testis torsiyonuna neyin sebep olduğu tam olarak belli olmasa da, egzersiz yaparken veya spor yaparken uygun testis desteğini takarak riskinizi azaltabilirsiniz.

Düşük Hormon Seviyeleri

Testosteron seviyeleri erkekler yaşlandıkça doğal olarak azalır, ancak doğru şekilde oturan baksırlar, gevşek külotlar veya daha büyük bir kesesi olanları giyerseniz, artan diyabet riskiyle bağlantılı olan daha düşük testosteron seviyelerini geliştirmekten kaçınabilirsiniz .

Düşük Sperm Sayısı

Dar iç çamaşırı giyerseniz, aşırı sıcak testisler geliştirebilirsiniz ve bu da sperm sayısında düşüşe neden olabilir.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, en sık baksır giydiğini bildiren erkeklerde, yapmayan erkeklere kıyasla daha yüksek sperm konsantrasyonu ve toplam sayısı ve daha düşük FSH seviyeleri vardı.

saglik sorunlari

Erkek Sağlığı İçin En İyi İç Giyim?

Öyleyse, cilt sürtünmesini azaltacak kadar sıkı, ancak cinsel ve üreme sağlığını teşvik edecek kadar gevşek iç çamaşırı nasıl seçersiniz?

İşte kilit noktalar. İhtiyacınız olan:

 • Serin tutacak bir kumaş türü: uygun vücut ısısını korumak için
 • Nem emici içerikli elyaflar: sürtünmeyi ve tahrişi azaltmak için
 • Testis destekli iç çamaşırı modeli: sperm sayısını korumak ve yaralanmaları azaltmak için
 • Doğal elyaflı uyumlu kumaş: cilt tahrişini azaltmak için

İdeal İç Giyim Malzemesi; Erkek Sağlığı İçin Hangi Tip En İyisidir?

En iyi erkek iç çamaşırı, cildinizin nefes almasını sağlayan ve herhangi bir cilt tahrişine neden olmayan süper yumuşak kumaştan yapılmalıdır. Kumaş türü olarak ise süprem kumaş tercih edilmelidir.

1. Polyamid+Spandex Karışımlı Ürünler

En iyi iç çamaşırı nedir sorusunun cevabı niteliğindeki bu karışım ürün etiketinde genellikle şu şekilde görünür (%95 PA, %5 EA)

Polyamid ve ya Naylon olarak bilinen kumaş aşırı derecede nem emicidir. Bu, nemi vücudunuzdan çekeceği ve cildinizi tahriş etmeden daha hızlı buharlaşmasına yardımcı olacağı anlamına gelir.  Elastan ile birlikte üretildiğinde tayt gibi esnek malzeme, iç çamaşırınızın rahatça yerinde kalmasına yardımcı olur.

polyamid elastan bokser

Pek çok iç giyim markası artık esnek malzeme (yani spandeks, elastan, Lycra, vb.) içeren karışımlarda baksır külotları sunuyor. % 5-15 streç malzeme içeriğine sahip karışımları tavsiye ediyoruz. Daha az olursa kumaş yeterince esnemeyebilir. Daha fazla olursa iç çamaşırı çok sıkı olabilir.

2. Pamuk 

pamuk bokserPamuklu iç çamaşırı nefes alabilir, ancak dokunulduğunda yumuşak bir iç çamaşırı seçmeye dikkat edin, böylece sıcak terli günlerde cildini ağırlaştırmaz.

Tüm gün veya spor salonunda giymek için iç çamaşırı arıyorsanız, pamuk, polyester ve naylon gibi kumaşları emmekten daha çok neme (ter) tuttuğu için iyi bir seçim olmayabilir.

3. Modal

modal bokserBir başka harika seçenek modal veya mikromodal kumaştır. Kayın ağacından yapılmış bu inanılmaz yumuşak kumaş sayesinde çok rahat hissedersiniz. Hafiftir, ipeksi bir his verir ve aynı zamanda büzülmeye ve neme karşı dayanıklıdır.

4. Penye/Modal Karışım

Listemizde ikinci ve üçüncü sırada yer alan bu iki elyafın karışımından üretilen iplikler size en rahat ve konforlu iç çamaşırını sunar. Pamuk/modal karışımlı kumaş hem rahat hem de sağlıklıdır. Kullanıcısı için kusursuz bir giysi konforunu sunar.

İdeal İç Giyim Fit Nedir?

Yerinde kalması için bol ve bol yerine bel ve bacakları saran iç çamaşırları seçin.

Doğru uyumu bulmak için iç giyim markasının beden kılavuzunu takip ettiğinizden emin olun. Çok küçük iç çamaşırları iz bırakabilir ve kısıtlayıcı olabilir. Bel bandı çok büyükse iç çamaşırınız aşağı düşecektir.

Size iyi uyan bir çiftiniz varsa, düz bir şekilde yerleştirin ve bel ve bacak açıklıklarını ölçün. Ardından, mükemmel bedeninizi bulmak için markanın beden ölçüsü kılavuzuyla karşılaştırın.

Boxerler, Külotlar Erkek Sağlığı İçin En İyisi Hangisi?

Peki, sağlık açısından hangisi daha iyi – erkek boxerleri, külotlar veya hiç iç çamaşırı yok mu? Peki ya boxer külotları?

Araştırmalar, süper sıkı külotların sperm sayısını düşürdüğünü gösteriyor. Çok kısıtlayıcı herhangi bir şeyden uzak durmak isteyeceksiniz, bu nedenle üreme sağlığı sizin için önemliyse, boxerler daha iyi bir seçenektir.

Komandoya gitmek (herhangi bir iç çamaşırı giymemek) o bölgeye hava akışını serbest bırakabilir ve artırabilir.

Ancak bu, genital bölgenizdeki hassas cildin kotunuzun veya diğer pantolonunuzun pürüzlü kumaşıyla temas halinde olacağı anlamına gelir. Bu rahatsız edici olabilir, bu nedenle hiç iç çamaşırı giymemek en iyi seçenek değildir.

Boxerlar, sürtünmeyi azaltmak ve hava akışını artırmak için iyi bir fikirdir, ancak bazı erkekler, boxer şortlarının toplanma eğiliminde olduğundan ve gün boyu giyildiğinde rahatsızlık duyduğundan şikayet eder.

Cevap?

Tüm zamanların en iyisi muhtemelen boxer çamaşırıdır. Kusursuz bir boxer giyim size destek ve ayrıca boxerlerin yıpranma önleme teknolojisini sağlayacaktır.

Erkekler İç Çamaşırlarıyla Uyumalı mı?

İç çamaşırınız, bakterilerin gelişebileceği ve aşağıda bulunan herhangi bir tahriş olmuş cildi enfekte edebilecekleri ısı ve nemde tutar. Sağlıklı sperm üretimine daha elverişli olduğu için komando uyumak daha iyidir.

Sperm üretimini optimize etmek için skrotumun mükemmel sıcaklıkta olması gerekir, bu nedenle iç çamaşırınızda uyursanız testisleriniz çok ısınabilir ve bu da sperminizin kalitesini bozabilir.
Kesinlikle iç çamaşırınızla uyumak zorundaysanız, nefes alabilen külot veya bol boxerler seçtiğinizden emin olun.

Erkekler Neden İç Giyim Giyer?

İyi soru! İç çamaşırı gerekli mi? Evet, iç giyim, vücut salgıları ile dış giysilerinizin lekelenmesini önler ve kasık çürümesi riskini azaltır.
Pantolon veya şortunuzdan farklı olarak teri iyi emer ve dış giyimin cilde sürtünmesini azaltır.
İç çamaşırınızı yılda en az bir kez değiştirin, ancak yıpranma, delikler, lekeler veya diğer yıpranma belirtileri fark ederseniz hemen değiştirin.

Diğer Erkek Sağlığı Sorunları?

made in turkey

Şimdi, doğru iç çamaşırın nasıl seçileceğini bildiğinize göre, başka sağlık endişeleriniz varsa sağlık sağlayıcınızla iletişime geçin.
Düşük testosteron, erektil disfonksiyon ve diğer cinsel sorunlar gibi erkek sağlığı sorunları için çeşitli ilaçlar vardır.
İç çamaşırınız gardırobunuzun hayati bir parçasıdır. Aslında, sahip olduğunuz diğer tüm giysilerden daha çok, hem fiziksel hem de cinsel sağlığınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir. Tıpkı titiz bir özenle pantolon ve gömleklerinizi seçerken, en iyi boxer külotlarını da satın almalısınız.
Sağlığınız düşünülerek tasarlanmış iç giyim arıyorsanız, Made in Turkey Erkek İç Giyim seçeneklerimize göz atmaktan çekinmeyin.

ERKEKLER İÇİN SAĞLIKLI İÇ ÇAMAŞIRI NASIL OLMALI?” için 2 görüş

 1. Sami

  Merhaba;
  Çok detaylı ve güzel bilgiler için teşekkür ederim.Benim aşırı terlemeden ötürü kasık bölgesinde çok ciddi kızarıklıklar oluyor pişik kremleri ile gidermeye çalışıyorum.Ancak yıllardır bu soruna net bir çözüm bulamadım.Benim sıkıntımı çözecek piyasadaki en iyi ürünün markasını ya da markalarının tavsiyesini sizden rica ediyorum.
  Lütfen bana yardımcı olun !!!

  Yanıtla
 2. Geriping İç Çamaşırı Giymek Testosteronu Azaltır Mı? | PineTribe

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir