SÜPREM KUMAŞ NASILDIR?

suprem kumas cesitleri suprem goruntusu jarse jersey
Tarafından | 18 Haziran 2019

Süprem Kumaş Nedir? 

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile beraber terleme olmaması için giyilen kıyafetlere özen göstermek gerekiyor. İç çamaşırından ev içinde giyilen pijamalara kadar kullanılan süprem kumaş, bir nebze de olsa terleme ve bunalma gibi sorunları çözüyor. Peki süprem kumaş nedir ve süprem kumaş çeşitleri nelerdir?

Süprem örme kumaş, yalnızca yuvarlak örme makinası olarak tabir edilen ve fabrika, tekstil gibi üretim yerlerinde kullanılan makinelerde üretilen bir kumaş çeşididir. Ayrıca süprem örme kumaşlar, pamuk ve pamuk ağırlıklı iplikler kullanılarak yuvarlak örme makinasında düz (RL) örme kumaşlar için tabir edilir. Süprem örme kumaşlar üretilir iken en çok dikkat edilen konu çok ince uçlu iğneler kullanılmasıdır. Aksi bir durumda kumaşın dikişleri sökülebilir.

Süprem Kumaş Özellikleri Nelerdir?

 • Ön ve arka yüzü farklı bir kumaştır.
 • Kolay kırışmaz ve kırıştığında kolay ütülenir.
 • Ter çekme özelliği yüksektir.
 • Hava alabildiği için terletme yapmaz.
 • Genellikle yazlık giysilerde ve atletlerde kullanılan bir kumaştır.
 • Pamuk doğal bir elyaf olduğu için süprem kumaş sağlıklı bir üründür.
 • Pamuk olduğu için ilk yıkamada biraz çekme yapabilir.
 • Esnekliği normalde azdır ancak üretimde kullanılan likra oranına göre esnekliği artar.
 • Makinede kolay yıkanabilir.


Süprem Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada özellikle kullanılan süprem kumaş çeşitleri mevcuttur. Alışverişe gittiğinizde iç çamaşır, pijama, alt eşofman, tayt gibi ürünlerde süprem kumaş çeşitleri kullanılır. Örnek vermek gerekir ise ağır süprem; iki veya daha katlı iplikler ile üretilen kumaş çeşitlerindendir. Ağır süprem kumaş, diğer kumaş çeşitlerine göre daha kalın olmakla beraber gramajı fazladır.

Likralı ringelli süprem, simli süprem, zımparalı (düz boya) süprem, ringelli süprem gibi birçok süprem kumaş çeşitleri mevcuttur. Bunların dışında ise karışık iplikler ile üretilen iki adet süprem çeşitleri bulunmaktadır. Pamuk – Polyester ile üretilen lycralı elastik süprem ve melanj süprem bunların başında gelir.

Likralı Süprem: Aslında hemen hemen herkesin bildiği ve yakından tanıdığı bir süprem kumaş çeşididir. Likralı kumaşlar hayatın her alanında kullanılmaktadır. Pantolonlardan t-shirtlere, iç çamaşırından spor ürünlerine varana kadar likralı kumaş istenilen her yerde kullanılır. Likralı kumaşlar; bilindiği üzere oldukça rahat hareket etmeyi sağlayan, terletmeyen ve sıkmayan bir yapıya sahiptir. Günümüzde kullanılan ürünlerin yüzde 90’ı likralı süprem ile üretilmiştir.

Jakarlı Süprem: İsmi biraz garip gelse de jakarlı süprem herkesin hayatında bir kez gördüğü ve bildiği kumaş çeşididir. RL örgü tekniği yukarı – aşağı, sağa – sola örerek istenilen şekil ve yazı üretilir. Jakarlı süprem ile üretilen ürünlerin arkası ve önü farklı görünür. Ters örgü ile örülürler.

süprems

SÜPREM KUMAŞ NASILDIR?” için 1 görüş

 1. aykut

  süprem kumaş ayrıca jarse olarak da bilinen en yaygın kumaştır. Günlük hayatta kullandığımız tişört atlet gibi kıyafetlerde kullanılır.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir