KISACA KUMAŞ ÇEŞİTLERİ

kumas cesitleri kisaca
Tarafından | 18 Haziran 2019

Başlıca Kumaş Türleri

Her mevsimde giyilen kıyafetler ve iç çamaşırlar farklıdır. Kışın ayrı kumaş çeşitlerinde kıyafet giyerken, yazın farklı giyiliyor. Kumaş kelime anlamı olarak; farklı yöntemler ve makineler ile ipliklerin işlenerek bir araya getirilmesi ile oluşmaktadır. Yani kumaş çeşitleri denildiğinde, aslında bir nevi iplik işleme yöntemleri akla gelmelidir. Yazlık kıyafetlerde işlenen iplikler farklı, kışlık kıyafetlerde farklıdır. Peki başlıca kumaş çeşitleri nelerdir? En sık kullanılan kumaş çeşitleri nelerdir?

Yazlık Kumaş Çeşitleri

Yazın sıcak günlerinde tercih edilen kumaş çeşitleri çok fazla değildir. Kadın veya erkek fark etmeksizin yazın kıyafet seçer veya alırken ince, ferah, sıkmayan ve içi belli etmeyen gibi özelliklere dikkat ederler.

Şile Bezi: Mayıs aylarında başlayan sıcaklar ortalama eylül – ekim aylarına kadar devam eder. Bundan dolayı yazlık kumaş çeşitleri olarak şile bezi sıkça tercih edilir. Şile bezi genellikle bol, ferah ve esnek yapıya sahiptir. Her ne kadar en çok krem, bej ve beyaz renklerde olsa da piyasada bolca renkli şile bezi bulunur.

Keten: Bunu sıkça duyarsınız; keten gömlek, keten elbise gibi. Yazın keten gömlek ve keten elbise tercih edilmesinin nedeni ise ketenin özelliğinden gelmektedir. En sıcak günlerde bile maksimum ferahlığı verir. Teri çok fazla belli etmek. Bu yüzden yazlık kumaş çeşitleri arasında keten yerini almaktadır.

Kışlık Kumaş Çeşitleri

Kışın soğuk günlerinde kıyafet seçerken iki şeye dikkat edilir; çok kalın olmaması ve sıcak tutması. Bu ikisi her ne kadar çatışsa da kışlık kumaş çeşitleri dikkate alındığında iki seçenek kolaylıkla bulunabilir.

Yünlü Kumaşlar: Aslında sadece kışın değil her mevsim kullanılabilen kumaş çeşitlerinden biridir. Yün; köken olarak bakıldığında koyunların tüylerinden elde edilir. Kışlık kumaş çeşitleri arasında en sık ve en çok kullanılan yünler, koyunların uzun tüylerinden elde edilir. Tüyler uzun olduğundan dolayı kışlık olarak adlandırılır. Yünlü kumaşların özel çeşitleri de bulunmaktadır. Başlıca özel yünlü kumaşlar: Keçi tüyü alpaka, angora, kaşmir ve mohair gelir. Oldukça pahalı olan özel yünler, daha az tüy kullanılarak elde edilir ve az miktarda olmasına rağmen kışın oldukça sıcak tutar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir