REFLEKTÖR KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

reflektor
Tarafından | 23 Kasım 2020

Özellikle görünür olmak istenildiğinde giyilen, ışıkta parlayan göz alıcı fosforlu kumaşlara reflektör kumaş denir. Piyasada Reflektif gibi isimlerle de bilinen reflektör kumaş özellikleri nelerdir, fosforlu reflektör kumaşlara nerelerde kullanılır bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Reflektör Kumaş Nedir?

Reflektör kumaşlar gelen ışığı yansıtırlar. Bu görevi yerine getirmek için alüminyum folyo veya fosfor kullanılır. Bu sayede gelen ışık yansır. Gün ışığından veya herhangi bir aydınlatma cihazından, bünyesinden aldığı ışığı geri veren (parlayan) kumaş türüdür.

Reflektör kumaşların en önemli amacı gece görünür olmaktadır. Bu kumaştan yapılan giysiler giyildiğinde gece karanlıkta az da olsa bir ışık hüzmesinin sizi görünür hale getirdiğini göreceksiniz. Örneğin trafik polisleri yol yapım çalışmaları sırasında çalışanlar bu tür kumaştan yapılan giysileri kullanmaktadır.

Reflektör Kumaş Özellikleri Nelerdir?

 • Işığı yansıtırlar.
 • Birçok reflektör kumaş alev almaz olarak üretilmektedir.
 • Her ölçüde ve farklı çeşitlerde üretimi bulunan bir kumaştır.
 • Diğer kumaşlarla kolay uyum sağlar. Bu sebeple diğer kumaşlara şerit reflektör eklenebilmektedir.
 • Pamuk ve polyester elyaflardan üretilebilir. Genelde fiyatı da üretimde kullanılan elyaf ve elyafın kalitesi belirler.
 • Makinede yıkanabilir.
 • Aksi belirtilmedikçe birçok reflektör kumaşa ütü de yapılabilir.
 • Fosforlu, yansıtıcı veya reflektör kumaş ismiyle satılmaktadır.

Reflektör Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Reflektör kumaşlar iş elbiselerinde mutlaka kullanılan ürünlerdir. Yapay ışık kaynağı için film çekimlerinde de tercih edilebilir. Trafikte de reflektör kumaşları görebilirsiniz. Karanlık bir ortamda aracınız bozuldu ve aracınızı kenarı çektiniz. Diğer araçların sizi görebilmesi ve çarpmaması için fosforlu işaretleri kullanırsınız. Reflektör kumaşların alev almaz modelleri de çoktur. Bu özellik sebebiyle de farklı farklı sektörlerde reflektör kumaş kullanabilir.

Kısaca reflektör kumaş nedir, nerelerde kullanılır ve özellikleri nelerdir sorularına cevap verdik. Kumaşla ilgili eklemek istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

REFLEKTÖR KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 1 görüş

 1. Ülkü

  Reflektör mont aldık. Hep soyulma yaptı. Mont yeni. Nasıl kurtarabilirim? Bir sürü para verdik.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir