TEKSTİLDE TRANSFER BASKI ÇEŞİTLERİ

sublime parca baski
Tarafından | 27 Haziran 2020

Transfer baskı, özel kağıt üzerine tatbik edilen boyanın diğer materyaller üstüne ısı ve basınç ile görsel veya boyanın transfer edilmesi yöntemidir. Üç ayrı transfer baskı tekniği ve bunlarında kendi aralarında farklı baskı yöntemleri vardır.

1:Süblime transfer baskı
2:Serigraf transfer baskı
3: Ofset matbaa transfer baskı şeklindedir.

Süblime Transfer Baskı: Kağıt üzerine ofset ve dijital baskı ile uygulanan desenin tekstil porselen vs. gibi polyester veya polyester kaplanmış materyallere ısı ve basınç ile aktarılması tekniğidir. Bu teknikte ısı ve basınç yardımı ile özel mürekkep buharlaşarak diğer materyalin üzerindeki veya içeriğindeki polimer yüzeye direkt işlemesi şeklinde olur ve genelde tatbik edilecek materyalin beyaz olması gereklidir.

Serigrafi Transfer Baskı: Genelde 1 ve 3 renk arası desenlerin özel kağıda uygulanması ve ısı basınç yöntemi ile genelde tekstil ürünleri ve çeşitli materyallerin üzerine uygulanan tekniktir. En iyi renk kalitesi alınan tekniktir.

Ofset Transfer Baskı: Özel transfer kağıdının çok renkli özellikle fotoğraf (CMYK) özelliğindeki desenlerin ofset makinesinde basılması sonrasında serigraf tekniği ile plastisol veya su bazlı boyalarla arka kapama işlemi ve hotmelt uygulanması ile diğer materyallere (tekstil, saraciye) gibi ürünlere transfer presleri ile ısı ve basınç yöntemi ile uygulanan baskı tekniğidir.

Her 3 teknikte de kullanılacak malzemelerin fiyat ve kalite bakımından farklılıkları vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir