DÜZ ÖRME (TRİKO) KUMAŞLARIN SINIFLANDIRILMASI

düz örme
Tarafından | 4 Mayıs 2017

Düz örme makinelerinde üretilen, atkılı örme kumaşlara düz örme kumaşlar denir.

Tek veya iki iğne yatağı kullanılarak üretim yapılır. Düz örme makinelerinde tek iğne yatağı kullanılarak yapılan örgüler tek plakada üretilen kumaşlar; çift iğne yatağı kullanılarak yapılan örgülere çift plakada üretilen kumaşlardır. Tek plaka kumaşlar, iki yöne aynı esneme oranına sahipken çift plaka kumaşlarda genelde tek yönedir.

Strüktürlü Düz Örme Kumaşlar

duz orme desenler

Düz örme kumaş desen örnekleri

Düz örme makinelerinde üç yol tekniğinin (ilmek, atlama, askı) uygulanması ile elde edilmiş kumaş çeşididir. Tek veya çift plakada üretilen örgülerdir. Bu tür düz örme kumaşlarda genelde tek renk boyalı iplikler kullanılmaktadır. Tam olarak örme işleminden sonra parça boyama yapılmaktadır.

Renk Jakarlı Düz Örme Kumaşlar

jakarlı duz orme e1501059379241Herhangi bir iğne (atlama, askı), plaka ve transfer hareketlerle desenlendirmeye gerek duymaksızın renkli ipliklerle desenlendirme yapılan düz örme kumaş çeşididir. Kumaşın arka yüzeyinde, ön yüzeyinde görülen desen görülememektedir. Farklı teknikleri vardır. Biri haricinde diğer teknikler çift plakada elde edilir.
Resim 1.2’de görüldüğü gibi strüktür jakarlı örgüler üzerine, renk jakar tekniği uygulanarak farklı görüntüdeki düz örme kumaşlar elde edilebilir.

İntersia Düz Örme Kumaşlar

intersia duz ormeBölgesel renklendirme tekniği ile üretilirler. Düz örme makinesinde her mekik rayına 4 renk gelecek şekilde mekikler dizilir. Sekiz mekik rayı olduğuna göre teknik olarak 32 farklı renk çalışılabilir. Bunun için uygun desen bulunmalıdır.
İntersia kumaşların özelliği, farklı renkteki ipliklerin jakar tekniğinde olduğu gibi kumaşın arka yüzünde karışık görüntü vermemesidir. Bu nedenle intersia kumaşların ön yüzünde hangi renk görünürse arka yüzünde de aynı renk görünür. Genellikle tek plaka örgülerle elde edilir. Renk jakarı tekniği ile birlikte de kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir