YARI RESMİ VE KOKTEYL KIYAFET FARKLARI

yarı resmi kıyafet
Tarafından | 15 Aralık 2022

Yarı resmi ve kokteyl benzer kıyafet biçimleridir temel fark, kokteyl kıyafetinin ikincisinden biraz daha şık olmasıdır. Her iki elbise türü de gündelik iş kıyafetlerinden biraz daha şıktır ve ne yarı resmi ne de kokteyl kıyafetleri resmi veya siyah kravatlı bir etkinlik için uygun olmaz.

Bu yazıda, yarı resmi ve kokteyl kıyafetlerinin tam olarak ne anlama geldiğini ve ikisi arasındaki en büyük farkları inceleyeceğiz. Son olarak, özellikle düğünler için her iki kıyafet kuralına uygun kıyafetleri bir araya getirmek için bazı önerilerde bulunacağım.

Yarı Resmi Kıyafet Nedir?

Yarı resmi kıyafetler, gündelik ve resmi arasındaki bir alana düşer. Bu kategori çok çeşitli kıyafetleri kapsar bu nedenle etiketin biraz kafa karıştırıcı olabilmesi şaşırtıcı değildir. Yarı resmi giyimin, resmi veya siyah veya beyaz kravat olayından önemli ölçüde daha az şık olduğunu unutmayın. Bunun yerine yarı resmiyi gündelik işlere daha yakın olarak düşünün ama sadece bir çentik attı.

Yarı resmi kıyafet kuralları genellikle tatil partileri, mezuniyetler veya promosyonlar gibi özel günlerde, klas bir restoranda yemek için teşvik edilir. Ve tabii ki düğünler.

Yarı resmi kıyafet kategorisinde, etkinliğin ayrıntıları, kıyafetinizin ne kadar şık veya gündelik olması gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir. Çoğu durumda, gündüz olayları akşama yakın olanlardan biraz daha gelişigüzel olacaktır. Mevsime uygun giyinmek de uygun yarı resmi bir görünümü daraltmaya yardımcı olacaktır.

Kadınlar için yarı resmi kıyafetler oldukça geniş bir olasılık yelpazesini içeriyor! Bu iyi bir haber kendinizi rahat hissedeceğiniz bir görünüm veya stil seçebilir ve kesinlikle yarı resmi bir durum için uygun bir şey bulabilirsiniz. Yarı resmi bir etkinlik için uygun olan bazı öğeler arasında kokteyl, midi veya maksi gibi çeşitli uzunluklarda elbiseler, pantolon takımları veya süveterler, etekler, özel yapım pantolonlar ve bluzlar bulunur.

Yarı resmi bir kıyafet kuralına uyan ayakkabılar arasında topuklu ayakkabılar, düz ayakkabılar ve sandaletler bulunur temel olarak çok rahat olmayan herhangi bir güzel ayakkabı. Kıyafetinizle hangi ayakkabıları giyeceğinizi düşünürken, etkinliğin nerede düzenleneceğini düşünmek genellikle iyi bir fikirdir. Çimlerde topuklu ayakkabılar asla rahat bir seçim değildir.

Takı ve aksesuarlar istediğiniz gibi olabilir. Bununla birlikte, özellikle genel olarak biraz emin değilseniz, minimalist tarafta hata yapmak her zaman iyi bir fikirdir. Mütevazı, şık takılar güvenli bir seçimdir.

Yere kadar uzanan önlükler çok fazla olur ve yarı resmi etkinlikler için kaçınılmalıdır. Bunun yerine resmi bir kıyafet yönetmeliği gerektiren etkinlikler için süslü tam uzunlukta önlükler ayrılmalıdır.

Erkekler için yarı resmi giyim, elbise pantalonları veya pantolonları ve düğmeli bir gömleği içerebilir. Bu takım elbise ayakkabılarıyla giyilmelidir burada uygun olan oxfords veya loafer’lar.

Bir takım elbise uygun bir seçenek olacaktır ancak bir ceket mutlaka gerekli değildir. Tam takım elbiseyi tercih ediyorsanız, kravat genellikle isteğe bağlıdır. Yarı resmi gündüz etkinlikleri için bir blazer veya spor ceket kabul edilebilir.

Bir takım elbise yarı resmi alemde olsa da, bir smokin çok şık olurdu. Cep mendili ve kol düğmesi takmak bile sizi abartılı giyim kategorisine sokabilir. Ancak her zaman aşırı giyinmek, yetersiz giyinmekten daha iyidir. Polo tişörtler, tişörtler, hakiler veya tenis ayakkabıları gibi çok gündelik seçeneklerden kaçının ve asla şort veya sandalet giymeyin!

Kokteyl Kıyafeti Nedir?

kokteyl kıyafeti

Kokteyl kıyafetleri, yarı resmi giyimden bir adım öndedir ancak yine de resmi veya siyah kravattan daha az resmidir. Kokteyl kıyafetleri gündelik ve resmi kıyafetler arasında yer alır – hem zarif hem de rahat olmalıdır. Kokteyl kıyafetleri, gündüz ve akşam arasındaki yer için doğdu ve gündüz giyiminden daha fazla giyinilmeli ama asla balo elbisesi gerektirmeyecek.

Kokteyl kıyafetleri, gelinlik kodları için en popüler seçimdir tatil partilerinde ve lüks özel kutlamalarda giyilmesi de kabul edilebilir. Geleneksel olarak bu kıyafet kurallarına uymak için kadınlar bir tür kokteyl elbisesi giyecek ve erkekler takım elbise ve kravat takacak.

Kokteyl kıyafetleri için bu kadar geniş olanaklarla her zaman etkinliğin ayrıntılarını okumalısınız. Etkinlik gündüz saatlerinde mi yoksa akşam saatlerinde mi yapılıyor? Mekan nasıl? Hangi mevsimdesin ve hava nasıl olacak? Bu soruları yanıtlamak, kıyafetinizin özelliklerini belirlemenize ve etkinlik boyunca rahat olmanızı sağlamaya yardımcı olacaktır.

Kadınlar için bir kokteyl kıyafeti kıyafet yönetmeliği söz konusu olduğunda, bir kokteyl elbisesi en klasik seçim olacaktır. Kokteyl kıyafetleri şık ve zarif olmalıdır. Elbiseler dizde düşmeli veya çay veya orta uzunlukta olmalıdır.

Biraz daha uzun kokteyl elbiseleri işe yarayabilir, ancak seçtiğiniz kumaşın farkında olun süper lüks bir şey bir kokteylden daha resmi görünebilir. Yere kadar uzanan önlükler ve süper kısa mini elbiseler buraya sığmaz.

Gündüz etkinlikleri için hafif, doğal renkler ve/veya desenler canlandırıcı görünebilir. Siyah da dahil olmak üzere daha koyu renkler, kadınlar için uygun gece kıyafetleri olacaktır. Kokteyl kıyafetleri için giyinirken topuklar, düz ayakkabılar veya şık sandaletler işe yarayacaktır ayakkabı seçerken etkinlik alanını ve günün saatini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Klasik kokteyl elbiselerinin yanı sıra pantolon, takım elbise ve kazaklar da çok rahat olmadıkları sürece uygun bir seçim olacaktır. Güzel bir topuklu ayakkabı giymek, normalde çok rahat görünebilecek bir görünümün ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

Erkekler için kokteyl kıyafeti neredeyse her zaman takım elbise ve kravat anlamına gelir. Çoğu durumda, görünümü biraz fazla abartılı hale getirebileceği için siyahtan kaçınılmalıdır. Tam bir smokin çok fazla olurdu. Smokin sadece en resmi işler için saklanmalıdır.

Etkinliğin özelliklerine bağlı olarak takım elbise siyahtan başka herhangi bir renkte giyilebilir. Gündüz etkinlikleri veya daha sıcak iklimlerde gerçekleşenler daha açık renkli bir kumaş giymek için mükemmel bir yer olacaktır. Lacivert veya kömür gibi daha koyu takımlar çok yönlüdür ve hem gündüz hem de gece etkinlikleri için harika olur.

Yarı Resmi ve Kokteyl Kıyafeti Arasındaki Fark Nedir?

yari resmi kiyafet 3

Yarı resmi ve kokteyl kıyafetleri muhtemelen birbirinden ayırt edilmesi en zor olan iki kıyafet kuralıdır. İkisi de gündelik ve resmi arasındaki alemde yaşıyor.

Olayın zamanına ve yerine bağlı olarak çok fazla örtüşme ve çok fazla farklılık vardır. Bunu düşünmenin en kolay yolu, kokteyl kıyafetlerinin her zaman biraz daha gösterişli olacağıdır. Şüpheye düştüğünüzde, her zaman yetersiz giyinmek yerine fazla giyinmek istersiniz.

Yarı resmi en geniş aralığa sahiptir. Bu kategorideki kıyafetler giydirilmelidir ancak biraz daha rahat olabilir. Düzgün ve temiz giyinmelisiniz, ancak kadınlar hemen hemen her tür elbiseyi giymekten kurtulabilirler. Kokteyl etkinlikleri için elbiseler biraz daha sofistike olmalı burada biraz daha yapı veya biraz daha hoş malzemeler fark yaratabilir.

Her iki durumda da kadınlar asla çok kısa, çok dar veya çok açık elbiseler giymemelidir. Her iki kategori de şık ve sofistike bir tarzda giyinmenizi bekler.

Yarı resmi moda söz konusu olduğunda da erkeklerin daha fazla hareket alanı vardır. Haki pantolonlar genellikle çok rahat olsa da, güzel bir pantolon ve düğmeli bir gömlek uygun olacaktır. Bir ceket ve kravat genellikle isteğe bağlıdır. Öte yandan, erkek kokteyl kıyafetleri için hemen hemen her zaman bir takım elbise ve kravat beklenir.

Yarı resmi ve kokteyl kıyafet yönetmeliği söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken en önemli şey, etkinliğin özel ayrıntılarıdır. Günün saati, mevsim ve mekan. Kokteyl kıyafetleri biraz daha şık olmalı – erkekler takım elbise giymeli ve kravat takmalıdır. Ve eğer sınırdaysanız biraz daha şık seçeneği seçin. Yetersiz giyinirseniz, tam tersi olduğundan daha fazla yersiz hissedeceksiniz.

Yarı Resmi Kıyafet Nasıl Seçilir?

yari resmi kiyafet 4

Yarı resmi bir etkinlik için kıyafet hazırlarken düşünmeniz gereken ilk şey, olayın ayrıntılarıdır. Bu elbise türü geniş bir seçenek yelpazesini kapsadığı için, bu durum için size en uygun olanı verecektir.

Katılacağınız etkinlik gündüz ise, seçtiğiniz kıyafet biraz daha rahat olabilir. Daha açık renkler burada da daha uygun olacaktır hem de etkinlik daha sıcak bir iklime sahip bir bölgedeyse. Açık hava etkinlikleri formalite açısından farklılık gösterebilir ancak genellikle biraz daha rahat bir kıyafet kuralına işaret ederler.

Gece etkinlikleri genellikle biraz daha resmidir. Daha koyu renkler daha resmi olma eğilimindedir, bu nedenle daha açık bir palet yerine daha iyi bir seçim olacaktır.

Yarı resmi kıyafet yönetmeliğinin bir diğer güzel yanı da, içinde kendinizi rahat hissedeceğiniz bir şeyi seçmek için çok fazla alan olmasıdır. Ve kendinizi rahat hissettiğinizde, aynı zamanda daha özgüvenli hissedeceksiniz herhangi bir kıyafetin daha da iyi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kadınlar İçin Yarı Resmi Kıyafetler

yarı resmi

Kadın yarı resmi kıyafetleri, muhtemelen aralarından seçim yapabileceğiniz en geniş kıyafet kategorisidir. Bu kıyafet yönetmeliğine girebilecek ve uygun olabilecek pek çok şey var. Bunu akılda tutarak her zaman kendinizi bir araya getirdiğinizden emin olmak istersiniz. Kıyafetiniz düşünceli ve şık görünmelidir.

Davet için doğru giyinmenizi sağlamanın en iyi yolu ayrıntılara dikkat etmektir. Davetiyeyi okumak veya ev sahibiyle konuşmak açıklamaya ihtiyacınız varsa size ne kadar rahat veya resmi giyinmeniz gerektiği konusunda bir fikir verecektir.

Elbiseler, yarı resmi kıyafetler için harika bir seçimdir burada çok fazla çok yönlülük vardır ve çoğu uzunluk uygundur süper kısa veya tam uzunlukta elbiselerin yanı sıra. Doğru hava ve ortamda daha hoş pantolonlar uygun olacaktır. Akşam için küçük siyah bir elbise her zaman güvenli bir seçimdir.

Ayakkabılar, bir kıyafeti yukarı veya aşağı giymenin kolay bir yoludur. Gündüz veya açık hava etkinliği için şık sandaletler veya takozlar daha rahat olacaktır gece için topuklu ayakkabılar onu sınıflandırır. Daireler her ikisi için de uygun bir seçim olacaktır.

Erkekler İçin Yarı Resmi Kıyafet

Yarı resmi bir durum için giyinirken erkeklerin epeyce seçeneği var. Bir takım elbise giymek harika görünmenin kolay bir yolu olurdu ve bir sürü şeyi düşünmek zorunda kalmazdın. Etkinliğin özelliklerine bağlı olarak ceket ve/veya kravat atlanabilir.

Tam bir takım elbise giymek istemiyorsanız, daha koyu renklerde pantolonlar, düğmeli bir gömlekle birlikte giyildiğinde size çok yakışacaktır. Etkinlik biraz daha resmiyse bir blazer veya spor ceket isteğe bağlı olabilir.

Gündüz vakti için hafif takım elbiseler özellikle taze görünebilir. Keten, yaz için yarı resmi giyimin mükemmel bir örneğidir hafif, temiz ve iyi bir şekilde bir araya getirilmiştir.

Erkekler mokasen ayakkabı veya bir tür elbise ayakkabısı giymelidir. Sandalet ve tenis ayakkabıları yarı resmi bir etkinlik için uygun olmaz.

Yarı Resmi Düğün Kıyafetleri

Yarı resmi kıyafet yönetmeliği birçok düğün için popüler bir seçimdir. Yarı resmi, genellikle gündüz veya açık havada gerçekleşen düğünler için seçilir. Bu kıyafet yönetmeliği, düşünceli, iyi bir araya getirilmiş bir kıyafetle gelmenizi bekleyecektir. Her gün gelişigüzel giyeceğiniz bir şeyden daha güzel giyinmelisiniz ama bu, dokuzlara gitmenizi gerektirmeyecek.

Bayanlar elbise, süveter, ayrı veya pantolon giyebilir. Ayakkabılar ara sıra uygun olmalıdır güzel sandaletler, düz ayakkabılar veya mütevazı topuklu ayakkabılar kabul edilebilir seçeneklerdir.

Erkekler güzel bir pantolon ve düğmeli bir gömlek giymelidir. Yarı resmi kıyafetler için genellikle bir ceket ve kravat gerekli değildir ancak onları giyerseniz tamamen yersiz görünmez. Erkekler ayakkabı için oxfords, wingtips veya loafer’ları seçmelidir.

Yarı Resmi Giyim Nasıl Aksesuarlanır?

Yarı resmi bir kıyafet için aksesuarlar mütevazı olmalıdır. Basit takılar çok gösterişli veya dikkat çekici bir şey yok. Kadınlar küçük bir çanta veya debriyaj taşıyabilir. Bir örtüye ihtiyacınız olacaksa şal her zaman harika bir seçimdir.

Gerekli olmasa da ayakkabınıza uygun bir kemer, erkekler için bir kıyafeti birleştirmenin harika bir yoludur. İyi bir araya geldiğinizi ve moda görgü kurallarınızı bildiğinizi gösterir. Ceket gerekli olmadığı için cep kareleri atlanabilir ve kol düğmeleri de gereğinden fazla resmi olacaktır.

Kokteyl Kıyafeti Nasıl Seçilir?

yari resmi kiyafet 5

Kokteyl kıyafetleri şık olmalı sofistike ve zarif olmalı, ancak abartılı olmamalıdır. Klas, bir kokteyl görünümünün neleri içermesi gerektiğine dair tek kelimelik harika bir örnek. Bir kokteyl kıyafeti seçmeyi düşünmenin bir başka yolu da, resmin hemen altında bir seviyeye kadar giyinmek olabilir.

Kokteyl kıyafetleri, yarı resmi olması amaçlanan bir etkinlikten biraz daha şık olmalıdır. Aynı şekilde, etkinliğin ayrıntıları, kıyafetinizi nasıl seçeceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Gündüz kokteyl etkinlikleri biraz daha az resmi olacak burada elbise sandaletleri uygun olabilir, ancak bir akşam partisi için topuklu giymeniz gerekebilir.

Tam boy önlükler ve smokinler bir kokteyl partisinde asla giyilmemelidir. Bu parçalar yalnızca resmi siyah kravatlı durumlar için ayrılmalıdır.

Kadın Kokteyl Kıyafeti

Kadınlar için kokteyl kıyafetleri iyi bir şekilde bir araya getirilmelidir. Kıyafet dikkatlice seçilmelidir. Uygun aksesuarlarla saç stili. Kokteyl kıyafetleri orta derecede seksi olabilir ama uygun kalmak önemlidir. Kokteyl kıyafeti her zaman şık olmalıdır çok kısa, çok dar veya çok açık herhangi bir şey bir kokteyl kıyafeti için uygun olmaz.

Kokteyl Elbisesi

Kokteyl elbisesi, gündüz ve gece fonksiyonları arasında bir yer için yaratıldı, tam bir elbiseden daha kısa ama günlük gündelik giyimden çok daha şık. Diğer elbiselerin aksine bir kokteyl elbisesi daha resmi olacaktır. Kokteyl elbiseleri genellikle bir tür yapıya sahiptir. el, yaka ve kollar. Örneğin, ipek, saten veya şifon gibi daha hoş malzemelerden de yapılacaklar.

Kokteyl elbiselerinin uzunluğu değişebilir. Daha kısa elbiseler dizine veya hemen üstüne gelmelidir. Kokteyl elbiseleri diz boyu veya çay boyu da olabilir. Midi ve daha uzun bile kokteyl elbisesi kategorisinde yer alabilir. Bir kokteyl partisi için uzun bir elbise seçerken kumaşına dikkat edin. Malzeme çok süslüyse, kadife veya payetlerle doluysa, resmin dünyasına adım atıyor olabilirsiniz.

Erkek Kokteyl Kıyafeti

Kokteyl kıyafeti giymeyi ifade eden herhangi bir etkinlik için erkeklerin takım elbise giymesi ve kravat takması beklenecektir. Renk ve malzeme, etkinliğin türüne (gündüz veya gece) ve mevsime göre değişebilir. Erkekler, kokteyl davetleri için ayakkabılarını ve kemerlerini eşleştirmeyi planlamalıdır.

Bir Düğün için Kokteyl Kıyafeti

Bu, düğün kıyafetleri için en popüler seçimdir. Bir davette kokteyl kıyafetlerinin bekleneceği bildirildiğinde, smokin kiralamak veya balo elbisesi giymek zorunda kalmadan en iyi şekilde giyinmeyi planlamalısınız. Ayrıca gelini veya damadı asla gölgede bırakmak istemezsiniz , bu nedenle bir kıyafet seçerken bunu aklınızda bulundurun.

Kadınlar güzel bir çift ayakkabı ile kokteyl elbiseleri veya kazaklar giyebilirler. Tarza ve kumaşlara ilişkin ayrıntılar, bir şekilde zamana ve mevsime bağlı olacaktır. Hafif, havadar ipek veya organze, gündüz veya daha sıcak bir düğün için harika olur. Daha koyu renkler, akşam görünümleri için sofistike görünebilir. Gelin elbisesinden uzaklaşmamak için elbette kadınlar beyaz giymekten kaçınmalıdır.

Ayakkabılar, kıyafete ve yere göre seçilmelidir, açık araziyi düşünürken ayakkabı seçiminize özellikle dikkat edin.

Erkekler de gündüz veya yaz düğünleri için daha açık renkli takım elbise giyebilirler. Gece düğünleri için daha koyu renkleri tercih etmek güvenli bir seçimdir. Elbette gündüzleri de koyu renk takımlar giyilebilir. Gri tonları, gündüz veya gece için harika bir modern görünüm sağlar. Kokteyl kıyafeti için fazla resmi görünebileceklerinden siyah takımlardan kaçınılmalıdır.

Erkekler, davette bunun kabul edilebilir olduğu açıkça belirtilmedikçe, bir düğüne asla şort, bej pantolon, sandalet veya kot pantolon giymemelidir. Kıyafetinizle ilgili endişeleriniz varsa, aşırı giyinmek her zaman tersinden daha güvenli bir bahistir.

Yerinde olmak yerine rahat hissetmek, kıyafetiniz hakkında nasıl hissettiğinizde büyük bir fark yaratabilir. Kendinizi yersiz hissetmemek, etkinlikten genel olarak aldığınız keyfi de artırabilir. Yani – ne tür bir düğün kıyafetinin uygun olacağını bulamıyorsanız – açıklama için her zaman gelinin annesi veya baş nedimesi ile iletişime geçebilirsiniz. Görgü kuralları, asla doğrudan geline sormamanız gerektiğini belirtir, diğer tüm düğün detaylarıyla zaten yeterince devam ediyor.

Kokteyl Kıyafeti Nasıl Aksesuarlanır?

Kokteyl kıyafetleri şık ve sofistike olmalıdır, kıyafetiniz için şık, minimalist aksesuarlar seçmek en iyisidir. Takı aşırı rahatsız edici olmaktan ziyade zevkli olmalıdır. Topuklu ayakkabılar veya diğer resmi ayakkabılar mekana ve günün saatine bağlı olarak. Eşyaları taşımak için küçük bir çanta veya debriyaj. Ve omuzlarınızı örtecek bir şal her zaman iyi bir fikirdir.

Erkekler, uygun kemerle birlikte makosen veya elbise ayakkabı giymeyi planlamalıdır. Takım elbise ceket ve kravat bekleniyor. Zorunlu olmamakla birlikte cep mendili ve kol düğmesi isteğe bağlıdır ve kokteyl kıyafeti için uygun olacaktır.

Yarı Resmi Bir Durumda Kot Giyebilir miyim?

Yarı resmi giyim, gündelik ve resmi giyim arasındaki bir kategoridir. Çok fazla değişiklik ve serbestlik vardır, ancak kot pantolon asla yarı resmi bir ilişki için giyilmemelidir. Kot pantolon giyilebilir özellikle siyah kot pantolon. Ancak her türden denim her zaman gündelik kategoriye girecektir. Topuklu ayakkabılarla veya blazer ceketle giyildiğinde bile kot pantolonlar en iyi ihtimalle smart casual olacaktır.

Yarı resmi veya kokteyl kıyafeti gerektiren herhangi bir etkinlik için ev sahibi, düşünceli, şık bir kıyafetle en iyi şekilde giyinmenizi bekleyecektir. Kot pantolon yerine özel dikim pantolonlar, tulumlar veya elbiseler seçin. Hepimiz kotlarımızı seviyoruz ancak davetiyede aksi açıkça belirtilmediği sürece kot pantolonlar bu kategoriye uymuyor.

Sonuç

Özel günler için giyinmek çok eğlenceli olabilir! İster en sevdiğimiz denenmiş ve gerçek küçük siyah elbisemizi giyin, ister yepyeni bir takım için alışveriş yapın. Moda görgü kuralları biraz bunaltıcı olabilir. Elimizden gelenin en iyisini yapmak ve hissetmek istiyoruz  ama aynı zamanda duruma sorunsuz bir şekilde uyum sağlamak istiyoruz.

Resmi, yarı resmi ve kokteyl gibi kıyafet kurallarıyla nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz! Ancak yukarıdaki ipuçları, herhangi bir rahatsızlığı ortadan kaldırmaya yardımcı olmalı ve harika bir kıyafeti bir araya getirerek heyecan verici kısma geçmenizi sağlamalıdır.


Kaynak: https://silverbobbin.com/semi-formal-vs-cocktail/  (Translater ile Türkçe diline çevrilmiştir.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir