YÜZ TİPİNE GÖRE GÖZLÜK ÇERÇEVESİ SEÇİMİ

yuz tipleri1
Tarafından | 13 Ocak 2018

Surat tipiniz oval, kalp, kare veya yuvarlak olabilir! Merak etmeyin her surat tipine uygun bir hayli çeşit çerçeve modeli mevcut. Öncelikle, yüz tipinizin hangisi olduğunu tespit etmekle başlayabilirsiniz. Ardından, tespit ettiğiniz surat tipine uygun çerçeve modeli teklifleri istikametinde tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Yüz Tipimi Nasıl Tespit Ederim?

Her suratı, öbürlerinden değişik kılan bir biçimi ve özelliği vardır. Hangi çerçevenin suratınızla bir uyum yaratacağını öğrenirseniz, belki sadece daha net görebilmek için kullandığınız numaralı gözlüklerinizle ilişkinizi daha manevi ebada taşıyabilirsiniz bizden söylemesi. Sanki yatarken dahi dağılmak istemeyeceksiniz. Yeter ki şu gözlük modeli avında amacı tabir yerindeyse bütün 12’den vurabilesiniz. Tek yapmanız gereken bu. Hazırsanız başlıyoruz.

yuz tipi cerceveler

Birinci Adım: Ayna Ayna Söyle Bana!

Yüz hatlarınızı net bir şekilde görebilmeniz için aynanın karşısına geçip yüzünüzü inceleyin yada bir selfie (özçekim) çekip yüzünüzü detaylı bir şekilde inceleyin. Bir tek, yüzünüzü germeyin ve yüz kaslarınızı özgür bırakın. Bununla birlikte, toplayabiliyorsanız saçlarınızı toplayın. Bu sayede işiniz kolaylaşacaktır.

İkinci Adım: Yüzünüzü Çevreleyen Bir Çizgi Çizerek Yüzünüzün Taslağını Çıkarın

Eğer yüz tipi tespit etme işlemini ayna karşısında yapıyorsanız elinize bir tahta kalemi veya keçeli kalem alarak aynaya, aynada yansıyan yüzünüzün kenarlarını çevreleyen bir çizgi çizin. İşlemi selfie yoluyla yapmayı seçtiyseniz, bu durumda bir A4 kağıdı alıp telefonunuzun üzerine koyun ve herhangi bir kalemle yüzünüzü çevreleyecek şekilde alttaki görüntüyü kağıda geçirin. İki yöntem de zor mu geldi? Teknolojiyle aranız iyiyse yüzünüzün taslağını sizin yerinize çıkarabilecek bir uygulama bulursanız işinizi fazlaca kolaylaştırabilirsiniz!

Üçüncü Adım: Taslağınızı Yüz Tipleriyle Karşılaştırın ve Kendi Yüz Tipinizi Bulun

yuz sekilleri

1)Yuvarlak Yüz

yuvarlak yuz

 

Şimdi kazandığınız yüz taslağıyla, bahsedilen yüz şekillerini karşılaştırın ve eşleştirmeye çalışın. Unutmayın ki, oval yüzün en belirgin özelliği uzunluğunun, genişliğinden fazla olmasıdır. Bununla beraber, oval yüz tipinde elmacık kemikleri ön plandadır. Yuvarlak yüz tipi ise daha çok daire şekline yakındır. Yüzünüzde alın bölgeniz çene bölgenizden daha mı geniş? Bu halde yüz tipiniz muhtemelen kalptir. Kare yüzlerde ise çene köşeleri belirgindir ve yüzde çene kısmı geniştir.

İşte geldik yüz tipinize nazaran ideal gözlük çerçevesi seçiminize;

yuvarlak yuz1

Yüz tipiniz yuvarlaksa, genç yüz hatlarına sahipsiniz demektir! Oval yüz tipinizle kontrast oluşturacak geometrik çerçeveleri bir deneyin deriz! Özellikle, yüzünüzü uzun gösterecek dikdörtgen çerçeveler size çok yakışacaktır. Çerçeve konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir özellik ise, seçiminizi yüzünüzü daha uzun gösterecek ince çerçevelerden yana kullanmanız olacaktır.

2) Oval Yüz

oval yuz

Yüz tipiniz oval mi? öyleyse şöyle derin bir ohhh! çekebilirsiniz. Sizi temin ederiz ki çok şanslısınız. Neden mi? Çünkü, nerede ise istediğiniz her modelde gözlük çerçevesi yüz tipinize uyum elde edecektir. Oval yüz tipi için en ideal yüz tipi denebilir. Siz en iyisi gözlük çerçevesi seçimi yaparken incelik-kalınlık yada şekline takılmadan, çerçevenizin renk ve desenine yoğunlaşın. Iyi mi olsa seçiminiz ne olursa olsun yüzünüzde güzel duracağından eminiz.

3) Kalp Şeklinde Yüz

kalp yuz e1515824069933

Kalp şeklindeki yüz tipinde çıkık elmacık kemikleri (şanslısınız), geniş bir alın ve dar bir çene ön plandadır. Alnınızdan daha geniş bir çerçeve seçerek hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Hem de, gözlük çerçevenizin alt kısmının daha ince olmasına dikkat edin bu sayede yüz simetrinizi iyi bir şekilde ayarlayabilmiş olursunuz.

4) Kare Yüz

kare yuz

Yüz tipiniz kare ise yüzünüzdeki köşelerin ne kadar belirgin bulunduğunun farkındasınızdır. Yüzünüzün uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynıdır. Sizin gözlük çerçevesi seçiminiz ince ve kıvrımlı şu demek oluyor ki yüzünüzdeki köşeleri daha yumuşak hale getirecek seçeneklerden yana olmalıdır. Kedi gözü tarzı ve yarım gözlük çerçevelerini mutlaka denemelisiniz. Oval formlu çerçeveleri de tercih edebilirsiniz. Öneri bizlerden, seçim sizden!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir