CLİMATE & CLİMACOOL KUMAŞ

Tarafından | 18 Mayıs 2016

CLIMATE;

Özel olarak tasarlanan ve üretilen kumaş yapısı ile nemi vücuttan alarak kumaşın dış yüzeyine atar, böylelikle de vücudun     doğal ısısında kalabilmesini sağlar.

CLIMACOOL;

climacoolFonksiyonel ve nefes alabilir kumaş yapısı ile hazırlanan tekstil koleksiyonu nemi vücuttan alarak kumaşın dış yüzeyine atıyor. Böylelikle, özel olarak tasarlanmış havalandırma kanalları ve üç boyutlu kumaş, sürekli iç ve dış hava akışını sağlayarak vücudu kuru ve serin tutuyor.

Clima Cool: ClimaCool®, hava ne kadar sıcak olursa olsun sporcuların optimum vücut ısısında kalmalarını sağlamaktadır. Adidas, ClimaCool® teknolojisini İngiltere’deki Loughborough Spor Üniversitesinden Dr.George Haveinth’in katkılarıyla gerçekleştirmiştir. Havenith’in yardımıyla erkek ve kadın sporcular için ayrı ayrı vücut haritaları çıkarılarak insan vücudunun farklı egzersiz düzeylerinde, farklı spor dallarında, farklı vücut yapılarında ve yaşlarda vücudun hangi bölgesinde ısının arttığı tam olarak belirlenmiştir. Adidas bu araştırmaya dayanarak önemli sıcaklık ve terleme bölgelerine nemi emerek vücudun dışına atan üç boyutlu kumaşlar yerleştirmiştir. Kritik ısı bölgelerinde bulunan bu kumaşlar, vücut tarafındaki bölümlerinde yüzlerce küçük deliğe sahip gövdeden uzakta bulunan bu delikler, giysinin gövdeye yapışmasını önleyerek deri üzerindeki havalandırmayı en uygun seviyeye getirmektedir.

Ayrıca, formada yaka içine yerleştirilen iletken bant da sıcaklığın ısınma bölgesinden çekilmesini sağlayarak beyne soğutma sinyali göndererek sürekli olarak soğuma algısı yaratmaktadır. ClimaCool® teknolojisinin geliştirme ve test sürecinde yer alan dünya rekoru sahibi ve olimpiyat altın madalyalı atlet Haile Gebrselassie, Atina’da Clima Cool tekstil ürünleri ve Adidas yarış ayakkabısıyla mücadele etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir