INVISTA, COOLMAX, SUPIMA, SUPPLEX, TACTEL

invista fabric
Tarafından | 22 Aralık 2016

Çeşitli kumaş markaları ve üreticileri ile kumaşlara isim vermiş markaları sıralıyoruz

INVISTA

Dünyanın önde gelen elyaf ve polimer üreticilerinden biri olan İnvista, özellikle iç çamaşırı ve çoraplarda kullanılması için lycralı ve E vitaminli kumaş üretiyor. Kumaş içine yerleştirilen mikro-kapsüllerin masaj, nemlendirme ve aromaterapi özellikleri bulunuyor. Ayrıca, E vitaminli kumaş cilde nüfuz ediyor, canlılık veriyor. Invista’nın kumaşlarını kullanan ünlü iç giyim markası La Perla, Marie Claire, Olga iç giyim markası, Domino Sports gibi markaların yanı sıra Türkiye’de

COOLMAX

coolmax fabric21. yüzyıl elyaflarından biridir, akıllı kumaş olarak tanınmıştır. Yeni teknolojik gelişmelerden faydalanılarak üretilen Coolmax elyafı ile ultraviole ışınlarından, lekelerden ve hatta bakterilerden korunmak mümkün olacak. Teri dışarı atarak hızlı kuruma özelliğine sahip olan Coolmax, ayrıca rahatlık, yumuşaklık ve serin tutma özelliklerini de barındırıyor. Serin ve rahat tutma, vücuttan nemi uzaklaştırma, hızlı kuruma, yumuşak hafif nefes alabilme ve doğal bir yapıya sahiptir. Performansları test edilip belgelenmiştir.

SUPIMA

supima cotton fabricAmerikan supima organizasyonunun üyelerine ait olan lisanslı pamuk markasıdır. %100 amerikan pima pamuğundan elde edilen ürünlerin pazarlamasında kullanılır. SUPIMA’dan üretilen tekstil ve giyim ürünleri, çok yüksek mukavemete sahip olup bir o kadar da yumuşaktır.  SUPIMA ismi ‘superior pima‘nın kısaltılmış şeklidir. Amerika Supima Birliği’nin Amerikan Pima pamuğundan üretilen tekstil ve giyim ürünlerini desteklemek için kullandığı Lisanslı ticari markadır. Pima pamuğu ve Upland pamuğu arasındaki en önemli fark elyaf uzunluğu ve mukavemettir. Ayrıca mukavemet ve düzgünlük değerleri Upland pamuğundan dikkat çekici biçimde yüksektir. SUPIMA’dan üretilen tekstil ve giyim ürünleri, çok daha yüksek mukavemete sahip olmaktadır. SUPIMA elyafının inceliği ise verilen iplik numarasında daha çok elyafın eğrilmesini sağlamakta ve bu da kumaşta yumuşaklığı, dökümlülüğü ve renk parlaklığını arttırmaktadır.

SUPPLEX

supplex

Şekil 2.20. Supplex® lifinin kesit şekli

supplex fabricDu Pont firması tarafından üretilmiş özel bir kumaşın marka adıdır. %100 polyamid iplikten ve farklı kalınlıklarda üretilir. Nemi alır ve cildi kuru tutar. Dokunuşu pamuğa benzer. Yumuşatıcı maddelerle temizlenmemelidir.

Supplex® kumaş yapısı kullanıcılara pamuk yumuşaklığını sunduğundan birçok giyim ürününde tercih edilir. Pamuklu kumaşların kolay kırışma ve güneşe maruz kaldığında renk solması özelliklerine karşılık, supplex’den yapılan giysiler nefes alabilir. Daha ince multifilament yapısıyla (Şekil 2.20) standart Nylona göre daha esnek, hafif ve yumuşak özelliklere sahiptir.

TACTEL

tactel fabricDu Pont firması tarafından üretilen naylon kumaşın marka adıdır. Çoraplarda, iç giyimde ve spor kıyafetlerde kullanılır.

Naylon iplikten daha yumuşaktır. Yumuşaklığı nedeniyle özellikle opak çoraplarda sık kullanılır. Tactel, nemi ve teri aldığı için giyenlerin kendini kuru hissetmesini sağlar.

Düşük sıcaklıkta makinede yıkanabilir. Yumuşak bir kumaş olduğu için yıkama sırasında yumuşatıcı kullanmaya gerek kalmaz. Uzun süre kullanıma ve sık yıkamaya bağlı olarak nadiren de olsa ipliklerde kopma görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir