ÇORAPLARIN KULLANIM ALANLARI

Tarafından | 3 Ocak 2020

Çorapların Kullanım Yerleri

Çoraplar ayaklarımızı dış etmenlerden korumak için tasarlanmış bir tür giysidir. Her alanda olduğu gibi çorapta da farklı çeşitler vardır, şimdi sizlere çorapların günlük hayatta ve ekstrem durumlarda kullanıldığı yerleri ve çorap çeşitlerini paylaşacağız.

Günlük Çorap

Takım elbise, spor ve iş çorapları dışında olan tüm çoraplar için verilebilecek en uygun isimdir. Değişik renklerde ve stillerde olabilir. En sık rastlanan stiller ekose, çapraz dikiş, uzun çizgiler vs. dir.

Takım Elbise Çorabı

Orta, hafif ağırlıkta, genelde koyu renkli ve desensiz veya kendinden desenli erkek çoraplarıdır. Uzunluk bakımından baldır ortasında veya baldır üstündedir

Tabiat- bot Çorabı

Bu çoraplar ağır, kalın, daha dayanıklı, doğal pamuk veya yünden üretilir. Performans, rahatlık ve tasarım ağırlıklı üretilir.

Değişik Desenli Çorap

Çok renkli, çok değişik figürlere sahip veya üzerlerinde yazılar bulunan bayan ve erkek çoraplarına verilen isimdir.

Genel Kullanım Amaçlı Çorap

Pamuk veya pamuk ağırlıklı ipliklerle üretilen bu çoraplarda beyaz renk hâkimdir.

Spora Özel Çoraplar

Belirli bir spor dalına özel olarak üretilmiştir. Çorabın belli bölgelerinde havlu yumuşatıcı ve destekleyici bölümler vardır. Çorabın hangi spora ait olarak üretildiği, yumuşaklık/destek bölgesinin çorabın neresinde olduğuna (topuk, parmaklar, ayak boşluğu, ayağın üst kısmı vs.), desteğin ne kalınlıkta olduğuna ve ne tür üretim malzemesi kullanıldığına göre değişir.

Dayanıklılık Spor Çorabı

Dayanıklılığa dayalı yapılan sporlarda kullanılan çorap çeşididir. Bu tür çoraplar, yüksek performans sağlayan çeşitli özellikler içerir. Özel iplikler (duraspun, coolmax vs.), 3 kat iplikli üretim ve yumuşatılmış bölgeler, bu şekilde çorapta oluşabilecek aşınma ve ayakta meydana gelebilecek ezilmeleri önler.

Koşu Çorapları

Jogging veya koşu yapanlar için üretilen çoraplardır. Bu tür çoraplarda topuk kısmına konulan yumuşatıcı bölge sayesinde koşu sırasında topuğa gelen darbeler emilmiş olur. Bu tarz çoraplar, patik boyundan baldır ortasına kadar uzanan boylara kadar çeşitlilik gösterebilir. Koşu çoraplarında ayakta oluşan teri çorabın dışına iten özel iplikler kullanılır.

Bisiklet Çorapları

Sadece bisiklet tutkunları için üretilen çoraplardır. Bu çoraplarda ayak taban boşluğuna gelen yerde özel yumuşatıcı ve destekleyici bölümler vardır. Bisiklet kullanırken ayağın bu bölümü devamlı olarak pedalla temas hâlinde olduğundan ayakta rahatsızlığa ve çorapta erimeye yol açabilir.

Golf Çorapları

Golf tutkunları için özellikle sıcak yaz günlerine uygun tasarlanmıştır. Bu tür çoraplar genelde tabanın tümünde yumuşak bölge içerir, ayrıca patik boyundadır.

Kayak Çorapları

Kayak yaparken bot içinde ayağın rahat olması için tercih edilen çoraplardandır. Bu çoraplar, kullanıldığı soğuk ortamlarda sıcaklık sağlar. Ayağın ön tarafına doğru özel yumuşatılmış ve güçlendirilmiş bölge içerir. Bu bölge sayesinde ayakta deformasyon ve ayağın parmak ucundan başlayan üşüme riski minimuma indirilir.

Tenis Çorapları

Tenis sporu meraklılarına uygun üretilen özel çoraplardır. Çeşitli boylarda üretilmiş olanları mevcuttur. Genellikle ayak tabanının ön tarafına doğru güçlendirilmiş bölgeler içerir. Tenis çorapları, üreten çorap firmaları tarafından tenis sporunda kullanılan bazı aksesuarlar da üretilmektedir (saç bandı, bileklik vs.).

Sağlık Çorapları

Ayaklarımızda vücudumuzun küçük bir “haritası” bulunduğunu duymuş muydunuz? Her organın ayaklarla doğrudan ilişki içinde olduğu bir yansıma var. Hani vücutta bir noktaya basınç uygulandığında ilgisizmiş gibi görünen bir başka yer karıncalanır ya işte bu, vücuttaki farklı noktaları birbirine bağlayan enerji alanlarıyla kurulan ilişkidir. Böylece ayaklara bilinçli bir şekilde masaj yapıldığında vücuttan geçen enerji kanalları “meridyenler” bu enerjiyi uyarılan noktalardan organlara taşır. Tüm ağırlığı taşıyan ve ayakkabıların içine esir edilen vücudun en ağır işçilerinden ayaklara gereken önemi verilmelidir.

Spa Therapy Çorabı

Spa therapy çorabı, geçirilen yorucu ve yoğun bir günün sonunda kişiye istenilen konforu sunar. Evde kullanılacak su bazlı bakım krem sonrasında spa therapy çorabını giyildiğinde hissedilecek karıncalanma ve masaj hissi günün tüm yorgunluğunu unutturur.

Angora Çoraplar

Angora tavşan yününden üretilmiş olan ürünler, termal etkisi sayesinde kılcal damarlardaki kan akımını artırmaktadır. Bu sayede hücrelerin daha çabuk yenilenmesini ve metabolizma artıklarının hücrelerden daha çabuk uzaklaşmasını sağlayarak ayak bileği ve ayaklardaki rahatsızlıklarda iyileşme sağlamakta ve ağrıları yok etmektedir.

Gümüş Çoraplar

Gümüş, sadece asaleti ile kalmaz. Bir sağlık ürünü olarak da milattan önceye dayanan şaşırtıcı geçmişi; antibakteriyel, antimikrobal, toksik olmayan özellikleri ile en etkili dezenfektanlarla yarışacak kadar kusursuzdur. Sağlıklı tekstil ürünleri kullanırken şıklığınıza da asalet sunan bu çoraplar, şu anda özellikle diyabet hastaları için kesinlikle kullanılması yönünde görüşler olan acil gümüş müdahalesi gereken ayaklara uygun bir çorap çeşididir.

Varis Çorapları

Varis ve kronik venöz yetmezlikte uygulanan yöntemlerin hiçbiri tek başına varis çorabı uygulaması olmadan başarılı olamaz. Bu nedenle varis çorabı uygulamaları venöz yetmezlik tedavisinde altın standart olarak kabul edilebilir. Varis çorapları, değişik basınç aralıklarında bulunur ve hastanın şikâyetlerinin ve hastalığının derecesine göre ihtiyaç duyulan basınç aralıklarında kullanılır.

Antibakteriyel Çoraplar

Ayaklara ferahlık veren ve ayakları kötü kokulardan uzak tutan son derece rahat ve kullanışlı olan, yüksek miktarda angora ihtiva eden termal ayak koruyucu çoraplar, bu özelliği sayesinde diğer çoraplardan daha fonksiyonel ve yardımcıdır. Termoregülator etkisiyle vücut iç ısısını korur ve dengeleme mekanizmasını güçlendirir. Teri, soğuk etkisi yaratmadan emen bu çorapların artı özelliği, mikro masaj yapma kabiliyetidir. Mikro masajı, çorabın tabanda bulunan özel havlu bölge gerçekleştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir