ÇORAPTA KULLANILAN İPLİKLER

Tarafından | 30 Haziran 2017

Çorap Üretiminde, İlk ürünü oluşturmak için ilk önce örme işlemi yapılacak çorabın ipliklerinin belirlenmesi,  İpliklerin makineye yerleştirilmesi ve ipliklerin mekiklerden geçirilmesi,  Çorap programını disketle makineye yüklemek gereklidir.

Çoraplarda kullanılan iplikler farklı özellikler taşır. Bu da ürünün özelliğine etki etmektedir. Bunlar:

  • Pamuk, Penye pamuk, Merserize pamuk, Yün, Kaşmir, İpek, Elastan, Tactel, Coolmax, Hollofil, Nylon,RayonDuraspun  iplikleridir. 

Boyanmış iplikler (bobinler)

Çorapta Zemin İplikleri

Pamuk: Mallow grubuna ait doğal bir bitkidir. Ana maddesi selülozdur. Çok doğal ve nem çekme özellikleri ile pamuk çorap üretiminde en sık kullanılan iplik çeşididir. Çeşitli karışımlar sayesinde pamuğun sahip olduğu bazı eksiklikler de kapatılabilmektedir (Dayanıklılık, su tutma vb.). Uzun elyaflı pamuk, kısa elyaflı pamuğa göre her zaman daha iyi ve kaliteli çorap elde edilmesini sağlar. Bu tür pamuk en çok Mısır’da Nil Deltası’nda yetişmektedir. Türkiye’de üretilen en iyi pamuk, Ege Bölgesi, özellikle Bergama bölgesi pamuğudur. Nil bölgesi pamuğu ile benzer özellikleri taşır.

Penye pamuk: En üst kalite olarak kullanılan pamuk çeşididir. En iyi kalite takım elbise çoraplarının yapımında kullanılır. Bu tür pamuk ipliğinde pamuk büyük bir taraktan geçirilerek kısa elyaflı pamuk ipliğinin dışarıda, uzun elyafların ise iplikte kalması sağlanır. Bu şekilde iplikte uzun elyaflı bir bütünlük oluşur; dolayısı ile çorap daha dayanıklı olur.

Merserize pamuk: Sodyum hidroksit ile doğal pamuğun özel bir işleme tabi tutulması ile elde edilir. Bu şekilde iplik dolayısı ile çorap, dayanıklılık ve aldığı rengin daha canlı ve parlak olma özelliğine sahip olur.

Yün: Doğal bir hayvansal iplik çeşididir. Sıcaklık, rahatlık ve yumuşaklık sağlayan özelliklere sahiptir. Optimum bir izolatör olarak ayaktaki ve çorabın hemen dışındaki fazla nemi emer ve dokusunda bu nemi tutar. Bu şekilde nemin ve trein ayakları rahatsız etmesine engel olur. Bazı durumlarda naylon ile karışım yapılarak sahip olduğu dayanıksızlık dezavantajı da bertaraf edilebilir.

Kaşmir: Çok özel çoraplarda kullanılan bir iplik çeşididir. İpliği çok yumuşaktır, kaşmir bölgesindeki bir tür keçiden kısıtlı miktarlarda üretilir.

İpek: Özel bazı çoraplarda dayanıklılığı, yumuşaklığı, renk tutma özelliklerini artırmak amacıyla diğer ipliklerle karışım yapılarak kullanılır. Örneğin, kayak çoraplarında termal gücü artırır. İpek kozasının özel bir işleme tabi tutulması ile elde edilir.

ipek elyafı

Elastan: Çoraplarımızda çok sık olarak esneklik ve çorabın düşmsini engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca çorabın şeklini muhafaza etmesini sağlar.

Tactel: Naylon ve polyamid grubuna ait olan ama daha geçirgen özelliklere sahip nefes alan bir iplik çeşididir. Kullanımı ile çorabın ömrü uzar ve aynı zamanda çorabın daha sıhhi olması sağlanır.

Coolmax: Ayaktaki nemin emilerek çorabın dış yüzeyine atılmasını sağlayan, yüksek performans çoraplarında kullanılan “Dupont”un ürettiği özel bir iplik çeşididir. Ayağı serin, kuru ve daha rahat tutar.

Hollofil: Bu iplik çeşidinde hava ipliğin gözenekleri içinde hapsedilerek çok yüksek bir yalıtkanlık sağlanır. Bu yalıtkanlık özelliği, diğer iplik çeşitleri ile birleştirilerek termal kayak çoraplarında sıklıkla kullanılır.

Nylon: Kömür, su ve hava ile üretilen polyamid bazlı en eski insan yapısı ipliktir. 1938 yılında ilk olarak piyasaya sürülmüştür. Elastikiyet, aşınmaya karşı dayanıklılık, yumuşaklık ve kolay kuruma özellikleri vardır.

Rayon: Yeniden kazanılmış selülozdan imal edilir. Yumuşaklık, yüksek nem tutma ve şekil muhafaza etme gibi özellikleri vardır.

Duraspun: Solutia firmasının ürettiği akrilik bazlı bir iplik çeşididir. Nemi pamuktan 3 kat daha hızlı bir şekilde çorabın dış kısmına itme özelliğine sahiptir.

Çorapta Desen İplikleri

Çorap örmede desenlerde kullanılan naylon ipliklerdir. Çok çeşitli renklerde ve numaralardadır. Makine numarasına göre ve zemin ipinin kalınlığına göre 70/2, 70/3 veya 70/2 x 2 kat kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir