(CTA.) TRİASETAT LİFİ

triacetate
Tarafından | 21 Şubat 2017

TRİASETAT NEDİR, TANIMI

Selüloz triasetat , Triasetat , CTA ve TAC olarak da bilinir, selülozdan üretilen bir kimyasal bileşiktir ve asetat esterleri, tipik olarak asetik anhidrit kaynağıdır . Triasetat, tipik olarakliflerin ve film tabanı oluşturulması için kullanılır . Bu kimyasal benzer selüloz asetat göre, triasetat bu varlık ayırt edici özelliklere sahip, Federal Ticaret Komisyonu , en azından “yüzde 92’si, tanımı hidroksil gruplarının olan asetillenmiş .” Triasetat üretimi esnasında selüloz tamamen asetillenmişken, düzenli selüloz asetat veya selüloz diasetatta sadece kısmen asetillenmiştir.

Triasetat, selüloz asetattan çok daha fazla ısıya dayanıklıdır.

triasetat kumaslar parlak ve canlidir e1539700767133

Triasetat kumaşlar parlak ve canlıdır

TRİASETAT İPEĞİ NEDİR

triasetat filamentler

Triasetat filamentler

Primer asetat olarak ta bilinen ve asetonda çözünmeyen selüloz reiasetat, günümüzde çözücü olarak metilen diklorür ve alkol klarışoımı kullanılmak suretiyle filament olarak üretilmektedir.

Ticari adı Arnel olan triasetat, asetat ipeğine benzer şelilde elde edilmektedir. Üretimnde kısmi hidroliz kademesinden vazgeçilir. Elde edilen triasetatın %30 lik çözeltisi metilen diklorür + alkol karışımı içinde hazırlanır. Bu çözelti, ya kuru eğirme ve ya koagülasyon banyosu olarak su kullanılmak suretiyle yaş eğirme yöntemleri ile lif haline getirilir. Triasetat, pek çok özellik bakımında asetat ipeğine benzer, termoplastiktir ve kuru temizleme yapılamaz. Erime noktası biraz daha yüksek (300 c) olduğundan daha yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Arnel, triafil veya tricel adları ile satılır.

TRİASETAT TARİHÇESİ

Bu kimyasal denklemidir triasetat, [Cı 6 H 7 O 2 (OOCCH 3 ) 3 ] n , ilk 1954 ticari olarak ABD’de üretilen Celanese Corporation. Mitsubishi Rayon Co., Ltd. , elyaf üreten tek firmadır. Eastman Kodak eskiden selüloz triasetat imal etti. Bu ürünü 15 Mart 2007’de durdurdu. Eastman Chemical , 2010 yılının sonlarında, TN pazarındaki Kingsport’daki selüloz triasetat üretiminde% 70 oranında bir artış meydana getirerek, kimyasalların polarize film üretiminde ara ürün olarak kullanılmasına yönelik artan talep bildirdiğini açıkladı. Sıvı kristal ekranlar (LCD) için

Triasetat kumas 1 e1539700824644

TRİASETAT ÜRETİMİ NASIL YAPILIR

Triasetat sureti ile selülozdan türetilen bir asetilleme olan selüloz , asetik asit ve / veya asetik anhidrit . Asetilasyon , selülozdeki hidroksil gruplarını asetil gruplarına dönüştürür ve bu da selüloz polimerini organik çözücülerde çok daha fazla çözünür hale getirir. Selüloz asetat olup çözülmüş bir karışımı içinde , diklorometan ve metanol için iplik . Filamanlar bir püskürtme memesinden çıkarken , çözücü , kuru eğirme olarak bilinen ve neredeyse saf triasetattan bir lif bırakarak sıcak havada buharlaştırılır.

Bir kaplama olarak adlandırılan bir süreç , S-Binaların veya yüzey sabunlaştırma zaman, asetat ve triasetat uygulandığı kumaş using sodyum hidroksit çözeltisi. Bu, asetil gruplarının bir kısmını veya tamamını liflerin yüzeyinden çıkararak onları selüloz kaplamaya bırakır. Bu, elyafların statik bir yük elde etme eğilimini azaltır .

TRİASETAT LİFİ ÖZELLİKLERİ

triacetate mesh

Triasetat liflerden orulmus MESH kumas

  •  Darbelere dayanıklı
  •  Kırışmaya karşı dayanıklı
  •  Kolay yıkanabilir
  •  Genellikle yüksek sıcaklıklarda yıkanabilir
  •  Kırışıkları ve pili iyi korur.

TRİASETAT LİFİ KULLANIM ALANLARI

  • Özellikle etekler ve elbiseler gibi kırışıklıkların veya peluşların tutulmasının önemli olduğu giysilerde etkilidir.
  • 1980’lerde triasetat, aynı zamanda çok popüler olan parlak eşofmanlar oluşturmak için polyester ile kullanıldı . Malzeme dış tarafta çok pürüzsüz ve parlaktı, içeride yumuşak ve pürüzsüzdü.

TRİASETAT LİFLERİ NASIL YIKANIR

  • 200 ° C’ye kadar ütülenebilir
  • Katlanmış giysiler en iyi elle yıkanır. % 100 triasetat ihtiva eden diğer giysilerin çoğu makine ile yıkanabilir ve kurutulabilir
  • Triasetat lifleri içeren ürünler çoğunlukla lifin yüksek sıcaklıklara direncinden dolayı çok az özen gerektirir,

Kaynak: en.wikipedia.org 

Çeviri;  Yandex

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir