DAVUL DERİSİ TEMEL TEKNİKLERİ

davul derisi takilar
Tarafından | 10 Şubat 2018

Davul Derisi Temel Tekniklerini Uygulama

Tabakhaneye toplanan koyun kuzu ve keçi derisi önce ıslatılır. İyice ıslanan derilerin üzerindeki kıl ve tüylerini temizlemek için deriler iki gün kireçte bekletilir. Çürüyen kıl ve tüyler temizlenir, içerisindeki yağları almak için etleme makinesinden geçirilir. Temizlenen deriler pervane makinesinde yıkanır. Üzerindeki kireç artıkları iyice akıtılır. Derileri kurutma işlemi ızgara şeklindeki tahtaların üzerine çivilerle gererek olur.

Davul derisi kullanılmadan önce arka yüzeyi yağ ve kıllardan kazınarak arındırılır.

davul derisi isleme

Davul Derisinde Kesim Şekilleri

  • Kuru kesim: Temizlenen davul derisi arka yüzeyinden istenilen ölçüde çizilir. Ucu keskin makas ile makas izi bırakmadan kesilir.
  • Islak kesim: Temizlenen deri bir küvet içerisinde 10–15 dakika ıslatılarak yumuşatılır. Davul derisine istenilen form verildikten sonra makas izi bırakmadan kesilir.

Davul Derisine Form Verme

Davul derisine form vermek için ilk işlem derinin ıslatılarak gerekli yumuşaklığa getirilmesidir. Bunun için bir küvete soğuk su doldurarak deri içerisine batırılır. Derinin kalınlığına göre 15–20 dakika bekletilir. Deri suyun içinden sıkılarak çıkartılır.Davul derisine kuru iken form verilmez.

Davul Derisi Takı Tasarımı Yapma

Tasarım Genellikle uygulamalı sanatlar mühendislik, mimari ve diğer yaratıcı işler çerçevesinde ele alınır ve bir isim hem de fiil olarak kullanılır.

Tasarlanarak yeni bir obje (makine, bina ürün v.s.) için bir plan yaratma ve gelişme sürecidir.

davul derisi isleme 1

Tasarımın Faydaları

  1. Yapacağı hataları önceden tespit etmek ve engellemek
  2. Araç ve gereç teminine fayda sağlamak
  3. Zamanı iyi kullanmak
  4. Ekonomik olmak
  5. Yapacağı işi hayal edebilmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir