DEKATÜR NEDİR

dekatür
Tarafından | 25 Mayıs 2018

Dekatür: Yünlü kumaşların dikime gitmeden önce gördüğü son işlemlerden biridir. Dekatürleme apresinde amaç, materyali dikime hazır hâle getirmektir. Dekatürleme apresiyle materyale belli bir boyut stabilitesi (sabitliği) kazandırılır, kumaşın parlaklığı ve yumuşaklığı artırılır.

Protein esaslı ve karışımı mamullere yumuşaklık ve dolgunluk veren apre yapma

Yumuşaklık veren apre maddesi olarak makro ve mikro silikon esaslı maddeler kullanılır. Yumuşaklık veren apre uygulaması için aşağıdaki reçete uygulanır:

10-20 g/ l Yumuşaklık veren apre maddesi
1 g/ l Islatıcı
pH 5,5
Sıkma efekti % 70
120- 140 °C’de kurutma

Yumuşaklık veren apre maddesi verilip kurutulduktan sonra mekanik işlemlerle dolgunluk kazandırılır. Kumaş apre işleminden sonra mekanik apre bölümüne alınır. İlk olarak kontinü dekatür yapılır. Kontinü dekatürlemeyle işlem görürken sargı sırasında basınç minimum uygulanır. Sargı hızı orta hızdadır (15–20 m/dk.). Ardından kumaş, 100-110 °C’de buharlanır. Verilmiş olan yumuşaklık apresinin özellikleri korunarak işlem yapılır. İkinci adımda kumaş kazan dekatüre (kade) verilir. Basınç minimumdadır (0,6- 0,7 bar). Sarım düşük gerginliktedir. Bu işlem verilmiş olan apre özelliğini koruyarak tamamlanır.

dekatür

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir