DERİ AYAKKABI BAKIMI

deri ayakkabi bakimi
Tarafından | 16 Mayıs 2017

Doğal bir ürün olan deri çevresel koşullara bağlı olarak zaman içerisinde yaşlanır. Nem, sıcaklık- soğukluk, güneş ışığı gibi faktörler derinin esnekliğini azaltıp, yıpranmalara neden olabilir.

Derinin doğal özelliklerini yitirmeden uzun sürelerde kullanılabilmesi için düzenli ve doğru bir şekilde bakım yapılması gerekir. Ancak tüm deri ürünleri için aynı bakım adımları ve ürünleri uygulanamaz. Her derinin türüne ve kullanım şekline göre farklı bakım ürünlerinin kullanılması gerekir.

Rugan: Ham deriden imal edilen, finisaj işlemi ile parlak hale getirilen deri türüdür. Bakımı özen ve dikkat gerektirir. İnce ve hassas olan ruganın temizlenmesi için nemli ve tüy bırakmayan bir bezle hafifçe silmek yeterlidir.

Süet: Kadifeyi andıran, yumuşak türlü deri türüdür. Süet yüzeyler yumuşak bir fırça ile fırçalanarak temizlenir. Boyama işleminde genellikle sprey boya kullanılır. Boyama işleminde sonra tüyler tek yönde taranır. Deriyi korumak için istenirse, silikon katkılı spreyler uygulanabilir.

Nubuk: Süete göre daha kısa tüylere sahiptir. Bakımı nubuk için özel olarak üretilmiş nubuk silgisi ile yapılır. Sprey boya ile boyandıktan sonra yumuşak bir fırça ile tüyleri  taranır.

Napa: Oldukça ince ve hassas bir deri türüdür.Yumuşak ve nemli bir bez ile silinerek temizlenir.Ayakkabı ömrünü uzatmak için koruyucu ve besleyici özelikte cila uygulaması yapılır.

Vidala: Genellikle kışlık ayakkabılarda, botlarda ve fantezi tasarımlarda kullanılır. Ayakkabının yüzeyi yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalanarak, yüzeydeki toz ve kirlerden arındırılır. Koruyucu ve besleyici özellikteki bir cila tek kar olarak sürülür. 10 dakika bekledikten sonra fırçalanarak parlatılır.

Yağlı Deri: Vidalaya kıyasla daha kalındır. Su geçirgenliğinin az olması nedeniyle kışlık ayakkabılarda ve botlarda tercih edilir.Deri yüzeyi nemli ve temiz bir bezle silinir ve kurumaya bırakılır. Boyama için sprey boyalar tercih edilir.

İpuçları:

  • Deri ayakkabıları kullanılmadan önce ayakkabının üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturan bakım ürünleri uygulayarak kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.
  • Yağmur vb. nedenlerle uslanan ayakkabıları kurutmak için gazete kağıdına sarıp oda ısısında kurutun. Isı kaynaklarının yanında kurutmamaya dikkat edin.
  • Bakım ürünlerini kullanırken eşit bir biçimde ve az miktarda uygulamaya dikkat edin. Aşırı kullanım doğal bir ürün olan derinin gözeneklerini tıkayarak nefes almasını engeller.
  • Ağır kirler için özel deri temizleyicilerin kullanılması gerekir. Leke yüzeyde kaldıkça, temizlenmesi çok daha zorlu hale gelir. Bu nedenle leke oluşur oluşmaz temizlik işlemine geçilmesi, lekenin derine işlemeden çıkarılmasına yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir